Майдан на Манхеттені і протест у Києві:
різниця «температур»![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20111018/4187-1-1.jpg)
Глобальна акція протесту, що відбулася минулими вихідними в багатьох країнах Заходу, продемонструвала, що «суспільство споживання» накрила нова хвиля кризи. Нагадаємо, що ініціатором цих протестів став антикорпоративний рух, заснований у Нью-Йорку, де місяць тому почали проводитися акції під гаслом «Захопи Волл-стрит». Організатори сподівалися й фактично отримали підтримку людей у 82 країнах, заявивши, що метою акцій є «ініціювати глобальні зміни». «Об’єднавши наші голоси в один, ми дамо зрозуміти політикам і тій фінансовій еліті, якій вони служать, що це ми, народ, повинні вирішувати, яким буде майбутнє», — написано на сайті руху.
На відміну від бунтарів 1960-х років, що виступали проти війни у В’єтнамі, нинішні демонстранти екіпіровані дорогими айфонами, айпедами, айподама й ноутбуками фірми Apple. Вони протестують проти корпоративної пожадливості, а також повстають проти війни, нафтовидобування, дорогого бензину та своїх боргів. Багато хто з них обтяжений банківськими позиками, які вони взяли на навчання у вишах, а тепер не можуть або не хочуть віддавати. Типовий плакат манхетенського Майдану проголошує: «Я отримала магістерський ступінь, у мене 80 тисяч боргів, мені 23 роки, і я не можу знайти роботу». У Нью-Йорку поліція вночі заарештувала приблизно 70 людей за порушення громадського порядку. За словами організаторів акції, в ній взяли участь близько 5 тис. людей.
Демонстрації проти існуючої фінансової системи, яку учасники акцій називають «пануванням банків і капіталу», минулої неділі зібрали десятки тисяч людей у всьому світі. Другу добу молодь живе в наметовому містечку в центрі Франкфурта-на-Майні — просто навпроти будівлі Європейського центробанку. 5 тисяч осіб під гаслами «За глобальну демократію» та «Проти диктатури банків» підтримали ініціативу, що зародилася в Нью-Йорку.
У Лондоні «обурені» зібралися в центрі міста, щоб вимагати від уряду соціальної справедливості, «осушення» податкових оаз, припинення допомоги банкам. У Мадриді в суботу ввечері площу Пуерта-дель-Соль заповнили десятки тисяч людей, здебільшого безробітні молоді люди. У Португалії понад 20 тис. людей пройшли маршем Лісабоном. Приблизно стільки ж людей протестували в другому найбільшому місті країни Порту. У грецькій столиці Афінах 2 тис. демонстрантів зібралися біля будівлі парламенту. Протести відбулися в містах Канади й Латинської Америки, а також у Токіо, Сіднеї та Гонконгу.
Якщо в багатьох європейських містах на демонстраціях була мирна атмосфера, то цього не можна сказати про Рим, де в результаті заворушень отримали травми 135 осіб, зокрема 105 поліцейських. За словами мера Джанні Алеманно, день протестів обійшовся Риму та його жителям більш як у мільйон євро. Збитків завдали зловмисники в капюшонах, коли почали підпалювати машини й нападати на будівлі банків, офісів і навіть церкви ХVІІІ століття. Італійці переживають шок. Вони вражені тим, як декільком сотням агресивно налаштованих людей — здебільшого вдягнених у чорне й у шоломах на головах — удалося влаштувати в столиці подібний хаос. Міністр внутрішніх справ країни Роберто Мароні закликав покарати відповідальних за заворушення, щоб інші не повторювали їхніх вчинків, додавши, що у вівторок виступить на цю тему перед сенатом.