«Політична мудрість як принцип»
У Київському національному університеті імені Тараса Шевченка 3 жовтня прочитав лекцію ініціатор і підписант Біловезьких угод, автор ключової формули: «...констатуємо, що Союз РСР як суб'єкт міжнародного права і геополітична реальність припиняє своє існування», Геннадій Бурбуліс. Один з найвідоміших демократів першої хвилі, найближчий соратник Єльцина, перший і єдиний держсекретар РФ приїхав на запрошення президента Центру Балто-Чорноморських досліджень Ірини Верещук та Інституту Президента Віктора Ющенка.
Тема лекції звучала як «Політософія XXI століття: духовна ситуація, цінності, стратегії», але під час майже двогодинної бесіди Геннадій Бурбуліс розкрив студентам не тільки концепцію «політичної мудрості», що розробляється ним, але й причини розпаду «тоталітарної імперії під назвою Радянський Союз» і своє розуміння того, що відбувається в сьогоднішній Росії.
Ключова ідея політософії полягає в тому, що жодну глобальну проблему в сучасному світі неможливо вирішити без культури діалогу і взаєморозуміння між людьми і державами. Політософія – це і світогляд, і методологія, і практика в формі соціокультурної педагогіки. У своїй дослідницькій та практичній діяльності вона спирається на тріаду «Людина - Влада - Свобода» як на єдине ціле, а не як на несумісні цінності. «Проводячи аналогію з Трійцею християнського віровчення, Людина - це Бог-син, Влада - Бог-батько, а Свобода - Бог-дух», - пояснював Бурбуліс.
Наріжне політософське питання для людини полягає в тому, як їй жити гідно серед людей у рідній країні й сучасному світі, незалежно від дефектів оточуючого політичного середовища.
«Хочу, щоб ви винесли три найважливіші тези з нашої зустрічі. Перша - ми самі творимо історію. Щогодини і навіть наодинці з собою, і за це треба нести відповідальність. Друга - вчіться бути мудрими. Я ставлю питання про реабілітацію її життєвої цінності - спеціалізованих знань сьогодні недостатньо, дивитися на події треба широко. Крім того, політософія - це не тільки про політику як «мистецтво керувати», а й про побудову стратегії власного життя. І третя - мислити системно, глибоко, критично людину навчити неможливо, вона повинна досягти цього шляхом власних зусиль і самоосвіти», - зазначив Геннадій Бурбуліс.
Політософія, за словами її розробника Геннадія Бурбуліса, - це нова наукова дисципліна, і саме зараз вона потребує вивчення, розробки понятійного і категоріального апарату, захоплення політологами і філософами. Студенти КНУ імені Тараса Шевченка ще довго не відпускали лектора, дізнаючись докладніше про концепцію, що ставить собі за мету дослідити можливість ухвалення правильних і мудрих рішень для політика. Наукові роботи та академічна співпраця стануть результатом цієї зустрічі, сподіваються вони.
Нагадаємо, ексклюзивне інтерв’ю Геннадія Бурбуліса «Дню» про Біловезький консенсус як спільну стратегію майбутнього і виступ путчистів як «політичний Чорнобиль радянської тоталітарної системи» читайте у матеріалі «Про відповідальність російської еліти».