"Ми тільки навчаємося цінувати те, що у нас є"
Понад сім тисяч учасників із 18 міст України - цим відзначився цьогорічний Парад вишиванок на 21-й День незалежності України.
Дійство розпочалося невеличким концертом на Майдані Незалежності, після чого всі учасники рушили парадом до Співочого поля. Делегація кожного міста привезла до столиці свою писанку, розміром 3 на 4 метри. Писанки розмістили на бричках в які запрягли... квадроцикли. Поряд з процесією були і байкери із київського клубу "Легіон". За словами одного з байкерів, Артема, його клуб "національноорієнтований і часто бере участь в подібних заходах".
Не всі, хто прийшов на парад вишиванок були від нього в захваті, зокрема від писанок. "Ці писанки - спотворені! - обурюється пенсіонер Цвітослав Саламаха. - Наші предки, коли розписували крашанки, закладали в них дуже багато інформації, яку ми на жаль, втратили. Сьогодні це виглядає так: малюємо, аби було побільше кольорів...".
На думку пана Саламахи, сама 21-річниця Незалежності України також спотворена. "Прихильники Януковича виступають на Софіївській площі, яку огородили автобусами і палатками так, що не пройдеш, - додає пенсіонер. - Залишилося одне - побудувати великий китайський мур". Щоправда, як він додав в коментарі, подібні заходи як парад вишиванок - потрібні, адже "через них ми демонструємо своє рідне: те, за що боролися наші предки і що вони нам залишили. У підтриманні цього - сенс нашого життя. Наші предки нам нічого поганого не залишили. Єдине - ми погано вміємо цим розпоряджатися".
А тим часом, парад із танцями, співами та народними мелодіями крокував до фінальної зупинки. Кілька разів процесію об'їздили на мотоциклі головні організатори - музикант Олег Скрипка та голова оргкомітету Ігор Добруцький. Декілька разів вони зупинялися і співали з людьми, які їх одразу ж оточували, державний гімн України. До речі, за словами Ігоря Добруцького, головний приз для міста-переможця Параду вишиванок - 100 тис. грн. Окрім цього, всі мають змогу вибороти й інші цінні подарунки.
Змагалися українці в декількох номінаціях. Це і краща писанка, найбільша делегація, співи, танці та й безпосередньо, самі вишиванки.
"Аби потрапити на парад, у нас засідала спеціальна комісія, яка протягом кількох днів обирала найкращі національні сорочки, - розповіла "Дню" майстриня вишиванки із 40-річним стажем Оксана ПУЗНЯК із Луцька. - Першою вимогою було те, щоб вишиванки були в традиційному стилі нашого краю. Так, ми зупинилися на одній сорочці, вишитій хрестом. Така техніка характерна для західної частини Волинської області. На другій сорочці (стосовно жіночої та дівочої вишиванки) - відображена Поліська зона. Ця вишиванка, із відповідною символікою, для дівчини, яка виходить заміж. Стосовно чоловічої номінації - у нас були невеличкі суперечки. На ній не зовсім волинська символіка, але враховуючи те, що вона була вишита нашою заслуженою майстринею Надією Горлицькою". За словами пані Оксани, Луцьк на параді вишиванок представлений 38 людьми, із яких 18 діток-сиріт. "У нас нещодавно проходила акція "Виший сиротині сорочку" і лучани та вся область приєдналися до неї", - пояснює Оксана Пузняк.
Вперше на параді був держслужбовець Ігор КОСУХА. Враження, за його словами, чудові. "Вишиванка для мене - це незалежність, усвідомлення того, що я українець, це настільки багато, що аж сльози навертаються на очі, - говорить не без пафосу чомусь російською пан Косуха.
А ось для голови Спілки української молоді Франції Івана Пастернака це не перший Парад вишиванок. Протягом багатьох років він разом з дружиною Наталею, до речі, головою Спілки українців Франції, та дітьми, приїздять у серпні до України."Дуже приємно, що тут представлена майже вся Україна! - сказав "Дню" Іван Пастернак. - Мені захотілося провести щось подібне у Франції. Адже там нараховується 100 тис. українців: 75 тис. зі старої еміграції та 25 тис. - з нової хвилі".
З вогником в очах (інакше і не скажеш) ходив серед учасників параду Олег Скрипка.
- Олеже, це вже не перший парад, який ви організовуєте. Як ви оцінюєте нинішній захід у порівнянні з попередніми? - запитав "День" музиканта.
- Коли ми щось робимо, головне, щоб був прогрес. І ми його маємо: у нас збільшилася кількість людей і якість організації. Раніше ми просто йшли у вишиванках і співали. Нинішній же парад має елементи і конкурсу, і маскараду, і концерту... Ще з самого початку, коли я це задумував, хотів активізувати креатив людей. Тому і була придумана форма конкурсу, щоб міста, області змагалися за найкращу делегацію, концертну програму і писанку.
- Тут представлено 18 міст. Яке з них найбільше запам'яталося?
- Я проїхався по параду кілька разів і мене вразили три команди: Чернівців, Хмельницького і Чернігова. Сучасно і водночас, традиційно, весело. Радісно і за місто Українка, яке є хоча і районним центром, але має дуже серйозні амбіції. У них вийшла наймасштабніша делегація і вони виграли по кількості людей.
- У День державного прапору в "Дні" пройшов своєрідний флешмоб - вдягни вишиванку. А що для вас означає національна сорочка?
- Ми тільки навчаємося цінувати те, що у нас є. Виявляється, Україна має дуже багато цікавих, ексклюзивних речей, які водночас давні, культурні і стильні. До них я відношу і вишиванку. На жаль, вона якось вже звично сприймається українцями. Коли ти починаєш їздити по світу, виявляється, що не всі народи можуть пишатися такими речами. Ти усвідомлюєш, що Україна має дуже багато речей, якими ми відрізняємося від інших. Коли ти маєш свою вишиванку і контекст, де її можна вдягнути, в тебе перевертається ставлення до традиції, до вишиванки і людей. Ти приєднуєшся до архетипу і відчуваєш себе дійсно українцем. Саме такі речі нас живлять.
- Чому, на ваш погляд, українські речі в крамницях можна знайти дуже рідко, а якщо і знайдеш, то вони коштують дорожче від якихось іноземних?
- Я вам скажу навпаки - такі крамниці просто на очах відкриваються. Що цікаво і важливо, поряд із стандартною радянською шароварщиною, в цих крамницях з'являються справжні мистецькі речі, які мають дійсне відношення до нашої традиції.
- Як Олег Скрипка святкує День незалежності?
- Якщо для всіх це свято, то для мене - робота. Учора ввечері я відіграв концерт в Кривому Розі. Зранку я сьогодні на параді вишиванок, а ввечері співатиму на Майдані.
Півтори години знадобилося учасникам Параду вишиванок, аби дістатися з Майдану Співочого поля. Там, різноманітними конкурсами, і завершився цей захід.