Перейти до основного вмісту

Тих, хто бажає стати диктатором, дедалі менше

04 листопада, 00:00

Щороку їх відбувається на 3—4 менше, ніж попереднього року, хоча кількість регіональних конфліктів та відкритих проявів сепаратизму за цей час не лише не зменшилася, але й зросла.

У країнах Латинської Америки, що вели перед за числом переворотів у 70—80-х роках, зміна влади з 1993 року, коли американцями було усунуто військовий режим на Гаїті, відбувається виключно мирно, з дотриманням конституційних формальностей. Заворушення серед військових, що відбувалися останнім часом у Перу й Парагваї, так і не переросли на спроби перевороту.

Як вважають фахівці, це пояснюється, головним чином, браком лідера, готового взяти на себе всю відповідальність за такі спроби. Браві вояки, яких завжди не бракувало в цих країнах, змушені зважати на труднощі керування державою в міжнародній ізоляції, до якої вона обов’язково потрапить у випадку успішного перевороту. Крім того, пересторогою їм має слугувати й доля колишніх диктаторів.

Жан-Клод Дювальє, колишній президент Гаїті, що успадкував владу ще від свого батька — лідера вдалого путчу 1953 року, нині живе на подачки своїх друзів. Його рахунки й власність за кордоном заарештовані. Навіть жінка залишила колись всемогутнього диктатора, чия приватна поліція десятиріччями чинила розправи над гаїтянами.

Великий друг Радянського Союзу, лідер ефіопських марксистів Менгісту-Хайле Маріам нині знайшов притулок у президента Зімбабве Роберта Мугабе. Нещодавно на нього було здійснено замах, і з того часу колишній ефіопський президент більшість часу проводить удома під посиленою охороною й пише мемуари. У вісімдесятих роках Маріам за допомогою радянських військових радників вів запеклу боротьбу з місцевими монархістами та демократами. Пішов поголос, що в разі, якщо президентське крісло під його другом захитається, колишній ефіопський президент шукатиме притулку в Північній Кореї.

Колишній парагвайський диктатор 86-річний генерал Альфредо Стрьосснер нині живе в столиці Бразилії й відмовляється давати інтерв’ю журналістам. Ніхто не бачив його за межами кварталу, де він нині мешкає.

Хоча в деяких диктаторів «вихід на пенсію» склався більш вдало (наприклад, колишній президент Уганди Іді Амін, правління якого «коштувало» його країні 300 тисяч жертв, нині живе в розкішному палаці в Саудівській Аравії), однак їхні ідейні спадкоємці змушені рахуватися з тим, що рано чи пізно вони постаріють і не зможуть «залізною рукою» тримати своїх співвітчизників, як це, можливо, вдавалося б їм раніше. Стрьосснер керував своєю країною 34 роки, колишній президент Заїру Мобуту теж більше трьох десятків років, але, як і багато їхніх «колег», позбулися влади на старості.

№211 04.11.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати