«Важливо, щоб це не стало піар-ходом»
Мінекології хоче збільшити штрафи за збитки, завдані природіЗа чинним законодавством, за засмічення лісів відходами громадяни мають сплатити штраф у розмірі від 25 до 50 неоподаткованих мінімумів. Оскільки один мінімум становить 17 гривень, це від 425 до 850 гривень. У Міністерстві екології та природних ресурсів пропонують збільшити штрафи у десятки, а то й сотні разів. Так, за згадане порушення пропонують стягувати від 5100 до 8500 гривень.
Свої пропозиції Мінекології виклало у законопроекті №8026 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо запровадження європейського досвіду про здійснення державного природоохоронного контролю)». Суттєве збільшення штрафів планується передусім за порушення норм щодо атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів. Законопроект подали на розгляд парламенту.
«Кодекс України про адміністративні правопорушення в галузі охорони довкілля не змінювався з 1997 року. Як показує досвід, ніщо так швидко не приводить людину до тями, як покарання гривнею, або куди гірше — засудження до обмеження волі, — пояснював міністр екології Остап Семерак. — Апріорі не вірю, що можна словами достукатися до совісті браконьєрів чи тих, хто свідомо нехтує питаннями довкілля у повсякденному житті».
Крім збільшення штрафів, міністерство пропонує розширити повноваження громадських інспекторів з охорони довкілля. Хочуть, щоб вони могли складати протоколи щодо жорстокого поводження з тваринами, порушення вимог з охорони червонокнижних тварин і рослин, знищення або пошкодження зелених насаджень тощо. На думку експертів, це хороший крок, однак збільшення штрафів не гарантує зменшення порушень.
«Природоохоронці вітають такі наміри міністерства, бо справді штрафи треба збільшувати. Але проблема в тому, як ці норми виконуватимуть, — зауважує Наталія Вишневська, координаторка зоозахисної діяльності Національного екологічного центру України. — Система охорони довкілля застаріла, стягнення штрафів — це компетенція не лише Мінекології, а й Державної екологічної інспекції та Міністерства аграрної політики та продовольства. Приміром, зараз за вбивство лося передбачається штраф на суму 80 тисяч гривень, це теж чималі кошти. Однак браконьєрів важко спіймати на гарячому та притягнути до відповідальності. Немає гарантій, що після збільшення штрафів це зміниться. Тому, крім законів, треба змінювати систему виконання цих покарань. Важливо, щоб передбачені зміни до законодавства не стали черговим піар-ходом міністра».