Литва поповнила галерею палацу Вишневецьких фотокопіями портретів славетних князів
Делегація Литви передала в дарунок палацу Вишневецьких, що у Вишнівці Збаразького району Тернопільської області, фотокопії чотирнадцятьох портретів представників роду, зроблених на полотні. Відтепер вони в експозиції виставки «Князі Вишневецькі — спільна культурна спадщина та історична пам’ять Литви і України». Оригінали цих картин зберігаються в музеях Литви, Білорусі та України. Надзвичайний та Повноважний посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс на відкритті виставки 10 листопада зокрема, зазначив: «Вважаємо, що це не великий, але символічний, дуже важливий внесок в розширення експозиції цього музею. Ми дуже зацікавлені в тому, щоби цей музей розвивався і більше людей пізнали нашу спільну історію, яка має дуже глибоке європейське коріння і об’єднує не тільки Литву і Україну, а теж Польщу, Білорусь та інші країни». Голова Тернопільської ОДА Степан Барна акцентував: «Понад двадцять замків Тернопілля тісно пов`язані з історією нашої держави, Польщі та Литви. Саме тому для нас так важливо, що Литовська сторона приділяє особливу увагу популяризації спільної історії та культури. Нам дуже важливо знати і розуміти події минулого, щоби розвивати наші відносини надалі», — наголосив Степан Барна і додав, що співпраця Тернопільщини з Литвою триває не лише на культурному, науково-освітньому рівнях, а й у сфері економічного, інвестиційного співробітництва.
Неурядова організація Литви «East European Cooperation» другий рік поспіль впроваджує проекти щодо пошуку литовської спадщини в Україні, — розповіла директор організації Беатріче Белявців. «Коли запропонували нам включити тему Вишневецьких у свій проект, то ми з вдячністю це прийняли і я думаю, що ці портрети будуть радувати не одне покоління і розповідати про наше славне і хороше минуле», — каже пані Беатріче.
Упорядник збірки портретів — доцент історичного Факультету Вільнюського Університету др. Ґенуте Кіркєне, фотомайстер — Клаудіюс Дріскюс. Серед подарованих фотокопій — портрет Михайла Корибута Вишневецького, оригінал якого зберігається в Литві. У 1669 році цей представник славетного роду був обраний королем Речі Посполитої і Великим князем Литовським обох народів. Кандидат історичних наук, науковий працівник Вишнівецької філії Національного заповідника «Замки Тернопілля» Любов Шиян багато років досліджує рід князів Вишневецьких, автор праць на цю тему, учасник спільного польсько-литовсько-білорусько-українського проекту «Українська, Литовська, Білоруська історична еліта». У попередні роки у видавництві «Балтія – Друк» вже побачили світ два томи серії науково-популярного видання — «Князі Радзивіли» і «Князі Острозькі». Є сподівання, що вже в грудні цього року вийде том «Князі Вишневецькі», одним з авторів якого є і Любов Шиян. Як вона розповіла «Дню», проект зі створення фотокопій портретів Вишневецьких XVI- XVIII-го ст., що були виготовлені за кошти Міністерства закордонних справ Литовської Республіки, є продовженням цієї наукової співпраці. «Ми вже більше будемо співпрацювати з нашими литовськими колегами. Визначимо, можливо, навіть місцезнаходження не лише портретів, але й жанрових полотен тому, що галерея живопису палацу Вишневецьких була доволі велика. Загалом біля трьох тисяч. Тобто це — величезна культурна і мистецька спадщина», — зауважує Любов Шиян.
До слова, ще однією приємною подією для Вишнівецької філії Національного заповідника «Замки Тернопілля» цього року, є надходження першого траншу грантових коштів для відновлення дзеркальної зали палацу. За словами заступника генерального директора Національного заповідника «Замки Тернопілля» Руслана Підставки, загальна сума проекту «Реставрація дзеркальної зали Вишневецького палацо-паркового комплексу» — 155 тисяч 800 доларів США. З них 18 тисяч доларів вкладає українська сторона. Решту фінансують Сполучені Штати Америки. «Це буде почергово, — каже Руслан Підставка. — Ми освоюємо кошти першого траншу. Звітуємо про виконане. Американська сторона проводить аудит. Тоді виділяється другий транш і так далі».