Перейти до основного вмісту

У Вінниці провели реконструкцію бою між білогвардійцями та петлюрівцями

15 жовтня, 18:56
Фото автора

У рамках І фестивалю військово-історичної реконструкції «Жива історія: Вінниця – столиця УНР» на Європейській площі міста відбулося відтворення бою між армією Української Народної Республіки та Збройних Сил Півдня Росії. У реконструкції взяли участь більше сотні учасників – реконструктори з Вінниці, Хмельницького, Києва, Одеси та Чернігова, також були задіяні актори Вінницького музично-драматичного театру імені Садовського.

«Ми намагалися відтворити події осені 1919 року, коли доля молодої Української Республіки залежали від успіху її армії. Це один з тих боїв, які увійшли в історію зі страшним словом «чотирикутник смерті». Тоді українське військо було затиснуте з чотирьох боків: армією денікінців, більшовиків, на той час ще не союзницьким польський військом та тифом», – розповідає представник громадської організації «Честь і Слава» Юрій Прокопишин.

Дійство розпочалося з життєвої картини: у типове подільське містечко, де містяни спокійно гуляють містом, люди займаються торгівлею, десь проходить весілля, заходять білогвардійці. Спершу місцеві жителі намагаються опираються їхнім діям, але після кількох арештів та розстрілів, «білих» боятися. За подіями у місті зі схованки спостерігає підрозділ передової розвідки Дієвої армії УНР. Головна задача українських розвідників полягала в тому, щоб дізнатися про кількість «біляків» у місті. Тим часом і білогвардійці починають розуміти, що їх переслідують і готуються до оборони. Але не встигають. Передові частини війська УНР вриваються у місто на бронемашинах, відтискають «біляків» з лінії вогню і перемагають.

«Це унікальна реконструкція, бо відбувається вона в центрі міста. Подібного дійства в Україні ще не було. Під час боїв використовувалися холості патрони і вибухові пакети для максимальної імітації подій. Учасники були одягнені в одяг, який відтворений за фотографіями, – каже історик Олександр Федоришен. – Унікальність цієї події ще й у тому, що тут відтворені події, які навмисне були викреслені з історії України. У такий оригінальний спосіб ми намагаємося відновити історичну справедливість і розповісти людям про невідому історію нашої країни».

По завершенні фестивалю усі охочі мали можливість поспілкуватися з реконструкторами, потримати в руках зброю 19–20 століть і взяти на згадку гільзи від снарядів. А шанувальники музики – відвідати безкоштовний концерт відомого кобзаря Тараса Компанченка.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото автора

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати