Поки що карантин
Iснує загроза поширення пташиного грипу
Понад 59 тисяч голів птиці вилучили і знищили в карантинній зоні Криму. Такий підсумок двох тижнів боротьби з курячим грипом на півострові.
Як повідомили в Центрі громадських зв’язків ГУ МНС України в АРК, повністю птицю вилучено в семи населених пунктах Криму, проводять дворові обходи і триває знищення птиці ще в кількох із 12 сіл, у яких виявлений високопатогенний курячий грип. Жителям потерпілих від пташиної епідемії районів уже виплатили понад 1,2 мільйона гривень компенсації. Бригади ветеринарної медицини та санітарно-епідеміологічної служби провели вакцинацію понад 30 тисяч осіб, із яких майже п’ять тисяч — діти. Інфікованих людей не виявлено, однак на випадок епідемії лікарняна база приведена в готовність, повідомляє прес- служба МНС.
Однак загроза поширення грипу на нові території все ще зберігається. Як повідомляє прес-служба Міністерства охорони здоров’я України, епізоотія домашньої птиці в Криму триває. Протягом останніх днів зареєстровані нові випадки загибелі птиці в Чорноморському районі — в селах Мар’їне, Хмельове та в самому смт Чорноморське. За даними МОЗ, у Чорноморському 12,5 тис. осiб перебувають під наглядом, у Мар’їному — 76, а в Хмельовому — 241 особа. Загалом масова загибель птиці зареєстрована в Криму вже в 25 населених пунктах автономії, у 12 із них лабораторно підтверджена загибель птиці від вірусу пташиного грипу H5N1.
Як повідомляє агентство Інтерфакс-Україна, для проведення успішнішої боротьби з пташиним грипом ООН запропонувала Україні гуманітарну допомогу. Начальник відділу медико-біологічного захисту та медичних катастроф МНС України Віталій Маринюк повідомив журналістiв, що Україна здатна самостійно впоратися з ситуацією, що виникла, але від міжнародної допомоги не відмовиться. За словами Віталія Маринюка, МНС отримало лист представництва ООН із пропозицією допомоги. Було складено перелік обладнання, засобів, зокрема дезiнфікуючих, необхідних для виконання поставлених завдань. Перелік через Кабінет Міністрів України переданий в ООН. За словами керівника Української лабораторії якості та безпеки продукції АПК Національного аграрного університету Сергія Мельничука, новий ризик поширення вірусу пташиного грипу збільшиться ще у весняний період, оскільки через Україну мігрують дуже багато перелітних птахів, які навесні повертатимуться із зимівлі до місць свого проживання.
Голова Верховної Ради Криму Борис Дейч звернувся до місцевих керівників активізувати діяльність із недопущення поширення та ліквідації осередків грипу птиці на території населених пунктів Криму. Листа з таким змістом він надiслав головам районних рад, сільським, селищним, міським головам. «У зв’язку з надзвичайною ситуацією постала гостра необхідність надання сприяння та допомоги Оперативному штабу й органам, які беруть участь у вирішенні цього комплексу питань із боку населення», — наголошується в листі. Борис Дейч також просить звернути увагу суспільних формувань охорони громадського порядку та територіальних громад на недопущення вільного вигульного утримання домашньої птиці на території Криму.
Водночас голова Кабінету Міністрів України Юрій Єхануров розраховує на можливість скасування надзвичайного стану, введеного в Криму, вже наступного тижня. «Хотілося, щоб новорічні свята ми зустрічали без надзвичайного стану в Україні», — цитує слова прем’єр-міністра урядова прес-служба. Юрій Єхануров доручив провести юридичний аналіз можливості ліквідації надзвичайного стану, наголосивши, що уряд не має заперечень проти скасування. «Я вважаю, що просто карантину вистачить», — відзначив голова українського уряду. Водночас він зазначив, що остаточне рішення з цього питання має прийняти віце-прем’єр-міністр України Юрій Мельник, міністр із надзвичайних ситуацій Віктор Балога, а також міністр аграрної політики Олександр Баранівський після того, як до України надійдуть документи Регіональної комісії Міжнародного епізоотичного бюро в Європі, що зараз узагальнює дані про стан із пташиним грипом в Україні.
У Сімферополі розроблений комплекс додаткових заходів із запобігання занесенню та поширенню високопатогенного грипу птахів на територію міста. Управлінню державної ветеринарної медицини наказано активізувати роботу із забезпечення дотримання власниками індивідуальних підсобних господарств заборони вільного вигулу домашньої птиці. Правоохоронним органам спільно з Салгірським управлінням зрошувальних систем доручено забезпечити цілодобову охорону прибережних територій водосховищ і водоймищ із метою припинення рибної ловлі та контролю за станом диких і синантропних птахів. Управлінню фінансів міської ради наказано виділити необхідні кошти для вакцинації персоналу, який входить до потенційної групи ризику.
Поки що наявність пташиного грипу в Криму не позначилася на популярності кримського курорту в тих районах, де пташиний грип не спостерігається. Так, за інформацією міського голови Євпаторії Андрія Даниленка, виявлення в Криму вірусу пташиного грипу не вплинуло на притік туристів у євпаторійські здравниці. Як сказав він на засіданні Ради міністрів Криму, зараз у Євпаторії працюють 30 цілорічних здравниць, які заповнені на 60 відсотків. «Оголошений надзвичайний стан не позначився на притоку туристів, і, я думаю, не позначиться», — зазначив він. Здравниці міста приймають заявки на відпочинок у період новорічних свят, і їх кількість не нижча, а в деяких випадках навіть перевищує рівень минулого року…