... когда в нынешнюю глухую ночь украинство не будет себя ничем заявлять ясным и громким, то никто не пойдет за ним, когда наступит утро. А он наступит непременно.
Михаил Драгоманов, украинский публицист, историк, философ, экономист, литературовед, общественный деятель

Гуцульський колорит

У Львові представили доробок подружжя Рибенчуків з науково-мистецьких експедицій
14 июля, 2021 - 14:51

Експозицію «Священна Гуцульщина» демонструють у Національному літературно-меморіальному музеї Івана Франка – Домі Франка. У показі – п’ятдесят полотен Людмили і Миколи Рибенчуків у техніці «енкаустика», в якій сполучною речовиною для фарб є віск (восково-олійний живопис). Принагідно: фарби художники виготовляють самі.

Людмила і Микола Рибенчуки – випускники Львівської національної академії мистецтв. Працюють у галузі монументального і станкового живопису. Ціллю життя вважають відкриття світові через засоби образотворчого мистецтва великої української культури. Важливе місце в творчості Рибенчуків відіграє культура Гуцульщини, яка, наголошують митці, з глибокої давнини несе до нас майже не змінену священну духовність.

Донедавна більше були відомі як іконописці. Зокрема, львів'яни і гості міста добре пам’ятають їхню виставку «Сакральний світ», що її представляли 2016-го у Палаці мистецтв. Розписували митці й церкви. 

Беруть активну участь у Міжнародних форумах Центральної та Східної Європи Via Carpatia – наприкінці червня цього року, приміром, представляли експозицію «Світочі Гуцульщини» у верховинському Музеї Гуцульщини.  А перед тим, у січні 2020-го, були задіяні у Днях гуцульської автентичної культури і мистецтва у Львові, які перебігають під гаслом «Гуцульська культура об’єднує Україну».

Щодо виставки «Священна Гуцульщина», то створена вона на основі науково-мистецьких експедицій, які Людмила і Микола Рибенчуки проводили Чорногірським хребтом. Перший похід відбувся 2017 року, другий – 2018-го. Виставку вже показували 2019-го – в Івано-Франківському краєзнавчому музеї. Тепер-от художники з гуцульськими полотнами гостюють у Домі Франка.

«Виставка картин «Священна Гуцульщина» відкриває гуцульський світ у своїй таємничості та барвистості. Роботи притягують колоритом і радістю. В них – глибокий зміст давніх традицій. Багато картин мають свої прообрази – і людей, і зображених місць. Микола Рибенчук родом із Верховинщини. Його дружина Людмила – киянка. Саме Карпати зріднили подружжя ще більше. Їхні картини унікальні тим, що академічний живопис у них вплетений із чистим гуцульським кольором – таким, як на вишивках горян», – анонсували виставку Рибенчуків організатори.

«Гуцульщина  – справді священна, – говорить Людмила Рибенчук. – Вона має глибоке коріння. Для гуцулів кожен день – свято, тому що вони щодень проживають із Богом в серці. Їхні традиції – це частина їхнього життя. Гуцули живуть не в цивілізації – в культурі. Гуцульський колорит має і глибинне, і філософське, і духовне, а також повчальне значення. Саме це ми й хотіли донести до глядача». 

Подивитися на світ гуцулів і на Гуцульщину авторства подружжя Рибенчуків встигнуть всі охочі – виставка триватиме до середини серпня.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів. Фото з ФБ-сторінки Дому Франка – Валентини Євтушок
Газета: 
Рубрика: 
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ