"Не стріляй!". Київ, 27 січня (фоторепортаж)
Сьогодні перед барикадами на вулиці Грушевського відбулася акція «Не стріляйте в журналіста!» Завдяки тимчасовому перемир’ю кільком десяткам працівників преси вдалося впритул підійти до кордону бійців внутрішніх військ. Вони тримали в руках плакати «Журналісти - не мішені», «Ми громадяни однієї країни: не стріляй», «Працюємо, а не воюємо» тощо. Більшість журналістів були у касках, захисному споряджені та в жилетах з надписом «Преса». Цією акцією журналісти хотіли нагадати правоохоронцям, що вони знаходяться поза конфліктом сторін й виконують на вулицях та площах українських міст свої професійні обов’язки. У відповідь силовики увімкнули гучномовець, голос з якого закликав присутніх залишити буферну зону і не порушувати досягнутих домовленостей.
Захід відбувся без участі політиків та партійної символіки.
– На Майдані мені доводиться бувати дуже часто – якщо не щодня, то через день точно, – розповідає журналістка «5 каналу» Інна НЕРОДИК. – Попри постійну небезпеку та всі події, пов’язані з нападами на журналістів, ми з колегами намагаємось контролювати емоції і залишатися об’єктивними. Мітингувальники на Майдані дуже прихильно ставляться до нашого каналу – усі дякують за роботу і адекватне висвітлення подій, тому про якусь агресію з їхнього боку говорити не доводиться. З подібними проблемами наші журналісти зіткнулись лише у Криму. Два дні тому активісти тамтешнього Антимайдану звинуватили нашу знімальну групу у тому, що вони хочуть спалити живцем правоохоронців та… стріляють у «Беркут». Коли я працювала на Антимайдані у Маріїнському парку, то теж почула про себе багато «приємного» – мовляв, ми є провокаторами. Дехто навіть намагався штовхнути камеру. А стосовно міліції та силових структур, то від їхніх нападів найбільше потерпають все ж фотокореспондент та оператори, які намагаються зняти щось зблизька. Зокрема, такий випадок стався і з нашою знімальною групою – я саме була поруч з оператором, коли гумова куля влучила в його камеру. Вона пролетіла не відстані кількох сантиметрів від його голови!
Акція «Не стріляйте в журналіста!» тривала півгодини. Після чого більшість співробітників ЗМІ знову повернулися за барикади продовжувати виконувати свої професійні обов’язки.
Нагадаємо, що за період Євромайдану постраждало вже більше 130 журналістів і фотокорів. Десяток медійників заявили, що бійці внутрішніх військ та «Беркуту» цілеспрямовано стріляли та кидали світло-шумові гранати саме в бік скупчення людей у кольорових жилетах «Преса» Згідно з українським законодавством та міжнародними конвенціями представники преси не можуть бути об’єктами переслідування та агресії з боку державних органів.
Роман ГРИВІНСЬКИЙ, «День», фото Артема СЛІПАЧУКА, «День»