Елітарна музика не лише для еліти
Ті з київських меломанів, яким удалося побувати на концерті ансамблю "Колекція Розумовських", мали нагоду послухати вишукану, елітарну музику, якою в ХVІІІ столітті захоплювалися найвідоміші люди Європи. З часом багато творів було втрачено. Та несподівано вже в наші дні вони почали повертатися до людей. І не там, де створювалися, а в нас, в Україні. Причетний до цього київський ансамбль "Колекція Розумовських". Його художній керівник Валерій Супрунюк із дружиною Оленою спершу були скрипковим дуетом. Згодом до них приєднався фаготист Вадим Цюцюра. Саме такий склад виявився якнайкращим для виконання музичних творів, знайдених Валерієм Супрунюком у нотозбірні відомого українського гетьмансько-графського роду Розумовських. Нині вона зберігається в Державній бібліотеці імені Володимира Вернадського.
У колекції виявилися ноти багатьох творів, які в цьому столітті ніколи не виконувалися в Україні. Відродження забутої музики почалося з переписування нотних оригіналів. Артисти власноручно скопіювали їх чотири сотні. Паралельно тривало розучування знайдених творів. Результатом багатьох щоденних репетицій стали нові програми ансамблю. З ними вже познайомилися численні кияни й гості Києва. А ще виконавці записали у фонди радіо Італійський та Маннгеймський концерти, готуються до записів концерти австрійської, французької та чеської музики.
Доктор соціології та педагогіки, керівник бібліотеки парламенту Едуард Андрійович Афонін сказав після концерту "Колекції Розумовських":
- Аранжування, стиль виконання творів були чудовими. Здавалося, грає не ансамбль, а цілий оркестр. Ансамбль міг би стати першою окрасою офіційних прийомів, ділових зустрічей. Як фізик за першою освітою знаю, наскільки плідним буває поєднання "фізики та лірики", наскільки сприяє воно творчому мисленню...
На жаль, талановитий і унікальний за репертуаром колектив не має ніякої підтримки з боку держави. Тим часом виконання шести сонат Йозефа Гайдна, оригінали яких було знайдено в нотозбірні, могло б стати справжньою сенсацією в Угорщині. Як і виконання Маннгеймських концертів у місті, де тривалий час жив видатний композитор Ян Стаміц - засновник Маннгеймської школи.
"Колекція Розумовських" дуже часто тішить слухачів прем`єрами. На одному з останніх концертів прозвучали, приміром, дві сопранові арії з циклу "Стабат Матер" Джованні Перголезі, які виконувала з ансамблем співачка Марина Генземаєр. А можливість виконати мецо-сопранові арії захопила солістку філармонії Інну Малу. Обидві артистки співатимуть з ансамблем і дуети. Тож можна очікувати виконання всіх тринадцяти творів циклу.