На Тернопільщині відбувся Всеукраїнський збір юних екологів

Майже півсотні школярів та педагогів з 15-ти регіонів взяли участь в ХІ-му Всеукраїнському експедиційно-польовому зборі команд юних екологів, що тривав з 7-го по 9-те червня на Тернопільщині. Розпочався він у Тернополі в середу. У четвер роботу продовжили в Кременці. Юних екологів України область приймала вперше. Проте торік тут працювали юні ботаніки, що свідчить про добрий рівень позашкільної екологічної освіти. (Див. «День» від 24 червня 2016 р. «Дуже жива лабораторія») Директор Тернопільського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської творчості, заслужений працівник освіти Іван Герц зазначає: не зважаючи на клопоти, пов’язані з організацією заходу, все ж приємно, що саме Тернопільщину вже другий рік поспіль Міністерство освіти і науки України обирає для проведення Всеукраїнських зборів.
У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї юннати презентували дослідницькі роботи «Екологічна ситуація вашого місця проживання: проблеми та шляхи їх вирішення». Однойменною була також фотовиставка, що висвітлює екологічну тематику. Переглядаючи її, можна відзначити — проблеми в регіонах України однакові: несанкціоновані сміттєзвалища, забруднення водойм і атмосферного повітря, знищення первоцвітів, поширення небезпечної рослини — борщівника Сосновського. Одинадцятикласниця Анастасія Сагай з Краматорська Донецької області розповідає «Дню»: «Проблема, з якою ми приїхали, дуже загрозлива для нашого регіону — це стихійні сміттєзвалища. Ми намагаємося боротися з цим: групами виїжджаємо туди, прибираємо, організовуємо вивіз сміття. Ця проблема негативно впливає на екологію, зокрема, в тому плані, що все більше дерев мають поганий імунітет. Відтак, коли на них потрапляють спори грибів ксилотрофів, що руйнують деревину, дерева гинуть і в нашому місті меншає зелених насаджень. Ми приїхали, щоби знайти ще якісь шляхи вирішення, привернути увагу до цього питання».
Екологічний практикум «Моделювання екологічної ситуації в навколишньому середовищі та прогнозування її змін» відбувся в Національному природному парку «Кременецькі гори» під керівництвом працівників заповідної установи. Одна з груп працювала в урочищі «Скелі Словацького». Школярі досліджували середовище проживання комах, птахів, звірів, вивчали їхній вплив на екосистему, взаємозв’язок між рослинним і тваринним світом.
Володимира Стефанчук приїхала з Крички Богородчанського району Івано-Франківської області. «Ми дуже часто буваємо у лісі, ходимо на усілякі експедиції в гори. У Кременецьких горах відкрили для себе нові види рослин, комах побачили цікавих, дерева, побували в чарівній місцевості», — розповідає дівчина. Максим Баб’юк з Чернівців навчається в медичному ліцеї №3. Каже, що, можливо, стане біологом. «Нам яскраво показали зв’язки в екосистемі. Ось упало дерево і в ньому вже живуть мурахи, гриби, всякі слимаки живуть, черви. Потім воно розкладається і перетворюється на поживу для рослинного світу. Раніше я в місцях таких не бував, а тому для себе нового багато чого побачив, зокрема, види, яких ніколи раніше не знав», — ділиться враженнями Максим.
Камеральну обробку даних юні екологи провели в Кременецькій обласній гуманітарно-педагогічній академії імені Тараса Шевченка. Підсумовуючи роботу ХІ-го Всеукраїнського експедиційно-польового збору команд юних екологів, голова журі, завідувач відділу екології та охорони природи Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти України Тамара Радченко, наголосила: «Такі заходи виховують майбутніх вчених. Діти, які приїжджають на ці польові збори, найперше в своїх областях беруть участь в експедиціях, походах, відвідують гуртки в обласних, районних, міських еколого-натуралістичних центрах і потім вони обирають професії, пов’язані з біологією, екологією. У нас є такі приклади. Приємно те, що педагоги готують тих людей, яких ми би хотіли бачити і в себе, і у владі в цілому, щоби в нас було Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, а не Міністерство екології та природних ресурсів, яке тільки дає дозволи на використання цих ресурсів».
Завершився захід 9-го червня в Тернополі нагородженням переможців. У загальнокомандному заліку найкращими були юні екологи Запорізької області. Ця команда здобула перші місця під час захисту дослідницьких робіт і за І-ий модуль «Абіотичні фактори і їх вплив на екосистему». У ІІ-му модулі «Біотичні фактори та їх роль в екосистемі» переможцями визнали юннатів Рівненщини, а в ІІІ-му модулі «Людина і природа» — команду Донеччини. Першими у фотономінації стали львів’яни.
Лариса ОСАДЧУК, Тернопіль. Фото Михайла УРБАНСЬКОГО