«День» розвивається і спонукає до цього своїх читачів»
Є традиції, які не змінюються протягом багатьох років. Львів’яни знають: завтра неодмінно буде новий «День» зі свіжим номером, що чекатиме на своїх читачів у газетних кіосках та в поштових скриньках. І так само, як щоранку на новий випуск газети, навесні вони чекають на приїзд фотовиставки «Дня».
Цього року Дні «Дня» у Львові розпочалися в останній день весни — 31 травня. Це продовження інтелектуального марафону — після Києва виставка найкращих світлин ХІХ Міжнародного фотоконкурсу газети «День» побувала в Харкові, Дніпрі, Прилуках, Вінниці та Луцьку.
У місті Лева Дні «Дня» традиційно стартували в головному корпусі Національного університету «Львівська політехніка». Цікаво, що це вже десята, ювілейна виставка у стінах цього університету, адже вперше світлини «Дня» експонувалися ще 15 травня 2009 року. Цьогоріч Дні «Дня» традиційно відбуваються за підтримки НУ «Львівська політехніка» та Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків із діаспорою НУ «ЛП», а також за сприяння обласної державної адміністрації.
«ЦЕ НЕ ФОТО, А КАРТИНИ — ВІДІБРАНІ ЧАСОМ, ПОБАЧЕНІ ТАЛАНОВИТИМИ ЛЮДЬМИ, ЗІГРІТІ ЛЮБОВ’Ю ТА СЕРЦЕМ»
У своєму вступному слові на відкритті виставки головний редактор газети «День» Лариса ІВШИНА відзначила: «Я завжди пропоную нам нову національну ідею — ідентичність і модернізація. Пам’ятаємо своє важливе і вчимося у світу. Модернізуємося, пропонуємо нашій молоді найбільший динамізм, але поєднаний із тим, що є в нас найбільш цінного. Дуже природньо, що Ліна Василівна Костенко, коментуючи наші фотороботи, якось сказала, що це не фото, а картини — відібрані часом, побачені талановитими людьми, зігріті любов’ю та серцем. Вони потребують рам. І ось культурний, архітектурний та гуманітарний простір Львівської політехніки — це одна з найбільш розкішних рам, які можуть бути для таких великих робіт — із великим серцем та великим потенціалом.
Мені завжди дуже хвилююче бачити, як люди сприймають ці роботи. Тут є багато робіт фотокорів «Дня», але також й інших талановитих професіоналів. Однак на нашому фотоконкурсі завжди було і є гасло: «У нас перемагають не свої, а найкращі». А свої лише тоді, коли вони най-най. І цей ліфт ми пропонуємо усій країні — як засіб проти закритих спільнот, протекціонізму, надлишковості. Ми показує: країна переповнена талантами. Просто занадто вузьке «горло», щоб усі вони розцвіли».
Участь у відкритті фотовиставки взяли ректор НУ «Львівська політехніка» Юрій Бобало, директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» Ірина Ключковська, керівник апарату Львівської облдержадміністрації Маріанна Вільшинська, заступник міського голови з питань розвитку Андрій Москаленко, професор, історик мистецтва, проректор Львівської національної академії мистецтв Роман Яців, головний редактор IA ZIK Тетяна Вергелес, художник і волонтер Лев Скоп.
Одразу після відкриття фотовиставки у «Львівській політехніці» почалася традиційна дискусія-діалог із Ларисою Івшиною. Тема зустрічі — «Національний діалог: традиційні акції Дні «Дня» у Львові, «робота» просвітницьких проектів «Дня» та їх результати».
► Детальніше про інтелектуальну розмову ми розповімо в наступних матеріалах. А тим часом ділимося першими враженнями відвідувачів фотовиставки газети «День».
«ВИСТАВКИ «Дня» КОМПЕНСУЮТЬ У ЛЬВІВСЬКІЙ ПОЛІТЕХНІЦІ ГУМАНІТАРНУ СКЛАДОВУ»
Юрій БОБАЛО, ректор Національного університету «Львівська політехніка»:
— Фотовиставка газети «День» уже вдесяте у Львівській політехніці. Кожного року ці виставки були пов’язані зі злободенними та актуальними темами в українському суспільстві. Зараз чимало світлин з війни на сході, але й чимало тут надії — зокрема, фотографій наших дітей. Щороку, оглядаючи експозицію газети «День», я захоплений цими світлинами. Ці фотографії давно перестали бути просто фотографіями. Це мистецтво.
Чому Львівська політехніка зацікавлена в таких виставках? Так, це, передовсім, технічний виш. Ми готуємо здебільшого інженерів. Однак гуманітарна складова у вихованні наших інженерів дуже важлива. Без неї готувати їх буде неправильно. Виставки, які організовує газета «День», компенсують у Львівській політехніці цю гуманітарну складову.
Я у черговий раз дякую газеті «День» та її головному редактору Ларисі Івшиній за те, що обираєте наш університет для своєї фотовиставки. Радію нашій багаторічній співпраці і сподіваюся, що «День» приїжджатиме ще і ще.
«ЦЕ ЕСТЕТИЧНА АНТРОПОЛОГІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ДУШІ»
Роман ЯЦIВ, професор, історик мистецтва, проректор Львівської національної академії мистецтв:
— Я хотів би акцентувати увагу на самому явищі фотовиставки газети «День», яка нас у черговий раз збирає і заохочує до думання. Якщо тексти в часописі стимулюють наше мислення і розгортають широку палітру та амплітуду ідей, які спрацьовують на перспективу розвитку нашої держави, то фотовиставка «Дня» — це є певна естетична антропологія української душі, українського характеру, екзистенції нашої доби. Фактично в цих різних зрізах — героїчних, драматичних, поетичних, ліричних, гумористичних — ми бачимо те, що називається українським характером, який вибудовувався століттями і випрацьовувався за дуже складних політичних обставин. Цей характер не тільки зберігся, але й дає нову якість нашого життя в новій історичній реальності. І тому саме ці мистецькі параметри надзвичайно сильно спрацьовують, коли ми бачимо поодинокі сюжети, які відображають з одного боку — плинність життя, а з іншого — концентрують увагу на дуже значимих сенсах, якими живе наша сучасність. Перед світлинами ми дуже емоційно вживлені в ті чи інші ситуації. Обов’язково наскрізною ниткою є те, що український характер стає дуже великою та потужною рухомою силою. Він дає дуже важливий ціннісний імператив, який нас зближує, консолідує і робить витривалими, сильними на тривалу перспективу.
Цьогорічна виставка порівняно з минулорічною додає багато таких фрагментів, які укладають дуже цікаву багатовимірну мозаїку сучасного життя, а також історичного відчуття нашої тяглості та традицій. Фактично в тих концептуальних зрізах різних авторів є дуже цікавий діапазон, який включає нас у вир життя, спонукає ставати кращими, сильнішими, цікавішими і будувати ту нову перспективу, до якої ми всі прагнемо.
Я хочу подякувати газеті «День» і пані Ларисі Івшиній за вашу послідовність, системність розбудови тої мережі смислів, які дуже потрібні та актуальні для нашої дійсності.
«ТУТ МОЖНА ЗНАЙТИ МАЯЧКИ, НА ЯКІ ОРІЄНТУЄШСЯ І ЗА ЯКІ ТРИМАЄШСЯ»
Тетяна ВЕРГЕЛЕС, головний редактор IA ZIK:
— Сьогодні, 31 травня, річниця, як відійшов із нашого світу Блаженнійший Любомир Гузар. Він казав, що еліта — це не тільки люди, які вміють побачити проблеми і знайти рішення, а це ті, хто може подивитися набагато далі вперед і побачити наслідки своїх рішень. Той, хто дивиться набагато далі, власне, зберігає головну людську гідність. Газета «День» дивиться якраз так.
Ця фотовиставка насамперед про людську гідність. У сьогоднішньому хиткому, гібридному світі ти знаєш, де можна знайти ґрунт під ногами. Цим ґрунтом є проекти газети «День». Традиційні фотовиставки є одним із найсильніших проектів. Тут можна знайти ті маячки, на які орієнтуєшся і за які тримаєшся. Це не дає тобі розхитатися. Фотовиставки «Дня» я сприймаю як щось глибоко особистісне з одного боку, а з іншого — бачу тут і професійний аспект, який дає мені триматися в професії гідно. Сам «День» розвивається і спонукає до цього своїх читачів.
♦ Фотовиставку «Дня» відкрито на другому поверсі головного корпусу НУ «Львівська політехніка» (вул. С. Бандери, 12) по 10 червня з 9.00 до 17.00. Приходьте і обирайте найкращий, на ваш погляд, знімок!