Перейти до основного вмісту

Патріарх українського театру, заньківчанин Федір Стригун звернувся з відкритим листом до керівництва держави

05 червня, 16:30
Фото зі сторінки Федора Стригуна у Фейсбуці

Своє звернення до Президента, Голови Верховної Ради і Прем’єр-міністра народний артист України, донедавна художній керівник – головний режисер Львівського національного театру ім. М Заньковецької оприлюднив на своїй сторінці у Фейсбуці.

«Пропрацювавши в театрі 57 років, із них 30 років – художнім керівником Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької, поставивши понад 50 вистав, зігравши більше сотні ролей, знявшись у 25 фільмах, виховавши багатьох акторів та режисерів як професор Національного університету імені Івана Франка, створивши прекрасний творчий колектив, сьогодні я є свідком тотального знищення своєї довголітньої праці і праці заньківчан, – ідеться, зокрема, у листі. – Як професіонал, не можу мовчати, коли, прикриваючись реформами, модернізацією, європеїзацією, глобалізацією і ще багатьма -аціями, чиновники, що далекі від мистецтва, хочуть знищити український національний театр, його історію, його традиції, його самобутність. Театр, який дві сотні років зберігає мову, будить національну свідомість і духовність українського народу».

Федір Стригун зазначає, що заньківчани у своїй столітній історії спиралися на традиції корифеїв, що стали ідеологічною платформою театру, його унікальністю, яка базується на українській самосвідомості та самоідентифікації. Тим часом Закон № 955 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури», який набув чинності 24 лютого 2016 р., на думку Шевченківського лауреата, вбиває усі надбання – національні, художні, ідеологічні та політичні.

«Більшовицький генерал Муравйов після розстрілу студентів під Крутами на Соборній площі у Києві (1918 р.) заявив: «Надо было в свое время повесить Кропивницкого, Заньковецкую, Садовского. И тогда ни о каком национализме не было бы и разговоров!» (зі спогадів заньківчанина Василя Яременка)», – нагадує Стригун і ставить запитання очільникам держави, чи не виконують автори закону саме це, «муравйовське», завдання?

«Чому ми маємо довіряти долю театру людям, далеким від театру, які не знають його традицій та специфіки? Чому доля театру повинна залежати від людей, які до цього театру не мають жодного відношення?.. Чому «творці» закону довіряють долю творчих колективів сумнівним комісіям, а не колективу професіоналів? Чому контракти з акторами, режисерами, художниками має укладати одноосібно (лише на власний розсуд) генеральний директор – художній керівник, а не професійний колективний експертний орган (художня рада) та художньо-керівний склад (художній керівник та режисери)? Це робиться свідомо?» – запитує Федір Миколайович і принагідно зазначає, що це стосується не лише театру Заньковецької, а й усіх театрів України.

На думку Федора Стригуна, «недолугий» закон спонукає розвиток корупції – у створенні комісій та підписанні контрактів. Тому потрібне розмежування посад директора та художнього керівника. Бо художній керівник повинен займатися художнім напрямом, естетикою та стратегією театру, формуванням трупи. А директор – забезпеченням умов праці творчих працівників та творчо-технічних підрозділів театру. Отже, на думку Федора Миколайовича, об'єднання цих двох ключових посад є неможливим.

Нагадаємо, що 21 і 22 травня у Міністерстві культури засідала комісія з проведення конкурсного добору на посаду генерального директора – художнього керівника державного підприємства «Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької».

До участі у засіданні 21 травня були допущені Андрій Мацяк (до того часу – генеральний директор театру Заньковецької) та Федір Стригун (до того часу – художній керівник театру Заньковецької). 

22 травня, згідно з повідомленням на сайті Мінкульту, «конкурсна комісія, керуючись нормами Закону України «Про культуру», Положенням про формування складу та організацію роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника державного закладу культури, що належить до сфери управління Міністерства культури України, затвердженим наказом Міністерства культури України від 31 травня 2016 року № 380, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 червня 2016 року № 809/28939, прийняла рішення:  визначити Мацяка Андрія Олександровича переможцем конкурсного добору на посаду генерального директора – художнього керівника державного підприємства «Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької».

На сайті Театру Заньковецької у розділі «Творчий склад» над фото Федора Миколайовича Стригуна тепер стоїть лишень напис «Головний режисер».

Фото Андрія Мацяка наразі тільки з написом «генеральний директор» – наказ про призначення Андрія Олександровича на посаду «генерального директора – художнього керівника» чекає на підпис у Мінкульті… 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати