Про українських голів у Баварії
Завершено роботу над новим восьмисерійним документальним телефільмом «Українські голови в Баварії». Створено його Сіверським інститутом регінальних досліджень та Сіверським центром післядипломної освіти на основі побаченого та почутого головами територіальних громад Чернігово-Сіверщини під час інформаційно-освітнього візиту до Баварії. На початку червня 2014 р. вони відвідали місто Кемптент у рамках проекту «Сталий розвиток малих міст Чернігівської області», що здійснювався за підтримки фонду Ганса Зайделя. Це відносно невелике місто, розміри якого приблизно дорівнюють Ніжину.
На його прикладі автори стрічки намагалися розповісти про різні аспекти роботи місцевого самоврядування Німеччини. Переважно вони залишаються прихованими від відвідувачів, малопомні, бо звичайний гість, скажімо, на смітники не ходить, очистою стічних вод не цікавиться, а будівельні майданчики намагається обійти стороною. Але ж без них комунальне господарство неможливе.
Отже, у стрічці йдеться про підтримку благоустрою міста, водопостачання та водовідведення, збір, сортування та утилізацію сміття, використання відновлювальних джерел енергії, організацію будівництва, підтримку малого бізнесу, вимоги до розміщення реклами, використання місцевої історико-культурної спадщини для розвитку території, побудову взаємин місцевої влади та молоді, організацію роботи міської ради... Це свого роду успішні практики, які можуть бути прикладом та орієнтиром для адаптації до українських реалій, децентралізації владних повноважень, посилення ролі місцевого самоврядування. Та не комуналка складає його сутність.
Якщо придивитися уважніше, то стане очевидним – в основі благополуччя країни не стільки задіяні ресурси, скільки раціональна організація територіальних спільнот та держави в цілому, розрахована на вивільнення ініціативи громадян, рівність всіх перед законом та принцип невідворотності покарання за порушення встановлених норм. Інша складова – вчасне проведення необхідних змін: Німеччина, крім важкого післявоєнного періоду, пережила доволі непросте реформування свого устрою у середині 70-х рр. минулого століття – тоді там проходили процеси створення базових територіальних одиниць, дуже подібних до українських об`єднаних територіальних громад. На відміну від Польщі все це супроводжувалося не лише перерозподілом повноважень та ресурсів, а й змінами адміністративних меж. Кемптен – це одне з таких адміністративно-територіальних утворень. Звідси прагматичний інтерес до німецьких досягнень.
Найближчим часом телестрічка планується до показу на каналі «Культура». А поки що фільм можна переглянути за посиланням: https://www.youtube.com/playlist?list=PLjLGJonloKhvSpUh9svsQVswjhTz2ssyt
Володимир Бойко, Чернігів