Українці прокладають шлях до Антарктиди
Відпочинок на шостому континенті стає дедалі популярнішим. Організаторам турів доводиться вживати суворих заходів для того, щоб не порушити екологіюВважається, що більшість українців живуть з мрією провести свою відпустку на півдні. І це зрозуміло. Проте є люди, які віддають перевагу над відпочинком на пляжі екстремальним подорожам до екологічно чистих і незайманих цивілізацією місць, де практично не було людей. «Ще два десятиліття тому до Антарктиди було досить складно потрапити — туди їздили наукові експедиції, — розповідає дніпропетровський мандрівник Анатолій Алексєєв. — Але зараз це стало цілком можливим для всіх охочих».
На шостий континент туристів доставляють колишні наукові судна — російські, американські, австралійські, чилійські або бразильські. Так їх екіпажі й власники заробляють на життя. Лише торік в Антарктиді побувало 30-40 тисяч туристів з багатьох країн світу і популярність шостого континенту зростає.
«З 2006 року я професійно займаюся подорожами. Кілька років тому у мене з’явилося бажання потрапити до Антарктиди, і торік мені вдалося здійснити свою мрію. Ми зібрали команду з семи українців і зробили першу експедицію до Антарктиди, — розповідає А.Алексєєв. — Там ми ходили в гори, плавали на каяках, відвідували арктичні бази і ночували на материку. Все це було в лютому, але в південній півкулі це вважається восени. О цій порі року там досить тепло. Температура вдень піднімалася до +10оС, а вночі опускалася до -10оС. Ми спали у великих чотиришарових спальних мішках на відкритому повітрі. Бачили багато різних видів пінгвінів — і великих, і маленьких. На каяках ми здійснювали шестигодинні прогулянки морем, плавали між айсбергами і висаджувалися на островах. Спостерігали за китами, морськими левами і морськими слонами, фотографували їх. Додому привезли унікальні за красою знімки».
Найбільше дніпропетровського мандрівника в Антарктиді вразили природні барви — кольори заходів і світанків, води і льоду. «Таких кольорів я не спостерігав більше ніде», — признається він. Дістатися Антарктиди, за досвідом дніпропетровського мандрівника, досить нескладно. Увечері вилітаєш з Києва, вранці — вже в Буенос-Айресі. Потім разом з групою виходиш на туристичному судні в море і через добу — у протоці Дрейка, а наступного ранку висаджуєшся в Антарктиді. Анатолій вважає, що така подорож і перебування на узбережжі шостого континенту практично всім під силу. «З нами на судні був літній бельгієць віком 92 років. Його батько брав участь в антарктичній експедиції Амундсена і він, за всяку ціну, хотів побувати в цих місцях. Подорож до Антарктиди літній чоловік переніс цілком нормально». Утім, спілкування з дикою природою буває і небезпечним. «Було якось ніяково, коли під каяком пропливає морський лев — він за кілька секунд з’їдає пінгвіна. Моторошно перебувати і поряд з китом. Хоча кити не нападають на людей, але за своїми розмірами — просто величезні й їм не важко перевернути човна», — ділиться гострими відчуттями мандрівник.
Сама подорож до Антарктиди, за словами Анатолія, займає близько двох тижнів і обходиться в 9,5 — 10 тисяч доларів. Незважаючи на це кількість туристів з року в рік зростає. Організаторам турів доводиться вживати суворих заходів для того, щоб не порушити екологію Антарктиди і зберегти її одвічну чистоту. «Гадаю, що через років десять вводитимуться обмеження на відвідування цього континенту», — вважає Анатолій. За його спостереженнями, глобальне потепління поки не дуже торкнулося Антарктиди, хоча в Гренландії мандрівникові довелося спостерігати руйнування льодовика в морі — вражаюча картина.
Нинішнього року Анатолій разом зі своїми знайомими вирішив знову гайнути до Антарктиди, але вже ранньої весни, коли з’являються на світ маленькі пінгвінята...
Фото надані Анатолієм АЛЕКСЄЄВИМ