У Києві продемонстрували докази того, що російські війська справді воюють на Донбасі (фото)
Ще з вчорашнього вечора у соціальних мережах користувачі викладали перші фотографії російської військової техніки, яку привезли на Михайлівську площу в рамках виставки «Присутність». Це техніка із зони проведення АТО, вона була підбита нашими військами, а нині привезена до Києва. Офіційне відкриття експозиції анонсували на 13.00, але кияни почали стягуватися до площі ще вранці. Люди проявили до виставки неабияку цікавість: уважно оглядали всі предмети, читали описи. Важка техніка особливо сподобалася дітям. Їм дозволили вилазити на танки та броньовані машини і навіть залазити усередину. Шестирічний Єгор щойно зліз з БТР-а, навіть у своєму віці хлопець знає – техніка ворожа.
«Це російська військова техніка, яку відбили наші військові. Її привезли на виставку, щоб інші люди побачили чим Росія вбиває наших солдат. Я бажаю нашим військовим, щоб вони перемогли і залишилися живим», – говорить Єгор.
Здебільшого технікою цікавилися хлопчики. Дев’ятирічна Юля Тимошенко єдина дівчинка, яку ми побачили на танку. Юлін тато з серпня перебуває в зоні АТО. Дівчинка розуміє, що таке війна і яку загрозу ховають в собі ці предмети, але стверджує, що їй не страшно. «Я не боялася вилазити на танк, – розповідає Юля. – Він страшний, тільки коли стріляє, а коли стоїть – не дуже. У нашій країні таке відбувається, що варто цій техніці ще довше постояти, – щоб більше людей її побачило. Я українка і люблю свою державу. Мої однокласники та друзі також патріоти. Хоча, я помітила, що хлопці більше розуміють, що відбувається, дівчата цим не цікавляться. Але важливо звертати увагу на бойові дії і підтримувати людей, які зараз воюють».
Для Василя Здоровила такі виставки мають особливе значення. У п’ятирічному віці чоловік вже пережив одну війну. У ній загинули його батько та брат. Зараз йому 77, і все починається знову.
«Пам’ятаю добре, як у 1943-му бомбили наше село. Мене тоді мама відправила за інструментом, щоб полагодити мисник. І коли я йшов до сусідів – вийшов на горбочок, підняв очі до неба, а хмари так низько-низько і тут раптом починають з тих хмар вилітати літаки німецькі, по дев’ять. Та ще бомби на наше село скидають. Я кинувся до хати – одразу всі під лаву заховалися та там і сиділи. Нашу хату не зачепило, а у сусідів весь дах зняло, дві бомби у будинок впало. Потім через день у село вже наші солдати зайшли, стало спокійно. Досі все пам’ятаю. І знову починається. Ця зброє, що зараз на сході, може дійти і до Києва. Всі люди повинні розуміти, що може настати час, коли їм доведеться самим ставати на захист міста. Ще я думаю, що важливо демонструвати зараз російську техніку не лише простим українцям, а й іноземним спостерігачам, журналістам, щоб не тільки ми, українці, а увесь світ бачив».
Докази перебування російських військ представили різноманітні. Тут і їжа з російських сухпайків, і паспорти та військові квитки, і зразки зброї, зокрема реактивний піхотний вогнемет «Джміль». Щодо важкої техніки, то відвідувачі могли побачити танк Т-64БВ, установку «Град», БТР-80, БМД-2, командно-штабну машину на базі автомобіля ЗІЛ-131, а ще – кілька підбитих безпілотників. Серед експонатів також автівки, спалені під час обстрілу Маріуполя, і снаряд системи «Смерч», який залишився після обстрілу Краматорська. Більшості цієї техніки взагалі немає на озброєнні української армії. Дата відкриття виставки була обрана не випадково, розповідає секретар РНБО Олександр Турчинов. «Ви бачите докази злочину. Злочину проти країни, проти людства. Перед вами – докази агресії Російської Федерації проти України. Ви знаєте, у них навіть є спеціальна медаль, яку виготовили спеціально для бандитів, які захоплювали Крим. Дата агресії викарбувана на цій медальці – це 20 лютого 2014 року. Саме в цей день російські снайпери вбивали наших героїв на Майдані. Тоді почалася війна, – говорить Турчинов. – Ми маємо справу не лише з жорстоким та цинічним, а й дуже підступним та брехливим агресором. Він розповідає усім на всіх рівнях, використовуючи засоби пропаганди, що Росія не воює проти України. Але тут ви бачите зброю, бронетехніку, яка підбита та захоплена нашими військовими на сході держави. Це російська техніка, яка вбиває наших військових, цивільних осіб. Це страшні злочини російських керівників, зокрема Володимира Путіна, за які вони будуть відповідати у Гаазькому трибуналі».
Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков розповів, що місце виставки також дуже символічне. «Для того, щоб продемонструвати усю техніку, яка бере участь у бойових діях, не вистачить ні цієї площі, ні нашого Майдану. Ми вже бачили спалені машини. Їх привозив полк «Азов» та інші підрозділи. Сьогодні тут ця техніка – символ початку поразки путінського імперіалізму. Після 30-го листопада на площі, де ми перебуваємо, був стихійний мітинг. Люди зібралися тут, відповідаючи на агресію. Тоді ми вперше побачили усю міць народної єдності. Показуючи цю техніку ми ще раз демонструємо – силою Україну не взяти».
Виставка діятиме на Михайлівській площі до 28 лютого Після цього частину експонатів передадуть Музею Великої Вітчизняної війни. Інша частина, яка є речовим доказом у відкритих силовими відомствами кримінальних провадженнях, повернеться до відповідних органів.