«Iнститут дослідів Волині, Вінніпег — Київ»
28 листопада в головному корпусі Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася науково-практична конференція ГО «Волинське братство», присвячена 70-річчю створення інституту дослідів Волині в Канаді.
Так склалося, що впродовж останнього століття десятки тисяч вихідців із Волині були змушені покинути свою землю й осідати за тисячі кілометрів від дому, аж за океаном. На це впливали різні чинники, як-от етнічні, політичні, соціально-економічні. Та навіть у таких умовах, далеко від дому, найсвідоміші волиняни не забували про рідну землю. 26 листопада 1949 року в канадському місті Вінніпезі представниками української діаспори був створений Інститут дослідів Волині. Крім краєзнавчого дослідження Волинської землі, головною його метою в умовах тимчасової московської окупації стало повернення Україні культурної та духовної ідентичності. Відтоді минуло 70 років, але діяльність інституту не втрачає своєї актуальності. Отже, ініціативна група науковців та членів МГО «Волинське братство» виступила з пропозицією відновити діяльність цієї дослідницької організації в Києві.
Тож минулого четверга в приміщенні Київського університету було одностайно проголосовано за функціонування окремої структури — громадської організації «Інститут дослідів Волині, Вінніпег — Київ».
Як зазначив голова «Волинського братства» Сергій ШЕВЧУК, який модерував захід, одним із завдань новоствореної організації стане плідна та тісна співпраця з Посольством Канади в Україні. Йдеться не лише про історичні дослідження Волині, а й про технічний, науковий та суспільно-культурний розвиток регіону.
На урочистому засіданні було багато поважних гостей — як вихідців з Волині, так і тих, хто цікавиться історією волинського краю. З предметними фаховими доповідями виступали науковці та громадські діячі. Зокрема, політик Ярослав Федорчук, який багато наголошував на необхідності глибокого вивчення історії Волині. «Якщо ми не будемо патріотами Волині, то й не станемо патріотами України», — переконаний громадський діяч.
У межах урочистого заходу вихідець з Волині, журналіст Володимир Данилюк презентував видання козацьких та повстанських пісень та віршів «Пісні волі». Особливість збірки полягає в тому, що вона створена на основі рукописного примірника, записи в якому на папері робив невідомий волинський учасник ОУН та УПА в березні 1949 року.
За словами Володимира Данилюка, є відчутний символізм у тому, що Інститут дослідів Волині в канадському Вінніпезі був створений саме 1949 року — тоді, коли на Волині тривала боротьба ОУН та УПА за утвердження самостійної та соборної України.
Фахове слово в обговоренні мали також й доктор та завідувач кафедри політології КНУ Володимир Цвік, професор Володимир Сергійчук, дипломат Микола Ярмолюк та інші. А на завершення конференції молоді мистецькі таланти ансамблю «Зернятко» додали бойового та завзятого духу запальними танцями та співами.