Обмін бойкотами
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20030325/453-1-1.jpg)
«Громадянам США вхід заборонено». Про це свідчить напис на дверях одного зі столичних фотомагазинів біля станції метро «Либідська». Директор магазину Владислав Бойко сказав «Дню», що таким чином особисто він і його колеги протестують проти війни в Іраку. Бізнесмен пояснив: «Я чотири з половиною роки жив в Іраку і люблю цей народ. Ненавиджу американців за те, що вони почали війну». Підприємець, здавалося, був абсолютно переконаний у своїй правоті, зауваження про можливі збитки його жодним чином не лякали. Очевидно, що американці — далеко не головна клієнтура українських фотомагазинів, однак не кожному українцю може бути до вподоби така гостинність. До речі, пан Бойко виявився готовим до запитання: «А що ви будете робити з американцем, який все ж таки увійде?» «Нехай тільки увійдуть, ми їм покажемо!..» — войовничо зазначив комерсант.
Антиамериканські настрої не є «винаходом» учорашнього дня, так само як і будь-які інші «анти» щодо чи то Франції, чи то Росії, чи то Німеччини... Внаслідок своєї лідируючої ролі на світовій «шахівниці» американці перебувають в епіцентрі громадської уваги на планеті. Початок війни проти Іраку тільки посилив її. Зрозуміло, що симпатиків Сполучених Штатів після цього не додалося. Досить показовими в цьому плані були результати соцопитування, проведеного за кілька днів до війни. Так, кількість людей, які доброзичливо ставляться до США, зменшилася в Польщі з 79% до 50%, в Італії з 70% до 34%, в Іспанії — до 14%. Примітні ці цифри тим, що уряди згаданих країн підтримують політику Вашингтона щодо Іраку. Досить модним останнім часом стало бойкотування товарів тієї або іншої країни. Наприклад, деякі японські магазини відмовляються приймати товари американського виробництва. (Хоча уряд Японії підтримує антиіракську операцію). Нічого дивного не було в повідомленнях про бойкот американських товарів у Франції та Німеччині. Однак не слід думати, що американці у свою чергу жодним чином не висловлюють власних почуттів до інших країн і народів. Найбільше у США, природно, постраждали французи. Американці оголошували бойкот усьому, чому тільки можна було: французьким винам — «бойкот!», французьким сирам — «бойкот!», французькій кухні — «бойкот!» Дійшло до того, що в Штатах почали змінювати назви споконвічно французьких страв.
Після початку війни у світі фактично щодня відбуваються демонстрації на захист миру. Сотні тисяч людей висловлюють незгоду з американською політикою. Особливо сильними були маніфестації у країнах Азії. Часто акції пацифістів набувають досить агресивного характеру. Приміром, індійські маоїсти учора висадили склад компанії «Пепсі» у штаті Хайдарабад...