Всяка денаціоналізація зводиться до поганого виховання, до моральної недуги...
Олександр Потебня, видатний український мовознавець, філософ, фольклорист, етнограф

«У нас достатньо знань та умінь»

Науковці Вінницького національного медичного університету за підтримки колег з інших міст самостійно проведуть ребальзамацію тіла Миколи Пирогова
7 лютого, 2018 - 11:02
ФОТО X-RAYSTUDY.COM

Для проведення процедури вже створили спеціальну комісію. До її складу увійшли фахівці з медичного університету Вінниці, а також вчені зі Львова, Києва та Сум. Разом з ними працюватимуть фахівці-анатоми, патоморфологи, рентгенологи, хіміки, інженери та консультанти. Підготовка до ребальзамування триватиме чотири місяці, сама процедура — місяць, щонайменше.

Голова комісії зі збереження тіла видатного вченого, ректор Вінницького медичного університету імені Пирогова, професор Василь МОРОЗ коментує: «Наші науковці проведуть ребальзамацію самостійно — упораємося без росіян. Тим більше, що багато з нас уже виконували її. Щоправда, з безпосередньою участю фахівців із Москви, а саме лабораторії Всеросійського інституту лікарських та ароматичних рослин (ВІЛАР). У лабораторії у Вінниці збереглися зразки препаратів, з якими працювали під час останньої ребальзамації (2011 року. — Авт.). Науковці визначили їхній склад і на основі дослідження готові виготовити аналогічні й застосувати під час ребальзамації. Переконаний, що наші спеціалісти справляться й успішно проведуть «омолодження» тіла Миколи Пирогова».

Помер Пирогов 1881 року. Його тіло на прохання дружини забальзамував учень із Петербурга Дмитро Виводцев. Відтоді було проведено дев’ять процедур, до початку 1980-х років ребальзамацію проводили в Москві, куди тіло доправляли спецрейсом. А з 1994 року процедуру здійснюють на території музею.

«Для проведення ребальзамування створена спеціальна лабораторія, яка відповідає всім вимогам і має все необхідне обладнання, — запевняє генеральний директор Національного музею-садиби Миколи Пирогова Петро ГУНЬКО. — Останній ремонт у лабораторії провели 2005 року, перед черговим ребальзамуванням. Зараз вона повністю готова до проведення чергової процедури. Сумнівів у тому, що наші вчені справляться з покладеним завданням, немає, бо серед них є спеціалісти, які не раз допомагали російським фахівцям, і хоч вони не розголошували секретів — наші ребальзамісти досить спостережливі й таки зуміли розгадати методики. Тому довготривалий науковий експеримент — спостереження за тілом Миколи Пирогова — продовжиться. І це наша перемога».

Нагадаємо, 31 січня в. о. міністра охорони здоров’я запитала українців у Facebook, куди краще витратити 200 тисяч гривень: на ліки чи ребaльзaмaцію тіла Пирогова у Вінниці («День» писав про це в матеріалі «Пирогов: зберегти не можна «закопати» №18—19 за 2 — 3 лютого ц. р.). Така заява викликала обурення у громадськості, чи не найбільше серед вінничан. Міський голова Сергій Моргунов запевнив Уляну Супрун, що гроші на процедуру обов’язково знайдуть. Згодом у соцмережі чиновниця написала, що підтримує ініціативу міської влади.

Наразі Вінницька міська рада та Вінницька обласна адміністрація ініціюють проведення позачергових сесій, щоб надати з бюджетів кошти на ребальзамацію тіла Миколи Пирогова.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця
Газета: 
Рубрика: