Випробування реєстрацією
Як вирішувати конфліктний потенціал земельних відносин. Є варіантиЯк «День» уже писав, із 1 січня набирає чинності Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень». Нагадаємо, що найціннішим нерухомим майном є земля, земельні наділи. Їх у країні сьогодні (за даними директора Ресурсного центру з прав на землю, президента асоціації «Земельна спілка України» Андрія Кошеля) 25 мільйонів і 7 мільйонів власників земельних ділянок. Навіщо їх реєструвати? Як вказано у статті 2 названого закону, «Державна реєстрація прав зводить до мінімуму можливість недобросовісних осіб реєструвати на себе права, які їм не належать, а тому створює перешкоди для проведення незаконних операцій із нерухомістю».
Державна реєстрація нерухомого майна є обов’язковою, але, як розповів журналістам член ради асоціації «Земельна спілка України» Олександр МАРТИН, тим громадянам, які раніше в законному порядку зареєстрували своє майно й мають кадастровий номер, знову реєструвати ділянку не потрібно, крім випадків, коли вони хочуть передати її у спадок, подарувати чи продати. У цьому разі їм належить звернутися до нотаріуса й надати наявні документи. Після цього нотаріус, звіривши з реєстром, вносить до нього відповідні дані, зокрема про нового власника. Нікуди більше йти не потрібно. «Теоретично, якщо система запрацює так, як має працювати, — прогнозує Мартин, — покупець уже вийде від нотаріуса повноцінним власником». Експерт зауважує: дещо важче буде громадянам, земельні ділянки яких раніше не були зареєстровані в земельному кадастрі або в них відсутні державні акти. Їм спершу треба буде звернутися до землевпорядної організації, замовити відповідну технічну документацію. Після цього земельній ділянці мають присвоїти кадастровий номер. І тоді можна буде реєструвати права власності. Причому остання процедура вже відбуватиметься за принципом «єдиного вікна». Власник землі одночасно отримає витяги з державного земельного кадастру і з реєстру речових прав на нерухоме майно.
Однак Мартин побоюється, що в перші декілька місяців після того, як згаданий закон почне діяти, система «розкачуватиметься», можливі певні затримки з реєстрацією. Певна проблема, за його словами, полягає в тому, що і реєстр речових прав, і земельний кадастр стають електронними. Проте експерт вважає, що з першого січня в Україні зменшиться конфліктогенний потенціал земельних відносин і відносин, пов’язаних із нерухомістю.
«Чи добре ми підготувалися до 1 січня? — запитує головний юридичний радник проекту USAID «Агроінвест» Павло КУЛИНИЧ і зазначає: — При детальному розгляді ми бачимо, що можуть бути й певні проблеми». Зокрема, він вказує, що в законі недостатньо чітко визначено поняття «сформована земельна ділянка». З одного боку, згідно з законом, до таких ділянок належать ті, які пройшли всю процедуру й отримали кадастровий номер. Однак і ділянки, які посвідчуються випискою з протоколу рішення сільської ради або старими державними актами (виданими до 2004 року), де немає кадастрового номеру, також кваліфікуються як сформовані. «Насправді не так, — зауважує експерт, — закон також містить вимогу «досформувати», тобто пройти шлях для отримання кадастрового номеру».
За словами Кулинича, новорічний «подарунок» багатьом власникам земельних ділянок зробив Держкомзем, ввівши за місяць до 2013 року нову систему кадастрових номерів (прибрано цифри, які позначать дані про адміністративні одиниці — область, район, село). Однак, за його словами, у тих власників ділянок, які вже мають кадастровий номер, при всіх подальших трансакціях номер залишатиметься старим, що може викликати плутанину та призвести до певних юридичних нюансів.
Однак заступник директора департаменту державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби Анатолій ЛЕЩЕНКО в розмові з «Днем» висловив упевненість, що нова система вже незабаром працюватиме нормально. За його словами, на сьогодні створено 583 органи Держслужби на місцях і укомплектовано близько 90% штатної кількості працівників. Причому добір співробітників здійснювали не останніми днями а протягом року. Тож вони пройшли як теоретичне, так і практичне навчання і готові до роботи.