У Києві відкрили відновлені фундаменти Десятинної церкви
Як і обіцяли активісти ГО «Андріївсько-Пейзажна ініціатива», за три місяці провели трасування фундаментів давньої пам’ятки Х століття – Церкви Успіння Пресвятої Богородиці або ж Десятинної. 5 грудня 2015 року урочисто відкрили відновлені абриси церкви для киян та гостей міста. Запланований бюджет на 800 тисяч гривень – виявився навіть недостанім для трасування фундаментів. На відкритий активістами благодійний рахунок надійшло 785 тисяч гривень, а витрачено 1 мільйон 165 тисяч, тож частину суми брали у кредит, однак вже є домовленості з міськими меценатами та небайдужими киянами, що ці витрати перекриються.
Сама ж подія варта уваги не лише коштами, які витрачені на відновлення підмурків, а й зусиллями киян, котрі об’єднались заради благородної мети, поставили собі ціль – і досягли результату, та цінністю давньоруського храму для столиці. Нагадаємо, що останні чотири роки територія, де була славетна пам’ятка, перша кам’яна церква Київської Русі, збудована князем Володимиром наприкінці Х століття, була…смітником, огороджена зеленим парканом і закрита для громадян. ГО «Андріївсько-Пейзажна ініціатива» взяла на себе відповідальність, щоби виправити цю кричущу несправедливість: отримали від Міністерства культури погодження на проект відновлення підмурків, згоду від КМДА, Національного музею історії, якому належить ця ділянка, та Інституту археології НАНУ, що долучаються до проекту. Усі, хто слова дотримався, на урочистому відкритті отримали від активістів подяки. А згодом з’явиться пам’ятна дошка, на якій будуть вказані імена усіх, хто перераховував кошти на Десятинну церкву.
Навесні «Андріївсько-Пейзажна ініціатива» планує розпочати другий етап проекту: відновлення давніх ліхтарів, гранітного паркану та сходів, що ведуть від пам’ятки на вулицю Володимирську та Андріївський узвіз. Щоб облагородити територію довкола Десятинної церкви, потрібно зібрати ще близько півтора мільйона гривень.