Виставка «Памфірова Маланка. Танець смерті та життя»
Виставка «Памфірова Маланка. Танець смерті та життя» в Українському Домі запрошує зазирнути в особливий художній світ, що об’єднує кіномистецтво та народні традиції. На виставці буде представлено більше 40 костюмів, реквізит та понад 100 обрядових масок. Частину із них художники вишуковували по сільських ярмарках та бабусиних скринях, частину – створили спеціально для фільму «Памфір». Також будуть представлені фото- і відеоматеріали про роботу над фільмом, котрі розкривають творчу лабораторію режисера Дмитра Сухолиткого-Собчука, художниці із костюмів Марії Квітки, концепт-художниці Ольги Юрасової, оператора Микити Кузьменка та художника-постановника Івана Михайлова.
Відвідувачі зможуть дізнатися про автентичний обряд Маланки, кінодослідження теми Сухолитким-Собчуком, значення та технології виготовлення різних елементів традиційних костюмів, а також про створення окремого світу, що виник на знімальному майданчику.
Маланка – традиційний новорічний обхідний обряд з рядженими. Навколо обряду розвивається головна лінія фільму «Памфір». Памфірова Маланка – це ніч-ініціація, коли герої зустрічаються зі своєю долею і навчаються приймати відповідальність за неї, коли світло та темрява довкола і всередині героїв вступають у свій танець. І виграти в цьому змаганні можна тільки, якщо ви граєте свою роль з усіх сил.
Куратор виставки Олексій Ананов пропонує ключ до споглядання «Памфірової Маланки», що складається з чотирьох кроків:
кіносвіт і творча майстерня талановитої команди творців фільму «Памфір»
художнє полотно фільму
обряд Маланки, який кожен із учасників команди у свій спосіб досліджував багато років
і найважливіший – крок у містику карнавалу, у поле міфу, де боротьба між світлом і темрявою, добром і злом триває прямо зараз. Її результат залежить саме від нас, і ми маємо перемогти у цьому шаленому танці – перемогти, як і в реальному житті.
Ольга Вієру, директорка Національного центру «Український Дім»:
«Український Дім відстежує найактуальніші мистецькі явища і допомагає у реалізації міждисциплінарних проєктів. Коли у рамках Кінопростіру в Українському Домі ми познайомилися із режисером Дмитром Сухолитким-Собчуком, зрозуміли, що потенціал «Памфіра» виходить далеко за межі кіноекрану, а творчого запалу команди вистачить і на великий виставковий проєкт».
Дмитро Сухолиткий-Собчук, режисер фільму «Памфір»:
«Один із найяскравіших спогадів у моєму житті – коли мене дитиною залишили у селі у прадідуся та прабабусі, і у хату прийшла Маланка. Студентом я побачив Маланку у селі Красна – дикий, нестримний обряд. Це ніби транс, у який люди входять за своєю волею, елемент єднання із чимось пра-прадавнім, із якоюсь силою, яку вони не можуть пояснити. Я відчув, що маю це зняти. У фільмі «Памфір» були повна свобода і сміливість. Я не боявся інтерпретувати, змінювати. Я прекрасно розумів, що тут твориться Памфірова Маланка – та що є тільки у цьому фільмі. Вона заховала під свою маску притчу про Авраама, міф про богоборця, жанрове кіно і соціальну драму».
Альона Тимошенко, продюсерка проєкту «Памфірова Маланка», співпродюсерка фільму «Памфір»:
«Кіно має великий вплив на суспільство. Ми гостро відчули це на міжнародних фестивалях після показів фільму «Памфір». Глядачі говорили – «Так от яка вона – Україна!». І що тепер розуміють, чому українці так завзято борются за свою свободу. Проєкт «Памфірова Маланка» цікавий тим, що став результатом синергії творчих особистостей зі сфери кіномистецтва та команди Українського Дому, а також став продовженням співпраці в рамках проєкту Кінопростір. Важливо, що одні ідеї породжують наступні та закладають певну тяглість».
Премʼєра фільму «Памфір» відбулася у травні 2022 року на Каннському кінофестивалі. Загалом картину було відібрано до участі у програмах понад 40 кінофестивалів у 25 країнах світу.
Український прокат картини стартує 23 березня 2023 року.