Миколаїв: на перехресті поглядів
Сьогодні, 18 грудня, у галереї Миколаївського обласного краєзнавчого музею «Старофлотські казарми» (вул. Набережна, 29) відкрилася експозиція кращих робіт щорічного Міжнародного фотоконкурсу від газети «День». Візит фотовиставки «Дня» до Миколаєва вдалося втілити другий рік поспіль завдяки миколаївським друзям і партнерам. А напередодні Дня Святого Миколая – він став ще й символічним подарунком місту.
Що нам приніс рік 2015-й? Яким побачили його майстри і аматори через об’єктиви свої фотокамер? На яких «нервових точках» зробили акцент? І на які смислові «рецептори» вплинули? На ці питання спробують відповісти 170 найкращих світлин, відібрані редакцією «Дня» для експонування в Миколаєві.
Відкриття фотовиставки стало дійсно помітною і вишуканою культурною подією. Опівдні до «Старофлотських казарм» завітало чимало гостей: міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич, народний депутат Тарас Кремінь, генеральний продюсер ТК «ТАК TV» Гліб Головченко, багато діячів культури, мистецтва, освіти, бізнесмени,військові, курсанти і просто друзі та читачі «Дня».
«Я радий знову відкривати фотовиставку газети «День» у «Старофлотських казармах. Дуже дякую команді «Дня» і всім, хто долучився до організації цього заходу, –зазначив на відкритті директор Миколаївського обласного краєзнавчого музею Володимир МИХАЙЛОВ. – Представлені фото є зрізом усього, що ми пережили у 2015 році. Багато знімків на військову тематику. Це зрозуміло, війна триває, її важко не помічати. Але водночас є чимало позитиву, посмішок, життєствердних моментів навіть на тій же війні. Такі моменти говорять, щодо нас обов’язково прийде мир і наступна виставка «Дня» у Миколаєві буде сповнена ще більшим оптимізмом і переможним настроєм».
«Давайте згадаємо людей, без яких ця подія не була б можливою. Зокрема, головного редактора «Дня» Ларису Івшину. Своїми проектами вона не дає Україні не те що заснути, а навіть задрімати... Насправді дуже важливо, що напередодні Дня святого Миколая ми наповнюємо це свято новим інтелектуальним змістом, – наголосив генеральний продюсер ТК «ТАК TV» і багатолітній друг «Дня» Гліб ГОЛОВЧЕНКО. – Сьогодні ми також згадуємо багатьох військових. І у нашому залі теж приємно бачити людей у формі. Ми їм дуже вдячні, вони захищають нашу країну. Хочеться, щоб вони теж долучалися до змін, які в нас відбуваються. Вони мають дуже важливу рису – справедливість. І вимагають її від інших, в тому числі журналістів. І якраз «День» – це той зразок найвищих стандартів щодня».
«Приємно, що дні «Дня» проходять у Миколаєві другий рік поспіль. Ми бачимо повний зал під час відкриття. Це свідчить про популярність газети «День» та інтерес миколаївців до такої події,– говорить виконавчий директор Миколаївського прес-клубу Людмила САВКОВА. – Виставка вражає. Дуже багато зворушливих фотографій, які вселяють оптимізм і надію. Запам’ятався знімок вчительки з Маріуполя із жовто-блакитним дзвоником. У неї переможне обличчя. Багато сюжетів із жахами війни. Але я переконана, що люди повинні бачити цю реальність. Бо в таких фото – особливо сильна енергетика, вони зроблені часом в екстремальних подіях. Дякую організаторам і «Дню», що проводите таку масштабну роботу і показуєте це всій Україні».
«Я радий бачити так багато гостей на відкритті. У Києві презентація фотовиставки «День»-2015 стала унікальним явищем. І дуже знаково що після Києва фотовиставка приїхала до Миколаєва, - відзначив у вітальному виступі редактор відділу «Політика» газети «День» Іван КАПСАМУН. – Фотографія була союзником «Дня» із самого заснування газети. Як підкреслила головний редактор «Дня» Лариса Івшина, цьогорічна фотовиставка стала перехрестям поглядів: військових, політиків, волонтерів... І дуже важливо помітити, що це не просто фото, а аналіз. Можна зупинятися біля кожної світлини і аналізувати: як ми прожили цей рік і як нам жити далі. І два фото переможців цьогорічного фотоконкурсу – «Батьки системи» і «Феміда опустила очі» –якраз показують причину всього, що в нас відбувається і в якому стані зараз перебува є не лише політикум, а й уся країна».
Окрім фотовиставки, автори книжкових новинок від газети «День» – редактор відділу «Суспільства» Марія Семенченко, редактор відділу «Політики» Іван Капсамун та журналіст Валентин Торба – якраз у ці години починають презентацію триптиха «Котел», «Я – свідок» та «Катастрофа і Тріумф» в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. О. Гмирьова. Головна тема зустрічі – «Соціально-відповідальна журналістика в умовах «гібридної» війни».
Нагадаємо, виставка у «Старофлотських казармах» триватиме до 24 січня 2016 року. Під час експозиції миколаївці також мають нагоду передплатити газету «День» і наш глянець «Маршрут №1» на 2016 рік та придбати кращі видання з «Бібліотеки «Дня». Також пропонуємо гостям фотовиставки обирати найкращу роботу, аби визначити переможця глядацьких симпатій у Миколаєві.
ВРАЖЕННЯ (оновлюється)
«ДЕНЬ» ВЧИТЬ НАС ЛЮБИТИ НАШУ ДЕРЖАВУ»
Інна БЕРЕЗА, кандидат філологічних наук, колишня викладачка ЧДУ ім. Петра Могили:
- Газета «День» з самого початку свого існування займається формуванням у українців розуміння того, до якої нації вони належать, і відкриває для них Україну. «День» вчить нас любити нашу державу, нашу націю, незалежно від національності її представників. Українці – це всі люди, які сприймають Україну як свою батьківщину.
Минула фотовиставка газети «День» у Миколаєві вразила силою доброти. Нинішня ж фотовиставка іноді майже ранить тим, що ми вже пережили і продовжуємо переживати, адже наші воїни досі гинуть на сході. Я також поспілкувалася із молодими хлопцями-курсантами, які прийшли на фотовиставку та запитала їх про враження, адже саме їм воювати та захищати нашу державу. І вони підтвердили мені, що ці фотороботи – щось особливе. І дійсно, після перегляду кожної картини, на яких зображена війна, українські військові або люди, які вимушені покинути свою домівку, виникає відчуття болю. На нашу землю прийшов ворог, ми боронимось, але віра в перемогу теж звучить на цих фотографіях. Всі ці мотиви – важлива складова фотовиставки «Дня». Також гарна ідея – із привезенням книжок «Дня» у регіони. Я також придбала собі декілька примірників – не лише для себе, а й для родичів та онуків. Книжки «Дня» - чудова річ для виховання здорового патріотизму у будь-якому віці.
«ФОТОВИСТАВКА ДОПОМОЖЕ ЗМІЦНИТИ ВІРУ В УКРАЇНСЬКУ ПЕРЕМОГУ»
Тарас КРЕМІНЬ, народний депутат України:
– Напевне, всі пам’ятають, яким був минулий 2014-й рік. Скільки було блокпостів, військових дій, трагедій... Але в ті надзвичайно страшні дні ми провели в Миколаєві фотовиставку «Дня». І, очевидно, вона відіграла свою ключову роль у житті нашого міста. І в культурному, і політичному, і патріотичному аспекті. Тому коли ми думали щодо проведення нової фотовиставки, у нас не було жодних сумнівів, адже газета «День» стала повноправним жителем Миколаєва, який впливає на нашу філософію життя і допомагає подивитися на нашу історію абсолютно іншими очима. Здавалося б, роботи різні за жанром, подіями, місцями зйомки і емоційним наповненням. Тут і війна, і футбол, і політика, і злочинці, які, на жаль, ще на свободі. Переконаний, що фотовиставка «Дня» допоможе зміцнити віру в українську перемогу і стати ще сильнішими. Тому бажаю «Дню», який представляє у нас також чудові видавничі проекти, тільки успіх. Ви робите надзвичайно важливу справу у дні, коли нам необхідна не тільки міжнародна підтримка, а й порозуміння в нашому домі.
«КУЛЬТУРУ ЧИТАННЯ ДРУКОВАНИХ ВИДАНЬ ФОРМУВАТИМЕМО СПІЛЬНО З «ДНЕМ»
Олександр СЄНКЕВИЧ, міський голова Миколаєва:
– Ця фотовиставка гармонійно відкривається напередодні Дня святого Миколая. Свята, яке б ми хотіли «зашити» в ДНК міста, адже раніше воно не святкувалося, а відмічалося. І я хочу привітати з цим усіх причетних до відкриття фотовиставки «Дня». Коли мене питають, яким я бачу майбутнього миколаївця, я кажу, що це думаюча людина, яка читає У нас, на жаль, не сформована культура читання друкованих видань. Але я сподіваємось, що ми її формуватимемо спільно з «Днем».
«МАЄМО ЗМОГУ ПОБАЧИТИ ГОЛОВНІ ПОДІЇ 2015 РОКУ»
Оксана ЯНІШЕВСЬКА, заступниця голови Миколаївської облдержадміністрації:
– Надзвичайно приємно, що Миколаїв став другим містом після Києва, куди завітала фотовиставка газети «День». 170 світлин – це уже засіб масової інформації. Сьогодні ми маємо змогу побачити головні події 2015 року очима фотомайстрів і аматорів з усієї України. Для Миколаївщини це дуже важливо, бо за цей рік ми пережили багато знакових моментів. Багато наших хлопців беруть участь в АТО, Миколаївщина приймає вимушених переселенців, ми показали сильний волонтерський рух... Для мене фотовиставки так само важливі, як і розвиток документального кіно, тому що маємо якнайкраще документувати сьогодення. Я дякую всім організаторам виставки і бажаю, щоб її побачили якнайбільше відвідувачів.
«КОЖНА ФОТОГРАФІЯ – ЦЕ СПАЛАХ НАШОЇ ІСТОРІЇ»
Дмитро КРЕМІНЬ, поет, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка:
– Завжди з цікавістю читаю аналітику в газеті «День». А сьогодні я радий вітати вашу фотовиставку в нашому місті. Кожна представлена фотографія – це момент, спалах нашої непростої, трагічної, кривавої історії 2015 року. Ми бачимо тут наших політиків, воїнів, ворогів і підступних «друзів». Скажу відверто, що Миколаїв має свої давні традиції фотомистецтва, у нас є кому по достоїнству оцінити представлені роботи. Ми будемо обговорювати, дискутувати щодо цих світлин. Дякую головному редакторові «Дня» Ларисі Івшині за цей проект, так само, як і за чудову серію книг «Україна Incognita». Бажаю всім авторам і фотоавторам «Дня» щасливої творчої долі.
«ХОЧЕТЬСЯ, ЩОБ ЛЮДИ РОЗУМІЛИ, ЯКОЮ ЦІНОЮ ЗДОБУВАЄТЬСЯ МИР»
Сергій ТАНАСОВ, колишній військовослужбовець 79-ї ОАЕМБР, учасник АТО:
– Дивлюся на ці фотографії і згадуються моменти з війни. Хочеться, щоб люди розуміли, якою ціною там здобувається мир. Тут це добре видно. Якщо люди будуть цікавитися, не залишатимуться байдужими, то і військовим буде легше. Багато хто думає, що війна закінчується, але насправді це не так. Хоча хотілося б. На жаль, ворог нарощує сили і діє підступно. Тому такі виставки сьогодні необхідні в кожному місті. Щоб журналісти більше говорили про реалії, знімали документальні фільми, писали репортажі. Думаю, що в цьому плані наша журналістика трохи недопрацьовує. Відповідно, і люди часто не розуміють, що зараз відбувається. Крім нас нікому себе захистити. І якби ми опустили руки тоді або тепер, уже б, мабуть, жили під іншим прапором. Але ця війна зробить нас сильнішими. Ми вистоїмо. Головне, не ділитися на схід і захід, вірити в єдність і робити щось для цього.
«НАША ЕЛІТА ЧАСТО НЕ ГОВОРИТЬ ПРО ГОЛОВНЕ. А ЦІ ФОТОГРАФІЇ – ГОВОРЯТЬ»
Ірина ТАНГАРОВА, підприємець:
– Я дуже давно читаю газету «День» і слідкую за діяльністю вашої команди, за чудовими ідеями Лариси Івшиної. «День» – більше, ніж просто медіа, ви задаєте високу планку. Ви формуєте певного особливий дискурс в сучасній Україні з обговоренням найважливішого. Але – починаючи з нашої історії, з витоків. Наша еліта часто не має стратегічного бачення, не говорить про головне. А ці фотографії – говорять. Тут найважливіші люди і події. Та й рік був дуже складний. Я раніше не придивлялася до офіційних фото, до політиків. Але ж на цій виставці ми так добре бачимо зняті «покривала». З одного боку – справжність, з іншого – нікчемність, «договорняки», які, на жаль, часто закінчуються багатьма смертями.
«ПОРЕКОМЕНДУЮ ДРУЗЯМ ПРИЙТИ ДО МУЗЕЮ»
Андрій КАЛАШНИК, матрос Навчального центру військово-морських сил:
– Фотовиставка яскраво відображає події, які зараз переживає наша держава і які відбувалися протягом цього року. Зокрема – події на сході. У мене багато друзів, які зараз перебувають там. Вони діляться своїми фотографіями. Порівнюючи їх із тими, які я побачив сьогодні, вони схожі своє правдивістю. Коли людина бачить, що там відбувається, вона показує це як є. У новинах на телебаченні ми часто бачимо прикрашену картинку. А фотографія, як документ, на ній уже не придумаєш і не набрешеш. Я також побачив, що Україна згуртовується і не забуває своїх воїнів, як би складно не було. Порекомендую друзям прийти до музею на вихідних.
«Я ВІДЗНАЧИЛА БІЛЬШЕ ОБНАДІЙЛИВИХ СЮЖЕТІВ»
Олена УДОВИЧЕНКО, начальниця управління освіти та ресурсного забезпечення департаменту освіти науки і молоді Миколаївської ОДА:
– Ця виставка викликає різні почуття: надію, співчуття, деякий розпач, але в той же час – гордість за тих героїв, яких ми бачимо на світлинах. Особисто я відзначила більше обнадійливих сюжетів. Завдяки професіоналам, які створили ці фото, переконуєшся, у нас є майбутнє, і воно буде успішним. Сьогодні люди доброї волі, бійці, волонтери, просто патріоти роблять чимало для цього. І добре, що виставка показує саме їх. Хоч я і прагматик, але тут оптимізм перемагає. Буду запрошувати усіх освітян, щоб вони по можливості приводили сюди учнів. Наступає пора свят, канікул, тож чудово, що миколаївці отримали нагоду познайомитися з цією виставкою.
Підготували Дмитро КРИВЦУН, «День». Іван АНТИПЕНКО, «День»