Київ голосує: поки перемагає явка
«Раніше могли поїхати на дачу, а зараз всі ідуть на вибори», - виборець
Прогнози експертів збулися. Кількість виборців у столиці досягає історичних максимумів. Дільниця 800615 біля станції «Печерська» в Києві. У приміщенні спекотно, душно і дуже людно. У величезній черзі на голосування більше півгодини вистояв і Віталій Кличко. Кандидат у мери столиці прийшов голосувати разом із дружиною та братом Володимиром. «День» поспілкувався із братами Кличками та дізнався їх очікування від виборів.
Володимир КЛИЧКО, відповідаючи на наше запитання про головний пріоритет у роботі майбутнього голови держави, відповів: «Найголовніше, від чого Україна страждала з тих пір як стала незалежною, - це корупція. Вона присутня всюди: від шкіл, університетів і можна продовжувати в інші сфери». Він зазначив, що корупція є в усіх країнах світу, але ці масштаби не співставні із Україною.
Після виходу з кабінок для голосування брати Клички під прицілом камер кинули бюлетні до урн для голосування. Віталій Кличко відповів на декілька запитань журналістів:
— Ви відчуваєте полегшення?
— Ні. Вибори прийшли, але тільки зараз починається важка робота. Я дуже сподіваюся, що вибори пройдуть в один тур, тому що після них ми повинні поставити крапку і розпочати реформи. В іншому разі, це ще три додаткових тижні, ще півмільярда гривень затрат на другий тур, ще більше дестабілізації та жертв. Нам треба стабілізувати ситуацію, вести переговори, знаходити порозуміння, починати реформи, боротись з корупцією. Ми бачимо, до якого стану доведена країна, і це непросте завдання.
Ми сподіваємось, що на цей раз ні в якому разі не буде фальшувань, буде чітке волевиявлення громадян, тому що будь-хто, хто займатиметься фальсифікаціями, повинен розуміти – це може викликати вибух в суспільстві. Принцип «важливо не як голосують, а як рахують» повинен залишитися в минулому, якщо ми хочемо побудувати європейську країну.
— Вас не засмучує, що вибори проходять на крові (російські журналісти з провокаційним запитанням – Авт.)?
— Мене засмучує, що багато людей дестабілізують ситуацію, роблять все для того, щоб ці вибори не пройшли. Вони мріють будь-що їх зірвати, пролити кров. Вибори повинні пройти, в країні немає легітимної влади. І ми повинні цю владу обрати. Ту владу, яка візьме на себе відповідальність. Це найважливіші вибори за всю історію незалежності країни.
— По яких симптомах ми зможемо побачити, що в Києві перемогли корупцію?
— Ми можемо говорити про реформи ЖКГ, транспорту, освіти. Ми можемо говорити про самоврядування. Але нічого не змінимо, доки не переможемо корупцію. Ключове завдання влади – стати прозорою. Ключове завдання самоврядування – коли громада впливає на процеси. Тому до цієї команди треба включити киян.
* * *
За даними ЦВК, на 15 годину вона складала 40,41% в середньому по всій Україні. «День» поспілкувався також із пересічними громадянами. Кияни відповіли, наскільки важливі ці вибори для них, чого вони очікують від майбутнього президента та які головні пріоритети, якими вони керувалися при виборі кандидатів.
Як зазначили всі, з ким ми поспілкувалися, головне для них – зупинити війну та заспокоїти ситуацію в країні. До свого волевиявлення виборці ставляться дуже серйозно та відповідально. І хоча вони не бачать однозначних претендентів на пост президента, бо, відзначають, «програми у всіх зараз однакові», обирають заради того, щоб об’єднати державу та зупинити конфлікт, який точиться на сході України. До слова, багато людей приходили голосувати у вишиванках та з національною символікою.
Виборці зі стажем також помічають, що сьогоднішню високу явку на дільниці не можна порівняти із жодною з попередніх. «Завжди приходжу голосувати і у чергах 2-3 людини, - ділиться з «Днем» Анна Іванівна. – Зараз же я вперше бачу таку чергу. Всі родичі, знайомі йдуть. Раніше могли поїхати на дачу, на відпочинок, а зараз ідуть на вибори. Всі хочуть, щоб вибори пройшли в один тур – на це вся надія. Головне, щоб не було війни. Я мати двох синів та боюсь цього більше за все. Війну треба зупинити будь-якими засобами. І, звісно, ЄС, бо зі Сходом я не бачу жодних перспектив».
Залишається сподівання, що майбутній президент не розчарує виборців, а активність громадян і в майбутньому не зменшиться, коли справа йтиме про контроль обраної влади.
Author
Дмитро КривцунРубрика
Політика