«Вважайте мене центристом»
Фракція «Лівий центр» погодилася з твердженням американця, досить прозоро вказуючи на те, що таким бажаним для США центристом міг би стати Олександр Мороз.
Проте, незважаючи на зовнішню прозорість, історія з заявою викликає деякі запитання. По-перше, чи означає заява, даруйте за каламбур, заявку Олександра Мороза на участь у виборах спікера? У цьому є певні сумніви, перший з яких — напівіронічний тон документа («наша думка збігається з думкою «Збіга»). Незрозуміло також, навіщо потрібно було заявляти про претензії на спікерство в такий складний спосіб? Далі — заява прямо суперечить сьогоднішній тактиці Мороза «відсиджування в окопі», і аж ніяк не може бути сприйнята за гучний сигнал атаки. Тому, якщо в заяві й був якийсь сенс, він залишився відомим лише її авторам. Сам Мороз, відповідаючи на запитання про заяву фракції, сказав, сміючись: «Бжезінський навмисне приїхав, щоб підтримати соціалістів». Схоже, якщо соціалісти пожартували, то «пережартували» самих себе.
Однак, можливо мимоволі, фракція «Лівий центр» спровокувала інше цікаве запитання — наскільки цей «лівий»-таки центр? С цим запитанням до народних депутатів звернувся кореспондент «Дня» В’ячеслав ЯКУБЕНКО.
Артур Білоус, НДП:
— Це щось проміжне між лівими і центром. За програмовими засадами можна вважати соціалістичну партію лівою соціал-демократією — за європейськими канонами. За реальною політичною дійсністю, це лівий центр, адже вся ліва соціал-демократія заперечує, що земля є товаром. Ставши правлячою, соціалістична партія могла б перетворитися в праву соціал-демократію.
Валерій Череп, СДПУ(о):
— Вони самі себе називають лівоцентристами. Насправді вони ліві, які дрейфують до центру. А як швидко — це ще запитання.
Євген Смирнов, «Громада»:
— Якщо сприймати ваше запитання як напівжарт, то їх можна вважати центристами. У нас є правоцентристи і лівоцентристи, а також ліві. Розподіл на «ліві», «праві», «центр» у світовій політології не відповідає нашим реаліям.
Володимир Філенко, НДП:
— Мороз і соціалісти плентаються в обозі комуністів. Вони не є самостійною
політичною силою. Мороз, може, і хотів би, але на ногах у нього кайдани
у вигляді Компартії. Я шкодую, що Мороз не зробив свого часу кроки в бік
соціал-демократії. Якби зробив, він опинився б у більш зручній позиції.
Поки він сидів і чухав вухо, на цьому місці з’явилися інші сильні політичні
лідери.
Випуск газети №:
№103, (1998)Рубрика
Панорама «Дня»