Плюшевий… чай
Ляльки будуарні, шарнірні та статуарні. З вати, порцеляни та пап’є-маше. Милі ведмедики тедді, валяні іграшки та вінтажні сервізи і навіть справжня ялинка з прикрасами ручної роботи – все це можна побачити на міжнародній виставці «Плюшевий чай». Її презентували у залі колекцій і мініатюр Музею моделей транспорту, що в самісінькому центрі Вінниці. За словами організаторки експозиції та засновниці вінницького клубу «Лялькова вітальня» Катерини КАЛАШНІКОВОЇ, ляльковий проєкт зібрав авторські роботи 30 майстрів із 9 міст України, а також Сполучених Штатів, Великобританії та Німеччини. Виставка вже отримала чимало схвальних відгуків у відвідувачів, причому у захваті від побаченого як діти, так і дорослі. Адже добра сотня іграшкових персонажів, рум-бокси у вінтажних валізах і купа різних мініатюрних цікавинок нікого не залишать без святкового настрою.
«КОЖНА ЛЯЛЬКА – ЦЕ ДЗЕРКАЛО, В ЯКОМУ ВИДНО ТЕ, ЩО ПОТРЕБУЄ ЛЮБОВІ Й УВАГИ»
Виставку «Плюшевий чай» вінничани вже назвали лялькотерапією. Це особливий світ, де іграшки ходять одна до одної в гості, п’ють «Чай з лілеї» у мініатюрних філіжанках, читають книги чи поважно позують для фотознімків і навіть дещо кокетують із відвідувачами. У окремих рум-боксах живуть цілі родини, які увечері запалюють світло у своїх інтер’єрних вітринах і проводять час перед каміном за розмовами.
Особливо привертає увагу триповерховий будинок у вікторіанському стилі. На першому поверсі їдальня та кухня, другий поверх – вітальня та ванна кімната, третій поверх – спальня та дитяча. Але найдовше доведеться постояти перед квартирою-кабінетом, який міститься у валізі. У ній сила-силенна мініатюрних книг, безліч пляшечок, а на столі – труп. Одразу уявляєш, що тут сталося вбивство, або мешкає маніяк, чи лікар-судмедексперт, який працює на дому і допомагає слідчим розкривати резонансні справи.
«Кожен експонат – це окрема історія. Але всі вони мирно співіснують на нашій виставці «Плюшевий чай», – відзначає Катерина Калашнікова. – Тут можна побачити родину Санти і Чеширського кота, чумного лікаря і полярного буддиста, навіть королівське подружжя і Михайло Коцюбинський з коханою жінкою та стосиком їх любовних листів. Це інший світ, світ метафор та психологічних люстерок. Кожна лялька – це дзеркало, в якому видно те, що потребує любові й уваги. Я сама психолог за фахом і з усіх напрямків вибрала лялькотерапію, як дієвий і ефективний метод. Тому наша виставка «терапевтична». Вона має на меті подарувати позитивні емоції відвідувачам. Ляльки можна довго роздивлятися і задавати собі запитання: чим ця лялька схожа на мене, а чим відрізається? На жаль, вітрини дозволили нам розмістити ляльки не вище 45 см, хоча у заявках, які ми отримували були метрові і вищі. Але ми не змогли їх прийняти, адже всі експонати мають бути за склом, вони дуже тендітні і вимагають бережливого ставлення».
«ЦЕ НЕ ПРОСТО ІГРАШКА, А ЦІЛИЙ АРТ-ОБ’ЄКТ, З ІСТОРІЄЮ І ЦІННІСТЮ»
Сама Катерина Калашнікова займається ляльками з 2009 року, а ведмедиків тедді створює з 2015. Під час карантину відкрила для себе мініатюрних ведмедиків, і тепер її фішка – «Плюшеві діаманти». Це тедді ростом 5 см з рухливими лапками і головою. Має власну колекцію авторських виробів. Каже, що ідея організувати виставку виникла ще восени. Хотіли подарувати Вінниці свято та вінтажну ялинку. Її ініціативу підтримали «колежанки по цеху», мисткині Ірина Дядікова та Олена Роджерс. Разом вони не лише об’єднали 30 майстрів з різних міст України та світу, але й створили можливість для продажу ляльок.
«Роботи підбирали тематично й експозиція буде оновлюватися. Тобто якщо відвідувач захоче придбати ту чи іншу роботу, то ми знайдемо, чим її замінити. Дефіциту точно не буде», – запевняє Катерина і додає, що підготовка до презентації виставки тривала кілька місяців. Проєкт можна умовно розділити на дві частини: стенди з ляльками та ведмедями тедді, а друга частина – ялинкові іграшки ручної роботи, які були створені саме для виставки. Сама Катерина для виставки створила композицію у старій валізі, яка так і називається «Плюшевий чай».
«Це стара валіза, яку я довго ремонтувала, а потім перетворила на ретро-купе вагона. Шила трьох ведмедів. Це Бальтазар, Мішель та Соня, які їдуть у новорічну подорож. Цю колекцію створила спеціально до виставки, – ділиться своєю історією авторка. – Взагалі технологія виготовлення ведмедиків тедді походить ще з 1902 року. Це досить недешеве задоволення. А знайти колекційного ведмедика – то велике щастя. Адже це не просто іграшка, а цілий арт-об’єкт, з історією і цінністю. Навіть такі бренди як Louis Vuitton використовують тедді. Щоправда, їхні ведмедики прикрашені кристалами, сапфірами та діамантами, відтак їхня ціна вимірюється у мільйонах… На нашій виставці представлені цілком доступні вироби, щоправда є такі, які автори не продають, бо вони колекційні або просто дорогі серцю».
«ОСТРІВЕЦЬ БЕЗПЕКИ ТА ТВОРЧОСТІ»
На запитання, чому виставка має таку дивну назву, організаторка проєкту відповідає просто: «Плюшевий чай» – це біном фантазії. Біноми фантазії придумав Джанні Родарі – це те, чого не буває, але лише натяк на його існування викликає зацікавленість.
«Нам хотілося передати цей острівець безпеки та творчості у Вінниці, тому що центральної ялинки у нас немає, але у нас тут є своя. Можна приходити з дітками, чоловіками, бабусями й точно у цій залі буде щось цікаве для кожного, – резюмує Катерина Калашнікова. – Зараз виставку мало не щодня відвідують діти. Ми спеціально розмістили стенди на рівні дитячих очей, щоб їм зручно було розглядати експонати. Додає азарту той момент, що виставка діє у залі, де розташована панорамна Вінниця. Такий мікс, особливо у вечері, під вогні ялинки – виглядає фантастично».
Вінничани та гості міста можуть відвідати виставку колекцій та мініатюр «Плюшевий чай» щодня із 12:00 до 20:00 в Музеї моделей транспорту. Для дітей діє пільговий квиток – 20 грн. Триватиме виставка, з урахуванням локдауну, до кінця лютого. Потім, як кажуть організатори, вони поміняють її на весняну експозицію.