У Кіровограді представили унікальний посібник з психологічної підготовки військових

Посібник «Тренінги для психологічної підготовки та адаптації військових до бойових дій» − це перша частина авторської програми психологічного супроводу військових ЗСУ на етапі підготовки до участі в бойових діях. Авторами посібника стали головний лікар Кіровоградського обласного госпіталю для ветеранів війни, кандидат медичних наук Геннадій Сябренко, інструктор-психолог Центру медико-психологічної реабілітації «КОМПАС», науковий кореспондент інституту психології Г. Костюка НАПН України Андрій Фоменко та керівник Кіровоградського осередку ГО «Українська асоціація фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій», очільник «КОМПАСу», психолог Ганна Колєва.
Першим закладом на Кіровоградщині, який приймав постраждалих у зоні бойових дій на сході країни, став Кіровоградський обласний госпіталь ветеранів війни. Саме на базі госпіталю і діє Центр медико-психологічної реабілітації «КОМПАС», волонтери якого протягом року збирали матеріали для посібника.
Як розповів Геннадій Сябренко, в перші місяці воєнних дій на сході лікарі обласного госпіталю зрозуміли, що повного одужання військових після лікування в госпіталі не відбувається. «Маючи великий досвід медичної допомоги, повне медикаментозне забезпечення, ми бачили, що фізично військові одужують, але психічний стан хлопців не нормалізувався. Особливо це стало видимим після першої хвилі демобілізації. Ми зрозуміли, що без спеціальної програми психологічної реабілітації не обійтися», − каже Геннадій Сябренко.
Спеціалісти центру «КОМПАС» Андрій Фоменко та Анна Колєва протягом року працювали над програмою: для цього вони неодноразово їздили в зону АТО, вивчали досвід ізраїльських та американських збройних сил, балканських країн, адаптовуючи іноземні практики до українських реалій.
Загалом посібник готували на базі 3-го полку спеціального призначення. «Нам допомогли хлопці із загону спецрадіозвязку, із 28-ї, 57-ї бригади, 17-ї танкової бригади, інших підрозділів (їх не маю права називати). Ми інтегрувалися як тільки могли, щоб здобути потрібний матеріал. Таким чином отримали великий досвід, який дозволив створити першу тренінгову програму в Україні, адресовану військовим. Завдяки нашій співпраці зі штатними психологами, військові тепер знають, що психолог − це не дядя в окулярах, а той, хто може залізти в бліндаж і заночувати з тобою в окопі, людина, якій не соромно зізнатися, що тобі важко», − розповів Андрій Фоменко.
Наразі психологи-волонтери працюють над другою частиною програми психологічного супроводу. В ній будуть міститися специфічні матеріали, орієнтовані на роботу психологів суто із спецпризначенцями.
Інна ТІЛЬНОВА, Кіровоград