Подарунки для Соні Делоне (фото)
Мексика, Японія, Україна, Польща, Словаччина – географія робіт вражає. Як, власне, і обсяг того, що створювала Соня Делоне, всесвітньо відома художниця, яка народилася в Україні. Вона реалізовувала себе у «чистому» мистецтві, дизайні інтер’єрів, одягу, автівок, книг, текстилю. А ключовий принцип Соні Делоне, який вона сама сформулювала, стверджує: «Колір є шкірою світу».
«ОДИН З НАШИХ ДИЗАЙН-БОГІВ»
Плакатну акцію «Соня Делоне 130» ініціювали асоціація дизайнерів-графіків «4-й Блок» та студія «Графпром». Зовсім неочікувано вони отримали близько 200 робіт з усього світу.
«Соня Делоне – один з наших дизайн-богів. Усі можуть бачити, наскільки радісне, енергетично потужне її мистецтво, - каже Ілля Павлов, один із засновників студії «Графпром». - Прийшли до цієї ідеї, бо у міжнародній дизайнерській спільноті є традиція проводити плакатні акції, присвячені ювілеям відомих художників і дизайнерів. Минулого літа були у Польщі на одній з виставок авангардистів – і навіть там побачили великий вплив Соні Делоне».
В ІЗОЛЯЦІЇ представили близько 50 плакатів – деякі роботи вибухають барвами, деякі – стримані чорно-білі, сюжетні та абстрактні, є навіть абетка «а-ля Делоне». «Це – плакатна акція, а не конкурс, - підкреслює Ілля Павлов. – Це – подарунки на день народження. Ті, хто хотів, так привітав Соню Делоне з ювілеєм. А відбір робіт для виставки відбувався виключно на рівні майданчика, оскільки немає можливості представити все й одразу». Плакати у рамках акції «Соня Делоне 130» крім Києва зараз демонструють у Харкові, а згодом покажуть у Маріуполі. Проект планують повезти закордон: зокрема, у Варшаву.
«ТОТАЛЬНИЙ ДИЗАЙН»
Чому Соня Делоне і її паттерни, форми, бентежать митців різних континентів? «Гадаю, саме заводна радісна енергія Соні надихнула усіх, - розмірковує Ілля Павлов. – Ця енергія відчувається навіть у плакатах, створених за мотивами робіт художниці. Її описують, як енергійну та заповзятливу жінку, яка, з одного боку, могла підтримати високоінтелектуальні пошуки свого чоловіка, художника Робера Делоне, а, з іншого боку, була практичною, розуміла, що є матеріальний бік мистецтва. Соня Делоне поєднала одне з іншим і вийшов «тотальний дизайн», коли не тільки на полотні – навіть на автомобілі можна було побачити паттерни мисткині».
Ця всеохопність творчості Соні Делоне і надихнула Іллю Павлова на власний плакатний триптих для акції. Форми Соні Делоне він спроектував на людське тіло: руку, обличчя, спину. Самого Іллю зацікавили чорно-білі плакати. Дизайнер пояснює: «Соня була дуже «кольорова». І те, що комусь вдається висловити це у голій формі – круто».
КОЛЬОРИ – РОДОМ З ДИТИНСТВА
Команда ІЗОЛЯЦІЇ хоче розвивати тему Соні Делоне. Зокрема, планують оголосити конкурс дизайну – його учасники розроблятимуть ідеї для сувенірної продукції «у стилі Делоне». «Ми повертаємося до теми, що Україна – земля, яка дала велику кількість талантів, які потім черпали тут своє натхнення. Це – Соня Делоне, Казимир Малевич, Сергій Прокоф’єв та багато інших, - акцентує Аня Мєдвєдєва, директорка з комунікацій ІЗОЛЯЦІЇ. – Соня Делоне – художниця, яка реалізувала себе у багатьох прикладних сферах, у тому, що сьогодні називаємо креативними індустріями. У майбутньому ми плануємо запустити проект, присвячений великим художникам, що народилися в Україні. І незабаром оголосимо в інтернеті про конкурс дизайнерів, пов’язаний із творчістю Соні Делоне».
Про велику художницю можна говорити безкінечно. Перша жінка, яка мала персональну виставку в Луврі. Соня Делоне та її чоловік Робер Делоне вважаються засновниками симультанізму – концепції максимального наповнення твору, зокрема, архітектурного, символічними формами, які впливають одна на одну. В Україні Соня провела тільки раннє дитинство, потім вчилася у Німеччині і працювала у Франції. Але сама визнавала, що її любов до яскравих кольорів – родом з дитинства. Зокрема, на неї вплинули образи українського весілля.
Різні грані Соні Делоне прагнуть відкрити і організатори виставки в ІЗОЛЯЦІЇ. У рамках проекту заплановані лекції і практичні заняття – наприклад, воркшоп з шелкографії, учасники якого створюватимуть роботи за мотивами творчості художниці. Саму ж виставку плакатів «Соня Делоне 130» можна побачити на території фонду ІЗОЛЯЦІЯ до 13 березня.