Екзамен для України, тест для Заходу
Яка реакція у світі на злочини Росії в Авдіївці?Загострення на Донбасі під Авдіївкою є прикладом не просто порушення російськими бандитами Мінських домовленостей, а й очевидною додатковою базою для суду проти РФ як агресора і окупанта. 31 січня зранку російські війська прицільно обстріляли чотирма касетами «Градів» Авдіївку, внаслідок чого постраждали місцеві жителі.
Безумовно, для наступів РФ висуває вперед найманців, тобто тих, кого не шкода. Але класичним для окупанта з початку агресії стало використання як живого щита мирних жителів. Інтернет (навіть на проросійських пабліках) рясніє відео вильоту «Градів» із самого Донецька. Важливо згадати за досвідом так званих кочуючих мінометів, які ще 2014 року в Луганську і Донецьку гатили з міста по місту і створювали враження обстрілу міста зовні, що в момент загострення ситуації бандитам дуже зручно проводити подібні цинічні та криваві провокації. Мета — вселяти страх і паніку серед і без того безправного населення й стверджувати диктат на окупованих територіях. Також типовою поведінкою агресора є блеф — спочатку терористи роблять запит на припинення вогню, а потім, після того як домовленості досягнуто, йдуть у наступ. Так сталося й у вівторок. Атаку українські бійці відбили.
Внаслідок посилення бойових дій під Авдіївкою Президент Петро Порошенко перервав свій візит до Мюнхена, де мав зустріч із канцлером Німеччини Ангелою Меркель, а по приїзді в Україну скликав військовий кабінет РНБО. Голова Донецької ВЦА Павло ЖЕБРІВСЬКИЙ на своїй сторінці у Facebook регулярно повідомляє про ситуацію в місті. Зокрема, він пише: «Скоординували дії керівників міст і районів області на випадок можливої евакуації мешканців Авдіївки. Станом на зараз (ранок 31 січня. — Ред.), упродовж дня можемо евакуювати до 8 тисяч людей. Міста області, станом на зараз, готові прийняти до 9 тисяч людей. Дитячі заклади області готові в будь-який момент прийняти понад тисячу дітей. На під’їзді до міста близько 10 тонн продуктів харчування. Військові надали додаткові польові кухні». Для евакуації мешканців Авдіївки задіяно 80 автобусів і два потяги. Згодом Жебрівський додав: «Один підрозділ російських бойовиків під Авдіївкою розпочав стрілянину і пішов у наступ. Спочатку самі запросили режим тиші, але через 10 хвилин перегрупувалися й пішли у наступ. Про це щойно мені повідомив командир 72-ї бригади. Наші війська відбили атаку». Повідомляється також, що під час відбиття атаки кілька бойовиків було убито, серед них і бандит на прізвисько «Консул» (Ігор Давлєєв). Також з’явилась інформація про поранення так званого «Гіві» вже на півночі самого Донецька.
Цікавим моментом є те, що, за словами Жебрівського, від СЦКК з’явилась інформація про те, що надійшла письмова (!) гарантія з російського боку про тимчасове припинення вогню для того, щоб можна було розв’язати проблему з Авдіївським коксохімічним заводом, який виявився знеструмленим внаслідок пошкодження бойовиками електромережі. Якщо російська сторона письмово може гарантувати припинення вогню, то чи не є такий документ опосередкованим визнанням того, що саме Кремль є ініціатором атак? Тим не менше, навіть на оголошене тимчасове затишшя бандити продовжувати випускати неповні боєкомплекти з «Градів» у напрямку Авдіївки. Згодом Жебрівський повідомив, що РФ відмовилась давати гарантії припинення вогню — знову ж таки, очікуваний прийом.
«В Авдіївці для місцевого населення дійсно критична ситуація, — коментує «Дню» прес-офіцер 72-ї бригади (ОМБР) Олена МОКРЕНЧУК. — У місті немає ні електрики, ні опалення в такий сильний мороз, немає також води. Внаслідок того, що немає електрики, відсутній зв’язок. 31 січня, о 5.40 ранку бойовики обстріляли «Градами» стару частину Авдіївки. 160 ракетних зарядів прилетіло туди. По мирних жителях було випущено чотири ракети, що свідчить про те, що це не помилка артилерії, а прицільний вогонь по цивільному населенню. О 7-й ранку бойовики обстріляли центральну частину міста. Снаряди лягли коло лікарні і влучили в багатоповерхівку. Відверто кажучи, я не бачу логіки в діях бойовиків. Навіщо вони обстріляли житлові квартали? Загострення триває на всій лінії фронту, але таке відчуття, що саме під Авдіївкою у бойовиків накопичилося найбільше сил та боєприпасів, які вони і випускають по нас. При всьому цьому абсолютно очевидно, що ця акція спланована в Кремлі й керується звідти по всіх напрямках».
Проросійські групи в соціальних мережах сповнені істерики та прокльонів на адресу української сторони. В інформаційному вакуумі (там, наприклад, заблоковано понад 300 українських сайтів, не кажучи про відсутність доступу до українського ТБ, радіо та преси) пропагандисти почуваються цілком вільно. В їхньому розпорядженні повний спектр впливу на залякану та пригнічену свідомість місцевого населення. Так, наприклад, російська ТРК «Звезда» повідомила, що Авдіївку обстрілюють... ЗСУ. В інтернет було запущено дезінформацію, що буцімто бойовики вже зайняли Авдіївку. Щоправда, окремі ресурси бандитів самі ж спростували цю інформацію. Зрадник, екс-альфівець, а нині ватажок одного із бандитських батальйонів Олександр Ходаковський цілком очікувано звинуватив ЗСУ в ескалації конфлікту, а бойовик Едуард Басурин заявив про понад 70 убитих українських військових — із посиланням на... секретний звіт Вікторові Муженку, який нібито потрапив до рук терористів. Насправді українські війська 29 січня втратили п’ять бійців, а в ніч із 30 на 31-ше — ще трьох. Всі імена і фото загиблих оприлюднені. Призначено дати й місця прощання з українськими Героями.
Прикметною є реакція Заходу на події під Авдіївкою. Точніше — кволість цієї реакції. Наче порушення перемир’я російськими бандитами, смерті українців та гуманітарна катастрофа, загроза якої нависла над цілим містом, є або чимось незначним, або незручним для коментування. «Панове, чи є якась міжнародна реакція на багатоденні бої та можливу гуманітарну й екологічну катастрофу в районі бойових дій? — пише користувачка Facebook із Мюнхена Тетяна НАРБУТ-КОНДРАТЬЄВА. — Я не бачу зовсім... Легко можна захопити території якої-небудь країни в Європі, і ніхто слова не скаже. Навіть не висловлять занепокоєння». Постійний представник України в ООН Володимир ЄЛЬЧЕНКО у Twitter написав: «Вимагаємо від Росії припинити бойові дії на сході України і дотримуватися режиму припинення вогню». Офіційні представники української влади направили листи в ООН, Раду Європи та ОБСЄ з проханням втрутитися в ситуацію із загостренням російської агресії в Авдіївці.
«Останнім часом наші партнери почали звикати до відносного затишшя на східному фронті Європи, — коментує «Дню» посол України в Раді Європи Дмитро КУЛЕБА із Страсбурга. — Це створило у них ілюзію охолодження конфлікту, і вони зосередилися на інших актуальних для себе темах: міграційна криза, популізм, поширення фейкових новин, кібербезпека, вибудовування відносин з новою адміністрацією США. Загострення на фронті в районі Авдіївки стало для них холодним душем, що вимагає чіткої реакції. Причому реакції не лише на військові дії, а й на гуманітарну катастрофу в Авдіївці та Ясинуватій, яка розгортається на наших очах. Зараз ми спостерігаємо лише першу хвилю реакції офіційних представників європейських держав та організацій, і робити висновки про те, чи достатньою є ця реакція, наразі зарано. Однак очевидно, що стежать за цією хвилею не лише в Києві, а й у Москві. Якщо вона (ця реакція. — Ред.) буде недостатньою, Росія отримає чіткий сигнал — шанси на безкарність за свої злочини зростають».
У свою чергу, заступник директора Центру Мартенса Ролан ФРОЙДЕНШТАЙН у коментарі «Дню» заявив: «Насправді, схоже, Путін випробовує Захід ескалацією на Донбасі. Ми повинні, щонайменше, висловити протест, а також закликати президента Трампа зробити це разом з нами. Крім того, ми повинні — внутрішньо в ЄС, а також зовні разом із Трампом — наголосити, зважаючи на те, що відбувається на сході України: це не той момент, щоб навіть думати про зняття санкцій. Чому досі немає реакції ЄС? Це — звичайний рефлекс умиротворення: не провокуйте... Що я можу тут сказати? Мені соромно. Але я вважаю, що у певний момент канцлер Меркель щось скаже».
Зрештою, як окупація Криму та війна на Донбасі, так і нинішнє загострення є екзаменом не лише для українців, а й тестом для Заходу — чи готовий світ розплющити очі на те, що коїться в географічному центрі Європи?
СВІТОВА РЕАКЦІЯ НА ЕСКАЛАЦІЮ В АВДІЇВЦІ
Як стало відомо на момент підготовки номера, після заклику постійного представника України при міжнародних організаціях у Відні Ігоря Прокопчука на 31 січня заплановано проведення засідання постійної ради ОБСЄ з питання ситуації в Авдіївці.
Ламберто ЗАНЬЄР, генсек ОБСЄ:
«Глибоко занепокоєний ескалацією бойових дій на Донбасі. Порушення припинення вогню впливає на мирне населення й підриває зусилля з відновлення миру».
Deeply concerned at escalation of fighting in #Donbas. These ceasefire violations affect civilians and undermine efforts to restore peace.
— lamberto zannier (@lamzannier) 31 января 2017 г.
Себастьян КУРЦ, міністр закордонних справ Австрії, яка головує в ОБСЄ:
«Занепокоєний порушенням припинення вогню минулими вихідними на сході України. Сторони повинні повністю дотримуватись припинення вогню, згідно з Мінськими домовленостями».
Concern about weekend ceasefire violations in Eastern #Ukraine; sides need to fully adhere to ceasefire in accordance with #Minsk Agreement!
— Sebastian Kurz (@sebastiankurz) 30 января 2017 г.
Ульріх ШПЕК, старший науковий співробітник Трансатлантичної академії у Вашингтоні:
«Після телефонної розмови з Трампом Путін, здається, зробив висновок, що у нього свобода дій в Україні. І тепер він випробовує це припущення, потрохи інтенсифікуючи бойові дії».
From call with Trump, Putin seems to have concluded that he has free hand in UKR. Now testing this assumption by increasing fighting a bit.
— Ulrich Speck (@ulrichspeck) 31 января 2017 г.
Джудіт ГУФ, посол Великобританії в Україні:
«Глибоко занепокоєна кровопролиттям і гуманітарною ситуацією в Авдіївці. Необхідне термінове перемир’я для допомоги мирним мешканцям».
Глибоко стурбована кровопролиттям і гуманітарною ситуацією в #Авдіївка. Треба негайно забезпечити перемир’я для допомоги мирним жителям
— Judith Gough (@JudithGoughFCO) 31 января 2017 г.
Посол США в Україні Марі ЙОВАННОВИЧ також висловила занепокоєність з приводу ситуації в Авдіївці (Донецька обл.), жителі якої внаслідок пошкодження бойовиками лінії електромереж залишилися без води, електроенергії й теплопостачання. «Дуже турбуюся за жителів Авдіїївки, особливо за 2500 дітей, які залишилися без води, електроенергії й теплопостачання після того, як лінії електропостачання були обірвані», — заявила вона.
Посол Марі Йованович про ситуацію в #Авдіївка pic.twitter.com/Cm67krUsEo
— U.S. Embassy Kyiv (@USEmbassyKyiv) 31 января 2017 г.