Єдиний вихід — компроміс
Олег Медведєв: «Мовну проблему загострюють крикуни»«Відповідально заявляю, що люди, які говорять про повзучу українізацію в Криму і в Севастополі, — брехуни. На жаль, як показує соціологія, люди в Криму їм вірять. Їх весь час лякають, що ось-ось приїдуть бандерівці з Західної України і повиривають їм язики за те, що вони говорять російською мовою. Але ніякої українізації в Криму не має», — заявив учора відомий політтехнолог Олег Медведєв.
Кожен з нас приблизно знає, який у нас стан справ з українською мовою, благо, соціологічних даних з цього приводу було предостатньо. Але єдиного системного дослідження до сьогодні не було. І ось це зробив Олег Медведєв. Замість Секретаріату Президента і Кабміну.
Соціолог Ірина Бекешкіна обробляла та аналізувала масив соціологічної інформації. Віце-спікер Микола Томенко підписав десятки депутатських звернень до різних міністерств і відомств. І в результаті через півроку з'явився «Мовний баланс» (Співвідношення української та російської мов в різних сферах громадського та приватного життя). Хотіли ще декілька місяців попрацювати, але через сумнозвісні заяви Микола Левченка вирішили оприлюднити зараз.
Отже, мовна структура населення виглядає так: 38,05% громадян у побуті спілкуються лише українською мовою, 30,36% — винятково російською. 30,54 % в залежності від обставин вживають або українську, або російську. Що цікаво, двомовними є передусім етнічні українці і ті громадяни України, які вважають рідною українську мову. Росіяни — є переважно одномовними.
На переконання Медведєва, всі неросійські мови, в тому числі й українська, були та залишаються «донорами» для російської мови. «Скажімо, серед українців є 15 відсотків людей, які, будучи українцями, рідною мовою вважають російську, — пояснює Олег Медведєв. — Але якщо брати національні меншини України, наприклад, євреї, греки, білоруси, то переважна більшість їх рідною мову теж вважають російську».
До того ж мовне питання постійно штучно мобілізується. Соціологи склали список 30 найбільших проблем, які стоять перед суспільством. Вийшло, що проблема російської мови посіла 26 те місце, щоправда, проблема української мови посіла 24 те.А в цілому 52% громадян відносить мовне питання до неактуальних і взагалі неіснуючих. «Склалась парадоксальна ситуація — долею російської мови найбільше стурбовані там, де взагалі немає української мови (Крим, Донбас), у тих географічних ареалах, де нічого російській мові і близько не загрожує».
Єдина сфера публічного життя, де є підстави говорити про реальну, а не міфічну українізацію — це освіта. Для значної частини дітей школа є єдиним місцем, де вони хоча б частково перебувають в українському мовному середовищі. Але кожен п'ятий учень в Україні отримує освіту російською мовою. В Криму освіта залишається майже на сто відсотків російськомовною. В усіх інших сферах ситуація складається абсолютно на користь російської мови, причому подекуди присутність української мови — є нульовою (бізнес, інтернет, кіно та відеопрокат).
Втім, потроху українська мова все ж таки відроджується. Збільшилася кількість україномовного музичного продукту в шоу-бізнесі, на телебаченні та на радіо. Вкрай повільно, але оживає україномовна література. Зрушено з мертвої точки питання щодо поширення української мови в кінотеатрах та відеопрокаті. Але все це відбувається дуже і дуже повільно.
Що ж робити? Як вирішити цю мовну проблему? Медведєв робить такий висновок — дві мовні спільноти мають знайти компроміс. «Україномовні» мають погодитися, що російська мова буде в Україні завжди, а «російськомовні» мають зрозуміти, що час безроздільного панування російської мови минув, що жити в Україні й бути вільним від української мови неможливо.
На думку Медведєва, більшість людей приймає і усвідомлює цей факт. «Насправді, мовну проблему загострюють крикуни. Маргінали з одного і з іншого боку. І позиція маргіналів, у тому числі і завдяки засобам масової інформації, часто і сприймається як позиція мовних спільнот», — вважає політтехнолог.
Найближчим часом Олег Медведєв планує видати «Мовний баланс» у вигляді брошури та розповсюдити серед депутатів. Передусім з Партії регіонів. «З комуністами і з Вітренко я спілкуватися не збираюсь — це дурна справа. А для тих, хто відкритий до якоїсь логіки, я цю інформацію донесу», — запевнив журналістів Олег Медведєв.
дивіться на шпальті "ПОДРОБИЦI"