Про Дніпро і перемогу Розуму
Її темою став національний діалог, який, на думку редактора, має об’єднати владу та громадян задля розбудови громадянського суспільства та української держави. Лариса Івшина згадала, як багато років тому разом з відомим українським інтелектуалом Богданом Гаврилишиним мала зустріч у Ніжині з викладачами та студентами. Згадала тому, що випадково почула по телебаченню слова з фільму про Богдана Гаврилишина: «Неспокій – це справа інтелектуалів».
Газета «День» та її команда вже багато років проводять зустрічі в регіонах України, за підтримки партнерів і меценатів представляють та розповсюджують книжки з «Бібліотеки газети «День», а фотовиставка газети щорічно відвідує міста від сходу до заходу нашої країни. Цього року фотовиставка вже вдруге починає свій тур по Україні саме з Дніпра, який Лариса Івшина багато в чому вважає взірцем для інших міст та регіонів.
Як відомо, п’ять років тому Дніпро став центром опору російський агресії на сході України та захисником її державності. Чому саме Дніпро? На це питання Лариса Івшина має відповідь. По-перше, це владна команда, яка змогла підняти та об’єднати людей. Дніпро і зараз очолює міський голова Борис Філатов, який відіграв визначну роль у тих подіях. По-друге, це «особливий характер дніпрян», і, по-третє, унікальний союз усіх прошарків суспільства, коли «верхи взаємодіяли з низами». Останнє Лариса Івшина вважає найважливішим фактором не тільки у перемозі та зупиненні іноземної агресії, але й у ствердженні української держави. Такі приклади вже були в історії нашої країни. «І я думаю, що це запорука того, що Україна відродить свої сили», – відзначила головний редактор газети «День».
Вона наголосила на тому, що українське суспільство має подолати хибні стереотипи про класову боротьбу, що роками нав’язувалися радянською пропагандою. Тільки взаємодія суспільства та національної еліти здатна створити синергетичний ефект, завдяки якому буде досягнуто відродження України як європейської держави – такої собі «Британії слов’янського світу». На думку редактора, «потрібен масштабний діалог в суспільстві, яке шукає нові сили. Цьому дозріванню, на жаль, сприяла агресія Росії та два Майдани». «Тому ми ставимо своїм завданням спрямувати зусилля в цьому напрямку для роз’яснення завдань, що стоять перед суспільством», – відзначила редактор.
Чималу роль у цьому мають відігравати книги з серії «Бібліотека газети «День», які за підтримки міської влади поповнять міські та шкільні бібліотеки Дніпра. А саме книга, присвячена 100-літтю Гетьманату Павла Скоропадського. «Книга «AVE» для мене є однією з улюблениць. Кожна нова книга редакції «Дня» стає дуже важливою. «AVE» для мене важлива тим, що за цю тему – Гетьманат Павла Скоропадського – майже ніхто не брався. Наше суспільство ще й досі здебільшого знаходиться в полоні псевдонародницьких теорій класового конфлікту. Всі ті, кого розгромили у роки громадянської війни або викинули за кордон, до сьогодні не з’єдналися зі своїм народом інтелектуально», – говорить Лариса Олексіївна.
Дніпрян, присутніх на зустрічі з Ларисою Івшиною, цікавили подальші плани газети «День», ставлення до новітніх засобів масової комунікації, а також підготовки журналістів. На думку Лариси Івшиної, українське суспільство потребує не тільки посилення гуманітарної складової у підготовці працівників ЗМІ, але й взагалі в усіх вишах країни. Треба виховувати у студентів «правильну оптику» бачення історичних процесів. «Вірю, що перемога Розуму можлива», – так підсумувала свій виступ головний редактор газети «День».
«Для нас ця зустріч з Ларисою Івшиною – як вікно в інтелектуальний світ. Це ковток свіжого повітря, якого дуже не вистачає. Дніпро – це велике інтелектуальне місто, але приїзд такої людини з Києва для нас подія. Газета «День» має великий інтелектуальний ресурс. Це дуже важливо і дає надію на те, що можна створити в нашій країні і громадянське суспільство, і структури, які приведуть до виникнення нової політичної сили, що зможе здійснити зміни, про які на зустрічі було згадано. Тому я дуже вдячна Ларисі Івшиній, організаторам фотовиставки і презентації книги. А ще тому, що тут був присутній міський голова Дніпра Борис Філатов. Бо дуже мало в України мерів, які відвідують подібні заходи. На мою думку, має відбуватися якомога більше культурних подій, де зустрічаються люди і місцева влада», – каже учасниця зустрічі Марія МОСКАЛЬОВА. Її подруга, історик Олена ГАЛКІНА поділяє таку думку. «Прекрасна зустріч з дуже важливими сенсами, які стосуються подій в України. Дуже цікаво Лариса Івшина казала про місце та роль Дніпра, як міста, у якого є своя унікальність, пов’язана з протистоянням 2014 року, коли Дніпро врятував Україну. Важлива думка прозвучала й з приводу того, що саме у Дніпрі в 2014-му році реалізувалась синергія народу та влади, чого немає, що втрачено і що необхідно для становлення нації і держави. Це необхідно відроджувати, тому що держава має бути побудована у рамках суспільного договору, а не в рамках класової боротьби і тої ідеології, яку нам нав’язували упродовж багатьох десятиліть. В результаті вона «сидить» у підсвідомості, відновлюється і відновлюється знов. Це, як на мене, найголовніша думка, яку я для себе записала на цій зустрічі. Хочу сказати велике спасибі редактору і газеті «День», – каже пані Олена.
Вона розповідає, що разом із подругою є співавтором історико-аналітичного проекту «Битва за Україну», який існує на майданчику Ютуб-каналу. «А незабаром, – відзначає вона, – у нас буде сайт, який присвячено подіям 2014 року. Тому ми пришли сюди для того, аби послухати видатного однодумця, яка у своїх проектах багато уваги приділяє цьому періоду нашої історії».
«Найголовніше, що робить пані Лариса Івшина – це те, що вона доносить до суспільства істини, над якими ніхто не хоче замислюватись. Те, що відбувалося в країні раніше і зараз. Все це обходить наш народ і не досягає його свідомості. Але завдяки газеті «День» ми можемо читати про нашу історію. Це має впливати на розвиток молоді і всього населення України. На мій погляд, це найголовніше», – вважає студент «Дніпровської політехніки» Богдан БУРИГІН.
«Мене зачарував виступ пані Лариси, – ділиться враженнями Вікторія СКОРНЯКОВА, студентка-філолог Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара. – На жаль, наша молодь майже не знає історії своєї країни. Й те, що нам дає школа – не зовсім те, що потрібно. Треба, дійсно, поглиблювати наші знання про історію України і ця зустріч дає можливість заглибитися в історію, зрозуміти, що нам треба її знати, бо інакше у студентів не може сформуватися правильний світогляд».
«Я слухала виступ головного редактора газети «День» вперше. Але вона настільки прекрасно виступала, говорила про сучасність та історію України, що мені захотілося купити й прочитати цю книгу. Лариса Івшина – людина, у якої відчувається інтелектуальна аура, людина поряд з якою хочеться встати поряд, прагнути до чогось більш високого. Хочеться виправдати її сподівання, адже вона особливі надії покладає на майбутнє покоління, до якого я належу. Мені це сподобалось», – каже Марина МОСКАЛЕНКО, студентка, яка вивчає філологію у Дніпровському національному університеті ім.О.Гончара і не оминула нагоди придбати останню книжкову новинку «Дня».
Нагадаємо, Фотовиставка «Дня» триватиме до 14 березня у дніпровському Музеї українського живопису за адресою: площа Троїцька, 5А, з 10.00 до 18.00. Вхід вільний.