Колекція «кам'яних баб» в історичному музеї Дніпропетровська поповнилася двома експонатами

Як кажуть співробітники музею, половецькі статуї стали першим поповненням колекції за останні тридцять років. Обох кам'яних ідолів виявили в лівобережній частині Дніпропетровської області - на території Петропавлівського району. У кожного з них своя цікава доля.
Про історію однієї із стародавніх статуй розповів житель села Миколаївка Олексій Мішуста. За його словами, «кам'яну бабу» привіз із курганної гряди над річкою Чаплинкою ще його прадід. Статуя довгий час служила... лавкою біля двору місцевих жителів. Оцінивши значимість і стан історичного артефакту, Олексій Олександрович звернувся до музею, аби там стародавнього ідола відреставрували і прийняли на зберігання. Друга половецька статуя була знайдена на кургані, розташованому в саду неподалік від розвилки доріг на Петропавловку. У Дніпропетровськ вона була передана з Петропавлівського краєзнавчого музею, оскільки там не було можливості забезпечити їй належні умови для експонування. Обидві статуї доставлені в обласний центр за допомогою спонсорів. Тепер їх оглянуть реставратори, по необхідності - очистять і оброблять для збереження біоцидамі. Ученим музею належить вивчити ці стародавні статуї, виготовлені кочівниками в епоху середньовіччя.
Ще в дев'ятнадцятому столітті, аж до оранки степів, «кам'яні баби» прикрашали численні кургани південної України. Тепер їх можна зустріти тільки в музеях. Сьогодні колекція кам'яної пластики Дніпропетровського національного історичного музею одна з найбільших в Україні, вона налічує 93 статую, з яких 69 - половецькі, включаючи дві нові. Справжньою перлиною колекції є знаменитий Керносівський ідол епохи ямної культури. Вчені вважають, що він був створений древніми майстрами індоєвропейських племен. Виявлений Керносівський ідол був у сімдесяті роки минулого століття абсолютно випадково - під час риття силосної ями.
Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ