Перше читання і понад 5000 поправок
За прийняття в цілому проєкту постанови проголосували 275 депутатів за мінімально необхідних 226. Зокрема, за проголосували 209 нардепів від «Слуги народу», 20 — від «Довіри», 16 — від «За майбутнє», 11 позафракційних та 19 — від «Батьківщини».
Проти голосувала фракція «Європейська солідарність», а депутати від «Голосу» утрималися.
«Проєкт бюджету на наступний рік — це така нова казочка від Зеленського про нереальні речі, в тому числі пов’язані з фінансами. Подати понад 3000 пропозицій, збільшити бюджет на 20 мільярдів — таке враження, що ці люди живуть у віртуальній реальності. Приймати бюджет в такому вигляді не можна, тому що він нереалістичний і не відповідає реальним можливостям економіки, — прокоментував голосування народний депутат від Європейскої солідарності Олег СИНЮТКА.
Глава уряду Денис Шмигаль не згоден з опозицією, і вважає проект реалістичним, збалансованим та таким, який «сприяє розвитку». Прем’єр подякував парламентарям за голосування та «державницьку позицію».
«Дякуємо народним депутатам за державницьку позицію, а бюджетному комітету та Міністерству фінансів за оперативну роботу та аналіз понад 2 тисяч понад правок. Частина з них будуть враховані при підготовці бюджету до другого читання», — написав він у своїх соцмережах.
Справді, до першого читання депутати внесли в проєкт майже 2,5 тисячі пропозицій і правок.
Як повідомив заступник голови парламентського комітету з питань бюджету Олександр Трухін під час розгляду законопроєкту у Верховній Раді, щоб врахувати усі пропозиції депутатів, необхідно близько 1,5 трильйона гривень, тобто фактично — ще один бюджет.
Врешті, комітет обмежився значно скромнішою сумою і запропонував збільшити доходи бюджету на 20,2 млрд грн, а також перерозподілити видатки.
Серед найбільших джерел збільшення доходів — Національний банк, який має перерахувати до бюджету у 2021 році не 33 мдрд грн, як передбачалося раніше, а 45 млрд грн.
Планується також отримати більші надходження від оподаткування. Зокрема, від податку на прибуток підприємств має надійти на 1 млрд грн більше, від ввізного мита — на 2,4 млрд грн більше.
Крім того, державні підприємства повинні будуть відраховувати в бюджет не 30%, а 90% свого чистого прибутку.
Загалом у проекті бюджету на 2021 рік закладені наступні показники:
— Очікуване зростання економіки у 2021 році — 4,6%;
— Очікувана інфляція — 7,3% річних;
— Середній курс валюти у 2020 році буде 29,1 гривні за долар США;
— Середня зарплата в Україні (за бюджетним прогнозом) буде 13,6 тисячі гривень на місяць;
— Доходи українського бюджету-2021 — 1017 мільярдів гривень;
— Видатки бюджету — 1330 мільярдів гривень;
— Граничний дефіцит держбюджету — 270 мільярдів гривень;
— Граничний обсяг гарантованого державою боргу — майже 305 мільярдів гривень;
— На національну безпеку і оборону планують виділити 5,9% від ВВП.
На підвищення мінімальної зарплати — 41,4 мільярда гривень. З січня вона підніметься до 6 тисяч гривень на місяць, а з липня — до 6,5 тисяч; Бюджет передбачає збільшення фінансування освіти на 34 мільярди та медицини на 27,5 мільярдів.
До бюджету заклали вакцинування українців від COVID-19 — 2,6 мільярда гривень.
Тепер працювати над кошторисом на наступний рік і переглядати видаткові статті до другого читання знову буде уряд. Він має на це два тижні і... майже 5000 правок.