Найбільша і найважливіша частина виховання кожного — це те, що ми даємо собі самі.
Едвард Ґіббон, британський історик, член Парламенту Великої Британії

Суд – на стороні неслухняних?

У Херсоні «пробуксовує» процес відкликання депутатів
16 лютого, 2017 - 12:29
ПОПРИ РІШЕННЯ СУДУ, НА ЗАСІДАННІ ТВК ПРОДОВЖИЛИ ПРОЦЕДУРУ ПЕРЕВІРКИ ДАНИХ ВИБОРЦІВ, ЯКІ ПІДПИСАЛИСЯ ЗА ВІДКЛИКАННЯ ДЕПУТАТІВ. ЧЛЕНИ ТВК ВВАЖАЮТЬ, ЩО СУДОВА УХВАЛА НЕ ЗАВАЖАЄ ПРОДОВЖУВАТИ ПРОЦЕС

У політичних колах Херсона не втихає тема відкликання депутатів міської ради за народною ініціативою, яка прописана в Законі «Про статус депутатів місцевих рад». Як писав «День» у матеріалі «Відкликання неслухняних», місцеві осередки політичних партій БПП «Солідарність», «Батьківщина», «УКРОП» і «Самопоміч» організували процес позбавлення мандату кількох своїх депутатів, які не голосували в унісон із фракційними лідерами. Всього кандидатами «на виліт» стали 9 депутатів: Лариса Леонова («Батьківщина»), Євген Назарян («УКРОП»), Галина Лугова та Ірина Ценкер («Солідарність), а також депутати від «Самопомочі» Михайло Чемерис, Руслан Рубан, Аркадій Подлєсний, Ігор Токарєв і Валентин Сух. Позбувшись цих депутатів і завівши на їх місце наступних за списками, згадані партії хочуть змінити конфігурацію більшості у міській раді.

Після проведення зборів щодо формування ініціативної групи по збору підписів за відкликання депутатів почався активний публічний процес (власне – збір підписів виборців і баталії у ЗМІ та соцмережах), а також тиха робота юристів, які захищають кандидатів на відкликання. Зважаючи на останні новини, юристи таки добилися певного успіху.

ПОЗИЦІЯ ЦВК

26 січня відбулось чергове засідання Центральної виборчої комісії, в ході якого були розглянуті звернення щодо проблемних питань, які виникають у процесі застосування окремих положень ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад». Комісія звернулася до Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування щодо надання роз’яснення про застосування положень ч. 2 ст. 41 закону стосовно залучення територіальною виборчою комісією органів ведення Державного реєстру виборців для здійснення перевірки достовірності відомостей про громадян, які містяться в підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою. А також – щодо того, чи зобов’язана ТВК проводити таку перевірку за неможливості використання бази даних Державного реєстру виборців працівниками залучених нею органів ведення Реєстру.


ДЕПУТАТ ЛАРИСА ЛЕОНОВА, ЯКУ ХОЧУТЬ ПОЗБАВИТИ МАНДАТУ, ДОВОДИТЬ ЧЛЕНУ ТВК ВІКТОРУ ІВАНУШКІНУ, ЩО КОМІСІЯ ПРИЙМАЄ ПРОТИЗАКОННІ РІШЕННЯ. 

ЦВК звернула увагу на відсутність правових підстав для використання персональних даних Реєстру органами ведення Реєстру під час їх залучення ТВК до перевірки даних громадян, які підписалися за відкликання депутатів. У ЦВК прийшли до висновку, що використання Реєстру для здійснення перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, статтею 26 Закону України «Про Державний реєстр виборців» не передбачено. Таким чином, ЦВК вказує на те, що наразі закінчити процедуру відкликання депутатів за народною ініціативою неможливо через в колізію в законі – неможливість перевірки фізичних осіб на предмет відповідності статусу виборців.

РІШЕННЯ СУДУ

У зв’язку з цим заступник голови Херсонської ТВК Світлана Крохмаль звернулася до суду з позовом до ТВК, у якому попросила суд визнати протиправною бездіяльність Херсонської ТВК щодо не прийняття рішення щодо припинення ініціативи відкликання згаданих депутатів Херсонської міської ради.

14 лютого Херсонський міський суд прийняв ухвалу, якою повністю задовільнив позов Світлани Крохмаль. «Заборонити Херсонській міській виборчій комісії приймати рішення про звернення до вищих керівних органів партій, місцеві організації яких висували відповідних депутатів, щодо відкликання депутатів Леонової Л. М., Назаряна Є. Г., Ценкер І. І., Лугової Г. Л., Рубана Р. І., Токарєва І. М, Чемериса М. В., Суха В. В. та Подлєсного А. В. за народною ініціативою», – йдеться в ухвалі суду. Також суд заборонив ТВК вчиняти будь які дії щодо визнання обраними депутатів, які йдуть наступними у партійних списках за тими, кого збираються відкликати.

Попри рішення суду, того ж дня, 14 лютого на засіданні ТВК продовжився процес перевірки даних виборців, які нібито підписалися за відкликання одного зі згаданих депутатів. Голова ТВК Оксана Пастух зазначила, що «це рішення суду не заважає нам рухатись далі».

В розмові з кореспондентом «Дня» один із членів ТВК, який просив не його не називати, визнав, що процес відкликання, який затіяли партії, є безглуздим. «Я вважаю це абсурдом і не думаю, що заміна одних депутатів на інших принесе користь місту. Так, можливо буде інша більшість, але нічого загалом не зміниться», – зазначив наш співрозмовник. На запитання, чому тоді він бере участь у цьому абсурді, член ТВК заявив: «Як юрист хочу довести законну процедуру до кінця. А чи правильно ми все зробили – з’ясує суд». Водночас, на його думку, відкликання таки відбудеться. «Впевнений на 90%», – зазначив співрозмовник.

Іван АНТИПЕНКО, «День», Херсон, фото автора
Рубрика: