Обама переграв республіканців
Або Якою ціною дісталася США нова бюджетна угода?
«Кінець зупинці» — з такими заголовками вчора вийшли провідні американські газети, повідомляючи, що США вдалося уникнути першого в своїй історії дефолту. Президент Сполучених Штатів Барак Обама підписав документ, який передбачає підвищення межі державного боргу до $16,7 трлн та поновлення роботи державних установ (відновлення їх фінансування).
«Ми знову відкриваємо всі держустанови. Ми можемо позбавити від невизначеності і занепокоєння наших підприємців та наш народ. Я сподіваюся, що наступного разу такі рішення не будуть прийматися в останній момент. Я повторю ще раз, що я вже говорив у ході цих дебатів, — ми повинні позбутися звички доводити справу до кризи», — наголосив Обама після голосування в сенаті.
Натомість, як пише The Wall Street Journal, угода, яку було розроблено двома лідерами сенату, пропонує тільки тимчасову відстрочку від політики балансування, яка стала відмінною рисою розділення уряду. Уже в середині лютого Сполученим Штатам доведеться дошукуватися нових домовленостей.
Лідер сенатської більшості демократ Гаррі Рід наголосив, що «компроміс, якого ми досягли, надасть нашій економіці стабільності, якої вона відчайдушно потребує». За підрахунками рейтингового агентства Standard & Poor’s, за 16 днів бюджетної кризи Америка втратила $24 млрд.
Нова угода, окрім того, що підніме межу дежрборгу США до $16,7 трлн., також повинна компенсувати вимушені відпустки, у які пішли 800 тис. держслубовців. Документ також передбачає створення спеціальної комісії, яка складатиметься з членів обох палат, і яка повинна розробити довгостроковий бюджетний план.
«День» попросив прокоментувати прийняття нової угоди колишнього посла України у США Олега ШАМШУРА:
— Як ви вважаєте, хто виграв, а хто програв у цьому протистоянні?
— Хоча це прозвучить доволі тривіально, однозначну відповідь надати складно. В економічній площині показники вчорашніх торгів на нью-йоркській фондовій біржі начебто, виглядають обнадійливо для американського бізнесу. Разом з тим, 16-добове протистояння в конгресі відкинуло назад «індекс упевненості споживача», уповільнило створення нових робочих місць, викликало занепокоєння на світових фінансових ринках; ще одна з провідних рейтингових агенцій заявила про можливість перегляду в негативний бік оцінки платоспроможності США. Політично Обама та демократи переграли своїх республіканських опонентів: їм вдалося досягнути поновлення фінансування федерального уряду та підвищення «стелі» фінансування державного боргу, практично нічим не поступившись в питанні розгортання реформи системи охорони здоров’я (саме несприйняттям цієї реформи було вмотивовано дії прихильників жорсткого протистояння з адміністрацією Обами серед конгресменів-республіканців). Втім, слід врахувати, що законопроект запроваджує тимчасові заходи: його положення щодо фінансування уряду та межі державного боргу діють лише до початку наступного року.
— Як це може вплинути на проміжні вибори в 2014 році?
— Нинішній конфлікт негативно позначився на позиціях Республіканської партії. Три чверті мешканців США засуджують поведінку її представників в Конгресі під час недавньої бюджетної «війни». На думку американських аналітиків, це суттєво ускладнить для республіканців завдання отримання більшості в сенаті на виборах 2014 року. Однак, до виборів ще достатньо часу. Насправді, питання полягає в тому, чи зможе керівництво партії зробити належні висновки та здійснити її певний «рібрендінг» в бік більшої поміркованості. На користь відповідної корекції вже висловились такі впливові політики, як сенатор Ліндсі Грем та губернатор штату Нью-Джерсі Кріс Крісті.
— Чи зняла ця угода загрозу можливого повторення протистояння між республіканцями і демократами?
— Ні. Закон передбачає продовження фінансування федерального уряду лише до 15 січня 2014 року, а збільшення граничного розміру державного боргу дозволено до 7 лютого цього ж року. До 13 грудня поточного року сторони мають домовитись про довгострокові принципи побудови бюджету США. Лише поодинокі люди у Вашингтоні сподіваються, що наслідком міжпартійних перемовин стане амбітний план з реформи податкової системи або федеральних програм соціальної допомоги, які є основним джерелом бюджетного дефіциту. Втім, невирішення цих проблем прирікатиме політичну систему США на періодичну репродукцію ситуацій, подібних до сучасної. Небезпеку пов’язаних з цим ризиків усвідомлює все більша кількість політиків, яка знаходиться з різних боків ідеологічного спектру.
— Якою є ваша оцінка дій Обами в цій ситуації і що це йому дає?
— На відміну від попередніх протистоянь з фінансово-бюджетних питань цього разу президент США був активним і здебільшого вправним учасником «бойових дій». Він має всі підстави бути задоволеним вірно вибраною тактикою. Разом з тим, Барак Обама, очевидно, свідомий того, що попереду на нього чекають нелегкі випробування як з огляду на необхідність досягнення компромісу з проблем бюджету та боргу, так і початку імплементації основного досягнення його президентства — реформи системи охорони здоров’я.