Лідера НДП збираються усунути з посади
Повідомлення УНІАН про те, що в середу політвиконком НДП планує ухвалити рішення про усунення з посади лідера партії Анатолія Матвієнка на користь Валерія Пустовойтенка, не можна було вважати великою несподіванкою, оскільки логіка процесу, що відбувається в НДП, підводила до такого варіанту.
Детонатором дещо передчасного вибуху став передрук «Днем» публікації інтерв'ю Анатолія Матвієнка зі львівської газети «Експрес» з доволі незвичними для лідера НДП висловлюваннями та оцінками. Олександр Ємець сказав кореспондентові «Дня», що ситуація склалася не цілком коректна, оскільки Анатолій Матвієнко не давав ніякого інтерв'ю, а розмовляв з однопартійцями. І, за цілком зрозумілих причин, стилістика й формулювання «закритої» розмови за різкістю відрізняються від призначених для відкритого діалогу з пресою. А зроблені у львівській газеті компонування та перестановки, що зміщують деякі акценти, на думку Олександра Ємця, слугують «навмисному загостренню».
Сам Анатолій Матвієнко сказав: «По суті — я ці думки висловлював. За формою — це довільна компіляція. Але я не маю наміру виправдовуватися й відмовлятися від свого рішення. Воно полягає в тому, що Кучмі ми маємо радити не балотуватися, бо це дійсно трагедія й для нього особисто, й для України. Тому що Президент вотуму довіри більшості не отримає. Фальсифікація виборів не дасть йому права на непопулярні рішення згодом. І тоді критична маса лівих зімкнеться з критичною масою дійсно демократичного крила, яке не терпітиме насильства. Річ не в тому, що хтось хоче образити Кучму. І треба думати про того кандидата, який міг би хоча б зберегти демократію. А нині оголошено війну демократії. Тіньова політика, корумпована олігархія воюють проти публічних політичних сил і знищують їх. Рух, Демпартія, Ліберальна партія, НДП, соціал-демократи, які вже розмиті на кілька частин. Сьогодні дійсно держава в небезпеці. Ми повертаємося в лоно 90-го року, так нічого й не навчившись. Але тоді був потенціал, а на сьогодні він знищений. Ми живемо в суспільстві, де всі бояться мати право на свою власну точку зору. Тому що в асфальт укочують будь-кого, хто намагається висловити свої власні міркування або сумніви. Я не боюся і йтиму до кінця. Але якщо формально партія прийме таку ухвалу про зміну лідера й підтримку Кучми — ця її частина піде на загибель. А ми ведемо переговори з іншими партіями з приводу узгодженої кандидатури й об'єднувального процесу. Ми готові поступитися амбіціями, тому що ми розуміємо — треба йти на прорив кільця ідіотизму і знищення демократії».
Ні Анатолієві Матвієнку, ні будь-кому з його соратників поки що нічого не відомо про передбачувану ухвалу політвиконкому. Хоч Олександр Ємець і Володимир Філенко не виключають, що можуть бути прийняті рекомендації з'їзду. «Якась частина на Банковій, та й, можливо, сам Президент, не розуміють, що пружину не можна стискати дуже сильно — вона потім дуже сильно спрацьовує в протилежний бік», — сказав кореспонденту «Дня» пан Ємець. А пан Філенко додав: «Триває виконання завдання повністю спопелити правий спектр. Вони не можуть допустити, щоб НДП не проголосувала за висунення Кучми — це буде дуже показово. І тому треба кинути до «царюючих ніг» шкуру партії».
Проте Роман Безсмертний вважає: «Ніяких революцій у НДП не буде. Ресурс нормалізації стосунків не вичерпаний». Але цей оптимізм, можливо, базується на тому, що один із противників НДП назвав «нерозумним створенням з Матвієнка національного героя». Тому, передбачає він, все буде йти своєю чергою, і ухвалу прийме з'їзд. А на політвиконкомі головна бійка, на думку одного з політиків-НДПістів, розгориться навколо термінів проведення політради й з'їзду. «Прокучмівська» частина політвиконкому хоче їх прискорити й відзвітувати «шкурою, кинутою до ніг». А демократична частина, розуміючи, що для реалізації ідеї консолідації правого флангу треба час, намагається уникнути цейтноту, добре підготуватися до з'їзду й прийти на нього не з порожніми руками...