Перейти к основному содержанию

Короткий поводок для творчих спілок

01 июня, 00:00
Ним може стати новий нормативний документ Кабміну Сергій ГРАБОВСЬКИЙ, "День"

У надрах виконавчої влади знову бюрократичні пологи. Народився черговий проект постанови Кабінету Міністрів України. Він стосується майна творчих спілок.

У цьому документі, головними авторами якого виступають Фонд держмайна та Міністерство економіки, йдеться про передачу творчим спілкам України в їхню власність та безплатне довічне користування будинків і споруд, які до цього перебували в їхньому віданні чи були державною власністю та використовувалися на правах оренди.

Проте радіти митцям зарано. Насправді власність передається чи надається у безплатне користування не всім творчим спілкам, а лише тим, які існували до 24 серпня 1991 року. У додатках до проекту постанови називаються ці "справжні" творчі спілки України: Спілка письменників, Спілка композиторів, Спілка художників, Спілка архітекторів та Спілка кінематографістів. Що ж стосується Спілки журналістів, то вона, згідно проекту постанови, права власності на будинки та приміщення не має, але одержить можливість безплатного користування відповідними будинками і приміщеннями.

Кожному неупередженому спостерігачеві зрозуміло, що нині творчі спілки, які створені ще за радянських часів, об`єднують зовсім не всі творчі сили України. Існує дві організації композиторів, кілька художницьких об`єднань, не кажучи вже про ситуацію у лавах письменників. Адже чимало представників молодшої і середньої ґенерації українських письменників демонстративно полишило лави Спілки письменників, створивши Асоціацію українських письменників. І от з`ясовується, що в очах влади творчі організації, створені радянською владою, є повноцінними, а спілки, котрі виникли в незалежній Україні начебто й не існують, хоча вони є юридичними особами. Виходить, життя й надалі триває за принципом, що його сформулював англійський письменником Орвел: "Усі тварини рівні у правах, але деякі з них рівноправніші за інших".

Поінформовані фахівці з Фонду державного майна вважають, що йдеться про типову передвиборну акцію нинішнього уряду. Адже творчі спілки, що виникли останніми роками, важко змусити за будь-яких обставин бути лояльними до влади, а от старі структури, просякнуті чиновницьким духом, можна. Фонд держмайна до останнього намагався відтягнути вирішення питання у такому стилі, але його опір було зламано. Кабмін при цьому арґументував свою позицію досить-таки неоднозначними положеннями Закону України "Про професійних творчих працівників та творчі спілки", ухваленого минулої осені. Тим часом фахівці вважать, що найліпшим виходом із ситуації було б збереження державної чи муніципальної власності на будинки, споруди й приміщення, що використовувалися творчими спілками з тим, щоб усі справді творчі сили мали рвне право послуговуватися ними.

Проте Кабмін вирішив інакше. У цьому рішенні просто-таки прозирає прагнення закріпити домінування залежних від виконавчої влади "творчих спілок". Адже, за проектом постанови, передача у власність чи користування має здійснюватися протягом 1998 року на основі численних документів та актів. Отож та спілка, що демонструватиме свою опозиційність, вочевидь матиме певні майнові проблеми. Утім, творчі організації, народжені в незалежній Україні, таких проблем не матимуть, бо їх для влади просто не існує.

 

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать