За чесні вибори Кучма не підписується
Те, що Президента дуже «дістала» ця Угода, можна було зрозуміти відразу, щойно випуски УТН відкрилися головною темою дня: що думає Президент про Угоду, про яку, до речі, державний ефір після її підписання не пустив і пари з вуст. Може, якби Перший національний просвітив Президента про суть документа, він би не виглядав таким непідготовленим до теми розмови...
Є один старий, з довжелезною бородою анекдот. Прапорщик пояснює новобранцям будову танка й закінчує: «На танку працює рація». Поправляючи окуляри, вчорашній студент фізтеху запитує: «Пробачте, товаришу прапорщик, на чому працює рація: на напівпровідниках, діодах, тріодах?» Старшина — грізно: «Для повних дурнів і закінчених дебілів повторюю: рація працює на танку!»
...Виходячи з реакції Леоніда Кучми на підписання кандидатами в президенти Угоди про чесні вибори, може виникнути підозра, що це — промова не європейського Президента, а армійського прапорщика.
Обурюючись підписантами, наш Президент виявив повну некомпетентність. Це не так жахливо, як, приміром, оприлюднити під час збирання врожаю своє святе незнання, що країна залишилася без палива. Але теж неприємно. «Що це означає, — запитував Кучма: — Не запрошувати для участі до себе бандитські формування?» А це означає, що Угоди Леонід Кучма не читав, а якщо читав — не запам'ятав і переплутав. Тому що в документі сказано: «Протистояти будь-яким спробам залучити до організації виборчої кампанії кримінальні структури та елементи». Є різниця: «запрошувати» — «протистояти», «кримінальні структури» — «бандформування»? На мою голову — є. Якщо на голову Леоніда Даниловича різниці немає, він міг би запросити до себе своїх приятелів Волкова, Рабиновича та Березовського і в їхній присутності попросити зробити основну доповідь на цю тему колишнього кримського прем'єра та свого екс-свата Анатолія Франчука — він добре знає й про те, й про інше. А без цього президентське гнівне «у хлопців не все гаразд, якщо вони роблять такі заяви» — це те саме: «Рація працює на танку!»
А президентське діагностування — «Це не мужики. Я відповідально про це кажу» — взагалі виводить на похмурі роздуми за межами політики. Тому що в Леоніда Кучми не вперше передує його реакції на запитання або подію «статевий» акцент. Якось там же, в Криму, він ніяк не міг прямо відповісти на просте запитання кор. «Дня»: якщо б, мовляв, ви були не жінкою?.. Ну, куди ж тепер подітися від цієї вади? А нерівність заважає. Спробувала б, наприклад, Наталя Вітренко, або, ще краще, Юлія Тимошенко сказати: «Кучма — от це мужик, я відповідально про це говорю!» — і що люди подумали б?..
«І потім, — каже Кучма, — вустами деяких з кандидатів на мене вилито стільки бруду й продовжує литися, що я просто підпис поряд з ними ніколи не поставлю...» Ну, можна й так, звичайно. Якщо не згадувати, як на спільному отриманні кандидатських посвідчень у Центрвиборчкомі наш Президент кидався на шию «лівій загрозі» й головному борцеві з антинародним режимом Кучми і «компрадорською буржуазією» лідеру КПУ Петру Симоненку, тис йому руку й щиро бажав успіху, стверджуючи, що вони обидва рівні «перед законом, Богом і людьми». А підписантів Угоди за чесні вибори Кучма тепер обзиває «так звані кандидати» — і в цьому він весь. Разом із ставленням до виборів, виборців і опонентів.
Два дні поспіль наш Президент не міг заспокоїтися — все коментував і коментував, все переплутуючи і переплутуючи... І нарешті, апогей: «Хто мене може звинуватити, десь хоч когось я чимось образив?». Такий поворот в історії теж уже бував: «А ручки — ось вони!». Так справа ж у тім, що ручки при роботі. Якраз коли Президент по «домашніх» каналах доводив свою праведність, по НТВ йшов сюжет, який варто частково процитувати: «Інтернет — територія вільного спілкування й обміну інформацією — останнім часом все більше непокоїть українську владу. Безконтрольність такого величезного інформаційного простору, на їхню думку, загроза національній безпеці... Проблему державного самозбереження в Україні розв'язали надзвичайно просто. Указом Президента всіх провайдерів зобов'язали обзавестися «спеціальними технічними засобами для зняття інформації з каналів зв'язку». Іншими словами, для української СБУ — спадкоємниці радянського КДБ — створюються умови для тотального контролю за віртуальним життям і електронним листуванням громадян. Найголовніше в тому, що умови перлюстрації та електронного стеження ніяк не регламентовані. Абсолютно незрозуміло, хто буде забезпечувати законність підслуховування й підглядання... Спроби поставити під контроль інформаційні потоки чиняться щоразу напередодні чергової передвиборної кампанії. Нині наближаються президентські вибори... У те, що, намагаючись зберегти себе, держава пам'ятатиме про права людини, в Україні мало хто вірить. Вибори лише в жовтні, а вже закрито 4 телестудії в Криму й одна опозиційна газета в Києві. Настала черга «Інтернету».
З усього цього виходить: незважаючи на те, що Президент Леонід Кучма, за його неодноразовим визнанням, «не політик, а ракетник» — ми зовсім не «діти Галактики». Ми — діти Гондурасу. І якщо не станеться те, про що Леонід Данилович уже нервово тупає ніжкою — мовляв, «так звані кандидати» «об'єднуються заради одного: бути разом проти чинного Президента» — то ми гондурасівським плем'ям так і залишимося. Тому що річ не в персональному Кучмі, а в породженій ним кримінально- клановій системі «завжди правого прапорщика», скинути яку можна лише об'єднавши зусилля для проведення чесних виборів. Як мінімум.
Тим більше, що сьогодні у влади нове політичне захоплення: вона самовіддано шукає, хто «сказав» на парканах «понад 30 разів» «Геть Кучму!». І дійсно, хто ж може це сказати в країні, де за межею бідності 80 відсотків населення, якому розповідають з усіх інформкутків з ранку до вечора: «Краще за Кучму може бути лише Кучма, а всі інші — «так звані»...
ДОВІДКА «Дня»
Як свідчать дані соціологічного опитування, проведеного фірмою «Соціс-Геллап», число українських громадян, які вважають Україну демократичною державою, останніми роками скорочується.
У червні поточного року демократичною Україну назвали 17% респондентів, 1998 року таких було 19%, у 1997 і 1996 роках — по 20%.
Не вважають країну демократичною 58%, опитаних 1999 року, 1998 року таку оцінку дали 55%, 1997 — 52%, 1996 — 55% респондентів.
На запитання: «Чи рухається Україна до того, щоб стати демократичною державою?» в ході червневого опитування цього року 19% відповіли позитивно, а 38% — негативно, 25% вагалися з конкретною відповіддю (1998 року — відповідно 22%, 36%, 22%, а 1997 року — 24%, 37% і 19%).
У відповіді на запитання: «Що для вас означає жити в демократичній державі?» 28% вказали на демократичні свободи, 17% — на дотримання Конституції, по 12% — упевненість у майбутньому, а також можливість працювати. Захист прав людини назвали 11%, соціальну захищеність — 9%, причетність громадян до державних рішень — 4%, інше — 3%. Вагалися з відповіддю 25% респондентів.
У опитуванні брали участь 1200 повнолітніх жителів України, при цьому у Києві було опитано 100 чоловік, у Криму — 300. Погрішність становить 3% — повідомляє Інтерфакс-Україна.
ДО РЕЧІ
Голова спеціальної парламентської комісії з питань контролю за дотриманням виборчого законодавства О.Єльяшкевич висловив здивування з приводу кримської заяви Леоніда Кучми про те, що «його ніхто не запрошував на церемонію підписання Угоди про чесні вибори, хоч у деяких кандидатів є можливість взяти слухалочку й зателефонувати мені, хоч би де я перебував, у будь-якій точці». За словами пана Єльяшкевича, запрошення надсилають не кандидати (навіть якщо вони й знають телефончик Президента), а саме парламентська комісія. Щоправда, Леонід Данилович ще не відгукнувся ні на одну з пропозицій взяти участь у її роботі. На думку Олександра Єльяшкевича, Л.Кучму, очевидно, найбільше зачіпає спроба зрівняти його, «кандидата №1», з іншими претендентами на вищий державний пост. «Така позиція ніяк не прикрашає нинішнього главу держави, а для кандидата в президенти — це величезний мінус, тому що все, що він говорив із приводу неуваги до його персони, виглядало таким, що не відповідає дійсності, а також образливим для суперників Кучми й тих, хто сприяв проведенню цієї акції», — заявив депутат. Глава комісії також повідомив, що збирається незабаром провести «пояснювальну» прес-конференцію з цього приводу.