З лопатами і плакатами: археологи пікетували Кабмін (фото)
Вранці 18 березня до будівлі Кабінету міністрів підійшла колона представників Інституту археології НАН України та «Спілки археологів України». Науковці були з синьо-жовтими прапорами, лопатами, різним археологічним приладдям і плакатами.
Через мізерне державне фінансування, заплановане бюджетом на 2016 рік, протестують співробітники різних інститутів НАН. Зокрема, Інституту археології на 2016 рік виділили на 30% менше коштів, ніж треба для забезпечення фонду заробітної плати. Адміністрація установи оголосила, що необхідно скоротити до 43% наукових співробітників закладу.
«На практиці це означає, що дослідження з козаччини повністю викидаємо – це не археологія. Викидаємо пізніх кочовиків, татар. У кожному відділі сидять і вирішують – чим можемо пожертвувати. Який стимул молодим вченим захищатися, робити дослідження? - обурюється Олексій Комар, старший науковий співробітник Інституту археології НАН України. – Проблема фінансування вічна. Те, що відбувається з Академією наук, є економічним шулерством. Постійно заявляють, що фінансування залишили на тому самому рівні – і так з 1998 року. Росте зарплатня, комуналка, курс долара, а видатки на науку не міняються. Це означає, що щороку всі інститути скорочуються. Наш інститут маленький, свій штат ми вже зменшили втричі».
Інститут археології, крім проведення досліджень, опікується багатьма пам’ятками України. «У країні охорону археологічної спадщини покладено на уряд та наш інститут. Ніхто інший цього не зробить. Уряд за останні 10-15 років не профінансував жодної статті про охорону археологічної спадщини, - наголошує Олексій Комар. – Не було оголошено жодного конкурсу, жодної програми для археологічних експедицій, профільних вишів, музеїв. Наразі Академія наук отримує від держави кошти тільки на зарплату. Фактично, всі нові проекти робимо з власної ініціативи».
Археологи вже надсилали звернення до профільного комітету Верховної Ради, президента, Президії НАН України, Кабміну – і поки не отримали якоїсь реакції. Сьогодні принесли черговий лист з вимогами. Звернення забрав співробітник секретаріату Кабінету міністрів Михайло Шевченко. Обіцяв, що документ одразу зареєструють, і, відповідно до закону, нададуть відповідь.
«У науковців руки зв’язані. Ми все одно працюємо у державних установах. Зараз звернулися до Кабміну, бо хочемо зрозуміти, що і на яких підставах відбувається, - коментує Олексій Комар. – Бачимо, що зменшують бюджети лікарень, шкіл – «ріжуть» усю бюджетну сферу. У такому випадку, хочемо прозорості. Якщо плануєте різке скорочення бюджетної сфери – попереджайте заздалегідь. Адже ми вступаємо у 2016 рік і не знаємо, скільки людей працюватиме в інституті. Раніше ми формували п’ятирічні плани роботи. Адже реальний науковий результат можна отримати тільки, коли закладається великий цикл робіт. Тепер перейшли на трирічні плани і вже не можемо нормально робити й їх. Інтелектуальний потенціал Академії наук здатен на все – просто треба пояснити нам, що робити».