Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Вимушене вегетаріанство

05 квітня, 00:00

Як передав учора «Форум» (www.for-ua.com), у с. Березівка Чернівецького району Вінницької області у вівторок вмерла від сибірки одна свійська корова. МНС повідомляє, що в селі введено карантин і розпочато протиепізоотичні заходи. За особами, що знаходилися в контакті з хворою твариною, встановлено медичний контроль.

Звичайно, на фоні європейської паніки Україна навіть після таких повідомлень виглядає таким собі «яловичним» оазисом. Однак у нашої худоби вистачає й «своїх» болячок, а крім цього, «криза жанру» може наступити у м’ясопереробній промисловості. Отож якщо телятина й не стане «їжею ризику», то може трапитися так, що вона стане занадто дорогою для багатьох наших співвітчизників. Проте на прилавках київських супермаркетів і навіть кіосків вже з’явилося у широкому асортименті соєве м’ясо.

Оскільки наші корови не встигли поки що «інтегруватися в Європу» (тобто їм не додавали в їжу м’ясокісткову муку, що містить низькомолекулярний білок пріон, який і є збудником хвороби), то, як повідомив учора «Дню» заступник головного державного інспектора ветеринарної медицини України Олександр Кучерявенко, випадків коров’ячого сказу на території України зафіксовано ще не було. Однак в Україні існує так звана група ризику з 15—17 тис. голів великої рогатої худоби, завезених з Європи, які знаходяться під постійним спостереженням ветеринарів. На сьогодні в Україні застосовуються необхідні заходи безпеки: заборонено ввезення худоби і м’ясопродуктів iз неблагополучних країн, навіть в ручній поклажі, на всіх митних постах планується обробка взуття громадян, які прибувають з Європи. О. Кучерявенко також підкреслив, що Україна має всі необхідні вакцини і кошти для того, щоби протягом короткого часу провести вакцинацію тварин і створити буферну зону на заході України, оскільки потенційна небезпека може виходити саме з Європи. Як заявив «Дню» завідувач відділу особливо небезпечних інфекцій Центральної санепідстанції МОЗ Віталій Маренюк, зараз усі підрозділи санстанцій приведені у «бойову готовність» і вживаються заходи щодо зменшення можливості виникнення епідемії ящура й помилкового коров’ячого сказу серед людей.

Проблемою нашого тваринництва, за словами О. Кучерявенка, є лейкоз, однак з ним ведеться постійна й досить успішна боротьба: два рази на рік проводяться дослідження і в разі необхідності поголів’я оздоровлюється, тобто інфіковані тварини або ізолюються, або знищуються. У результаті, вісім областей — повністю благополучні по лейкозу. Ветеринарна служба постійно наглядає за тваринами, особливо за тими, які йдуть на забій і м’ясо яких може надійти у продаж. Завдяки цьому поява «неблагополучного» м’яса на ринках та у магазинах практично виключена. Інша річ — стихійні ринки: люди, які купують там м’ясо, ризикують, адже в більшості випадків його якість і походження невідомі.

Найнебезпечніше захворювання у тварин — це ящур, говорить О. Кучерявенко. Воно передається дуже швидко і протягом дуже короткого періоду може охопити великі території. Такий випадок в СРСР вже був у 1965—1969 роках, коли практично вся територія була охоплена цим захворюванням. Ситуація ускладнюється й тим, що після 1992 року в Україні не проводиться вакцинація худоби проти ящура. Згідно з міжнародними правилами, країни, що проводять вакцинацію, вважаються епізоотично неблагополучними і проти них можуть бути введені економічні санкції.

Однак залякати санкціями Україну важко. Як сказав керівник ринків продукції тваринництва Міністерства аграрної політики Юрій Мірошник, складна епізоотична ситуація в Європі не приведе Україну до значного збільшення експорту продукції тваринництва. При цьому він зазначив, повідомляє Інтерфакс- Україна, що для України більш вигідними, у порівнянні з експортом, є умови реалізації живої худоби на внутрішньому ринку. «Ціна реалізації 1 кг живої ваги КРС — 5,2—5,25 грн. плюс 77—89 коп. — доплата у вигляді дотації за 1 кг живої худоби великих вагових кондицій. Тобто 1 кг коштує більше $1, в той час, як експортуючи живу худобу, товаровиробник отримує за кілограм $0,9». Експорт КРС в Україні збільшився з 3 тис. голів у 1999 році до 16 тис., у минулому році. Для України «це — невеликі обсяги». «Прогноз на сьогодні: якщо на внутрішньому ринку утримається така ціна, то зростання експорту КРС не буде». На думку Ю. Мельника, зростання експорту тваринницької продукції з України не буде також і через необхідність насичення внутрішнього ринку.

Про ситуацію в регіонах читайте у репортажі Михайла ВАСИЛЕВСЬКОГО на сторінці "Подробиці"

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати