Спадкоємність мистецьких генерацій
Закарпаття розпочало святкувати ювілей Незалежності держави художньою виставкою
У майстрів образотворчого мистецтва Закарпаття нині подвійне торжество – напередодні святкування 30-річчя Незалежності України вони відзначили 75-річницю заснування Закарпатської організації національної спілки художників та створення Закарпатського обласного художнього музею імені Й. Бокшая. Цим знаменним подіям митці Закарпаття приурочили відкриття потужної виставки «В барвистім вінку незалежної України» яка об’єднала митців різних поколінь. Представлені в експозиції твори є красномовним ствердженням спадкоємності мистецьких генерацій краю, промовистим доказом вірності локальній художній традиції та демонструють мистецьку самодостатність, неприйняття шаблонів і завчених малярських формул.
Нинішня виставка, сформована стараннями активних членів Закарпатської організації національної спілки художників та працівників Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая, розкриває яскраву картину становлення, розвитку і досягнень професійної образотворчої культури Закарпаття. Як зазначив на її відкритті директор музею Франциск Ерфан, «маємо переконливу мотивацію, аби стверджувати, що нинішнє покоління митців плекає і береже славетні традиції засновників закарпатської школи живопису і глибоко толерованих класиків крайової образотворчості. Залишаючись відкритими інноваційним європейським і світовим культурним віянням, вони не порушують безперервності локальних етнокультурних впливів, шанують принципи спадкоємності поколінь. Все це пророчить велике мистецьке майбутнє».
Невичерпним живильним витоком, який своєю потужною енергією упродовж десятиліть заряджав мистецтво професійних художників Срібної Землі, була народна культура. Засновники закарпатської школи живопису, історія якої наразі визначається протяжністю у століття, художні авторитети європейського визнання Йосип Бокшай та Адальберт Ерделі зазнали відчутних етнокультурних впливів, завдяки чому їхня творчість набула ознак неповторності і виразності. Під їхнім коректним, мудрим, толерантним і турботливим наставництвом здобули необхідні фахові знання представники майбутньої мистецької еліти Андрій Коцка, Золтан Шолтес, Ернест Контратович, Адальберт Борецький, Еміль Грабовський, Андрій Добош, Микола Розенберг, які разом зі своїми товаришами по пензлю піднесли художні наробітки краю на високомистецький професійний рівень. Саме вони свого часу ініціювали і були безпосередньо причетними до створення в Ужгороді в 1931році важливого мистецького осередку – Товариства діячів культури Підкарпатської Русі, яке послугувало прообразом створеної в 1948 році Закарпатської організації спілки художників, першим очільником якої було обрано Адальберта Ерделі. Ровесником і творчим партнером цього важливого мистецького об’єднання є народжений того ж року Закарпатський обласний художній музей, який з гордістю носить ім’я Йосипа Бокшая.
Нинішня виставкова експозиція презентує як твори уславлених митців, імена яких добре відомі на батьківщині і далеко за її межами, так і скромних представників закарпатської мистецької спільноти, які не мали ні звань, ні нагород. Їх важко віднести до носіїв найвищих мистецьких здобутків і не їхні наробітки визначали яскраву прикметність закарпатської художньої школи. Однак саме вони своїми стараннями стверджували авторитет закарпатської образотворчості і формували те родюче підґрунтя, на якому зростали найяскравіші мистецькі досягнення. Більшості з них уже немає серед нас, втім наш обов’язок зберегти їхні імена і закарбувати на сторінках художнього літопису Закарпаття.
Сьогодні Закарпатська обласна організація Національної спілки художників України налічує 110 митців: одного академіка, двох член-кореспондентів, 7 народних і 25 заслужених художників України, які представляють кілька генерацій та мають неповторні особисті погляди на мистецтво. Її очільник, народний художник України Борис Кузьма, розповів, що на сьогоднішню подію чекали, до неї довго готувалися. Вирішили виставку розділити на дві частини, адже можливості розмістити всі роботи в обласному музеї нема, він має чотири великі виставкові зали, тож одну зайняли роботи корифеїв, дві інші – роботи всіх закарпатських художників, які відійшли у засвіти, ще в одному залі можна побачити твори заслужених та народних художників України. Також роботи закарпатських майстрів пензля представлені і в мистецькій галереї «Ужгород».
Виставлені на оглядини експонати викликали жвавий і непідробний інтерес у численних справжніх поціновувачів мистецтва - письменників, науковців, журналістів, педагогів, лікарів, депутатів, підприємців, дипломатів, управлінців, які того вечора полишили свої справи, аби зануритися у світ прекрасного. Прикметно, що серед них не було нинішніх очільників міста і області, у яких, за влучним висловом Бориса Кузьми, саме на час проведення масштабних культурницьких акцій «постійно випадають селекторні наради, відрядження, чи зустрічі з інвесторами»…
Автор
Василь ІльницькийSection
Тайм-аут