«Мелодія», яка буде звучати вічно...
Прощання з небіжчиком відбувалося у Патріаршому Соборі Воскресіння Христового УГКЦ. Панахиду за упокій душі Мирослава Михайловича Скорика. очолив Блаженніший Святослав, і вона транслювалася онлайн.
1 червня на 82-му році життя помер відомий український композитор і музикознавець, Герой України, народний артист України, лауреат Шевченківської премії, володар кількох орденів за заслуги Мирослав Михайлович Скорик. Він – автор багатьох камерно-інструментальних творів, кількох балетів та опери «Мойсей», міжнародну прем’єру якої профінансував Ватикан. Найвідомішою композицією Мирослава Скорика є «Мелодія», яку називають «духовним гімном України»! Музика маестро звучить у понад 40 фільмах, серед яких, зокрема, легендарна картина Сергія Параджанова «Тіні забутих предків»
- Легендарний Мирослав Скорик залишив наш світ! Вся Україна сумує за цією непоправною втратою! Напевно, кожен з нас хотів би вшанувати Маестро особисто. Для всіх Вас, хто з відомих причин загальнонаціонального карантину не зможе це зробити фізично, – ми організували пряму трансляцію всіх основних подій прощання у Києві у Патріаршому соборі Воскресіння Христового УГКЦ у Києві, - сказав Глава Української греко-католицької церкви СВЯТОСЛАВ. – Ми втратили нашого брата, але перш за все людину, яка назавжди увійде в історію культури України, як той Мирослав, який міг почути, передати у своєму мистецтві та висловити, як співає українська душа. Його «Мелодія», яка назавжди буде носити його прізвище та ім‘я, є виявом тихої мелодії нашого народу. Він прийшов у ті часи, коли, українська душа плакала, була поневолена, зневажена, але ніколи не переставала співати. Тоді, маючи відкрите серце, він зміг її почути, і ця «Мелодія» наче відблиск небесної дійсності звучала, звучить і буде звучати тут між нами на землі! Ми сьогодні молимося, щоб Господь Бог прийняв його у свої небесні обійми. Сьогодні він, цю «Мелодію» співає перед троном Небесного Отця. За його прикладом давайте ми ніколи не закривати наші вуха, наші серця, наші душі перед цією піснею, яка з глибин душі нашого народу лунає, а сьогодні разом із паном Мирославом із землі переходить до небес… Вічна йому пам‘ять!
Нагадаємо, «Мелодія ля-мінор» була написана до фільму «Високий перевал» на прохання кінорежисера Володимира Денисенка. Робоча назва стрічки - «Партії рядова». За сюжетом картина розповідає про повоєнні роки в Галичині. Знімалася на початку 1980-х. Попри те, що оригінальний сценарій акцентував увагу на трагедії, принесеній у звичайну галицьку сім'ю Другою світовою війною, під тиском совєтських цензорів картина зазнала значних змін ще на етапі монтажу, щоб зображувати діяльність ОУН-УПА крізь призму радянської ідеології. Режисер картини, не поділяючи трактування сценарію, що його нав'язували представники КДБ, звернувся до Мирослава Михайловича з проханням скласти таку музику до кінострічки, яка могла б «розказати» глядачеві те, чого не можна показати… Вперше твір прозвучав для флейти і фортепіано, а згодом композитор зробив перекладення для скрипки з фортепіано, скрипки з оркестром. Хоча тривалість «Мелодії ля-мінор» у оригінальному укладенні для фортепіано і скрипки становить приблизно 3 хвилини 12 секунд, але це шедевр і на сьогодні є найбільш впізнаваним та найчастіше виконуваним його твором. «Мелодія ля-мінор» у різних аранжуваннях стала своєрідним «інтонаційним знаком» нашої країни…
"Сьогодні Україна втратила генія нашого часу. Музиканта, композитора, творця і людину з великої літери. Пішов з життя Герой України, професор Національної музичної академії України, народний артист України Мирослав Михайлович Скорик. Опера "Мойсей", "Карпатський концерт", "Гуцульський триптих", музика до фільмів "Тіні забутих предків" і "Високий перевал" - все це лише невелика частина його легендарного творчості. Я назавжди запам'ятаю, як на День Незалежності в 2019 році неймовірно звучав гімн України в його виконанні. Вічна пам'ять, Мирославе Михайловичу!", - написав у Facebook Президент України Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ.
Попрощатися з Мирославом Михайловичем прийшли тисячі людей (дотримуючись санітарних норм під час карантину) – політики, депутати, громадські, культурні діячі, колеги, друзі, музиканти, артисти, які виражають співчуття рідним і близьким небіжчика, підкреслюючи, що музика Скорика – це наш генетичний код. Смерть легендарного композитора, диригента і педагога - величезна втрата не лише для України, а й світу!
4 червня у Львівському Соборі Святого Юра об 11.30 розпочнеться Панахида, яку також транслюватимуть онлайн. Поховання відбудеться 5 червня на Личаківському цвинтарі.
«День» висловлює співчуття родині і близьким Мирослава Михайловича. Вічна пам‘ять!