Перейти до основного вмісту

Обирали по-новому

9 березня у 203-й день народження Кобзаря Президент України вручив Шевченківські премій 2017 року
09 березня, 12:28
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Урочистості відбулися у Національному музеї Тараса Шевченка. Лауреатами стали чотири митці: письменник, поет і видавець Іван МАЛКОВИЧ за збірку поезій «Подорожник з новими віршами (у номінації «Література, публіцистика, журналістика» ); композитор  Богдана ФРОЛЯК  за Симфонію-Реквієм «Праведная душе…», хорову кантату «Цвіт», музичний твір «Присниться сон мені» (у номінації «Музичне мистецтво»); скульптор Микола МАЛИШКО за мистецький проект «Лінія» (у номінації «Візуальні мистецтва») та режисер  Степан КОВАЛЬ за  анімаційний серіал «Моя країна – Україна» (номінації «Кіномистецтво»).

Нагадаємо, цьогоріч висувалося  46 робіт, а  переможцями стали лише четверо. Уперше працював новий склад  Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка, який  очолив письменник, публіцист і  екс-дипломат Юрій Щербак. До  його складу увійшли 25 діячів культури. Також уперше перед засіданнями виступали експерти (у кожній з номінацій), які не лише розглядали і рекомендували членам комітету кандидатури на здобуття Національної премії, а й  отримали право самостійно висувати претендентів на цю престижну найвищу державну відзнаку у гуманітарній сфері. А ще з новинок - відновлене право членам комітету висувати авторів літературно-мистецьких творів для участі у конкурсі. Відбулося три тури таємного голосування і свій останній вердикт члени комітету назвали 20 лютого (на засіданні  третього туру конкурсного відбору серед літературно-мистецьких творів, висунутих на здобуття Національної премії). Лауреатами 2017 року були названі  четверо митців: Малкович, Фроляк, Малишко і Коваль. 9 березня Президент України Петро Порошенко вручив нагороди переможцям.

КОМЕНТАР

«ТВОРЧИЙ КВАРТЕТ» — ПОЕТ, КОМПОЗИТОР, СКУЛЬПТОР І РЕЖИСЕР-АНІМАТОР

Юрій ЩЕРБАК, голова  Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка:

— Наша нова команда працювала злагоджено.  Для мене це був дебют як голови (я ніколи раніше не працював у Шевченківському комітеті). Я вирішив фундаментально оновити склад комітету. Запросив до співпраці непересічних людей і творчих особистостей, які привнесли цікаві ідеї, своє бачення мистецьких проблем, які не «зашорені нормативністю»: від модернізму до постмодернізму, від реалізму до сюрмистецтва. Я радився з різними митцями, не всі хотіли працювати у комітеті, але, на мою думку, всі 25 членів — дійсно фахові спеціалісти.

Ми мали два глобальних засідання й кілька робочих зустрічей, коли опрацьовували певні моменти роботи Шевченківського комітету. У нашій новій команді такі різні, але яскраві особистості, як, наприклад, дуже шанована акторка, зірка театру та кіно Ада Роговцева і молодий, талановитий  письменник Сергій Жадан, або знаний композитор і співак Тарас Петриненко й популярний кінорежисер Мирослав Слабошпицький та інші.

Хочу нагадати, що номінувалося 46 робіт! Вперше перед розглядом робіт членам комітету давали широкий аналіз шановні експерти за всіма номінаціями. Нагадаю, до положеннь про роботу Шевченківського комітету внесено  новинку — експерти й члени комітету мають право висувати свої кандидатури до списку номінантів…

До третього туру пройшли 13 робіт,  а після останнього нашого засідання і таємного голосування було названо чотири  переможця: Малкович, Фроляк, Малишко й Коваль. Однак слід зауважити, що у кожній із чотирьох номінацій були дуже достойні особистості та роботи. Всі  члени комітету віддавали свої голоси за того, кого вважали кращим, а коли ми підрахували результати, то вийшов такий  «творчий квартет» — це поет Іван Малкович, композитор Богдана Фроляк, скульптор Микола Малишко та кінорежисер-аніматор Степан Коваль — усі дуже достойні митці, тож я вітаю їх із перемогою і бажаю  натхнення та  нових творчих звершень.

Інтерв‘ю з одним із лауреатів – поетом, дитячим письменником і керівником видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» Іваном Антоновичем Малковичем читайте  у  п‘ятничному номері «Дня».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати