Найкраще для найменших
Українські книжки потрапили до міжнародного рейтингу дитячої літератури White Ravens
Цього року у світовому рейтингу дитячої літератури White Ravens («Білі Ворони») опинилися три українські видання. Експерти відзначили філософську історію «Хто зробить сніг» Тараса та Мар’яни Прохаськів, що побачила світу у «Видавництві Старого Лева» (див. інтерв’ю з авторами у Маршруті №1. Випуск 16. «Різдвяне диво» та статтю «Чому «Червона Шапочка» стала немодною» у № 2 від 10-11 січня ц.р.), «Лісову пісню» Лесі Українки в оформленні Поліни Дорошенко («Основи»), а також книжку віршів «Із життя хитрих слів» Романа Скиби з ілюстраціями Тетяни Денисенко (Laurus).
Міжнародний каталог White Ravens виходить щорічно з 1996 року й містить перелік з 250 найкращих дитячих книжок із понад 40 країн світу. Видання оцінюють фахівці Міжнародної молодіжної бібліотеки (International Youth Library, IYL) в Мюнхені. Серед критеріїв — літературний стиль, універсальність теми, художнє рішення і дизайн книжки. Українські видання у списку не вперше. У різні роки до нього потрапляли книжки видавництв «А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га» («Рукавичка» з ілюстраціями Володимира Голозубова, «Козак Петро Мамарига» в оформленні Кості Лавра, «Снігова Королева» та «Казки Туманного Альбіону» з малюнками неперевершеного Владислава Єрка, «Песик та його місячні друзі» з ілюстраціями Сергія Савченка), «Грані-Т» (поетична збірка Василя Голобородька «Віршів повна рукавичка» з ілюстраціями художниці Інги Леві та «Вісім днів із життя Бурундука» Івана Андрусяка з ілюстраціями Ганни Садко), «Навчальна книга — Богдан» («Рукавичка» та «Ріпка» в оригінальному оформленні творчої майстерні «Аґрафка»), а також «Видавництва Старого Лева» («Казка про Старого Лева» Мар’яни Савки»).
Український письменник Роман Скиба у свої книжці «Із життя хитрих слів» у дотепній, ігровій формі відкриває для маленьких читачів явища омонімії та паронімії. Видання містить тринадцять крихітних поезій, в яких обігруються різноманітні образи (літо-літа, сонях-сонечко, лисички-лисичка, Крит-кріт, такса-такса тощо). Невеличкий і формат видання — книжечку зможуть погортати навіть найменші читачі. «Чесно кажучи, про рейтинг «Білі Ворони» я дізнався лише тоді, коли у ньому опинилася моя книжка, — розповів «Дню» поет Роман Скиба. — Ця подія стала для мене приємним і водночас дуже доречним сюрпризом. Щодо задуму книжки можу сказати, що це саме той випадок, коли тимчасова зосередженість на одній творчій ідеї допомагає писати. Омонімічна гра слів у моїх дитячих віршах — не рідкість, але створити на основі цієї гри всю книжку — справа дуже азартна. Загалом дитяча література й книговидавництво зокрема в Україні більш розвинуті, ніж решта жанрових сегментів. Зазвичай вона передбачає більші тиражі і відповідно більші гонорари для авторів. Дитяча література користується активнішим попитом, а отже, має підстави представляти ширший асортимент. Комерціалізованість має, як водиться, і негативний бік: читачі у своєму попиті, а видавці й автори у своїх пропозиціях бувають не надто перебірливі. Особисто я для дітей, як і для дорослих, писав завжди. Просто на певних етапах одні жанри привертають більше моєї уваги, ніж інші. Творча самореалізація — процес перманентно змінний. На мою думку, найважливіше дбати не про те, чим зацікавити читача, а про те, щоб тобі самому максимально подобалося все, що створюєш, —тоді сподобається й іншим».