Друге «я» сильної статі
Вперше в українському музейному просторі представлена експозиція традиційного українського чоловічого вбрання кінця ХІХ - середини ХХ століття. «Чоловіча Nоша» - спільний проект Музею Івана Гончара та відомих колекціонерів Ігоря Турейського і Максима Очкура.
Як зазначають організатори виставки, зазвичай основна увага приділялася показу і дослідженню народного жіночого вбрання. Нинішня експозиція представляє важливу складову традиційної культури українців. Вона покликана ознайомити глядачів із особливостями, різноманітністю й естетикою чоловічого вбрання, а також крізь призму одягу відобразити життєве коло чоловіка.
Від народження й до смерті людину супроводжує вбрання. У традиційному соціумі одяг був тісно пов'язаний зі становленням людини як особистості. Водночас традиційне чоловіче вбрання демонструє різноманіття народного костюма, естетику й світогляд наших предків. Як підкреслюють дослідники-модельєри, костюм можна назвати другим «я» сильної статі.
Відвідувачі дізнаються багато цікавого. Наприклад, що таке каламайка, ногавиці, чумарка? У старі часи каламайкою називали різновид тонкої вовняної тканини фабричного виробництва. А каламайкові пояси широко побутували на всій території України! Ногавиці - штани вузького крою з домотканого полотна, часто декорувалися вибійкою у вузькі смужки сірого, синього або чорного кольорів (так називали штани на Західному Поліссі).Чумарка - верхній чоловічий одяг із підрізом на талії та зборками, пошитий з фабричного темного сукна (так говорили на Середній Наддніпрянщині)…
Експозиція виставки - це життєвий цикл чоловіка у взаємозв’язку з одягом, зміною його елементів або вигляду. У музейному просторі представлено традиційне вбрання хлопчиків і підлітків, парубків і наречених, зрілих чоловіків і чоловіків похилого віку. Історія чоловічої ноші доповнюватиметься речами побуту, які виокреслюють світ дитинства, юності, зрілості і старості, а також унікальними давніми світлинами з мистецького історико-етнографічного альбому Івана Гончара «Україна та Українці».
На відкритті проекту представлено мистецький каталог виставки «Чоловіча Nоша», проілюстрований фотографіями деяких речей з виставки, а також словничок із поясненнями народних назв чоловічого одягу.
Виставка діятиме до 8 липня.