Якщо країна, обираючи між війною і ганьбою, обирає ганьбу, вона одержує і війну і ганьбу.
Вінстон Черчилль, британський державний діяч

«ЛітАкцент року – 2012»

18 січня в книгарні «Є» оголосили переможців рейтингу «ЛітАкцент року», заснованого інтернет-виданням «ЛітАкцент».

Експертна група премії вп’яте підбила книжкові підсумки року, визначивши книжки-досягнення для сучасної української літератури та літературознавства, а також відзначила володаря найбільш інтригуючої відзнаки за несправджені очікування письменників під назвою «Золота булька».

До журі рейтингу «ЛітАкценту» цьогоріч увійшли відомі українські літературознавці, літературні критики й письменники – Володимир Панченко, Тетяна Трофименко, Євген Нахлік, Григорій Гусейнов, Ірина Шувалова та Ярина Цимбал.

Отже, у номінації «Художня література» переміг Олег Лишега з поетичною збіркою «Великий міст», котру, як він сам зізнався, пише останні 30 років. Поет є володарем міжнародної нагороди ПЕН-клубу і премія «ЛітАкцент року» (а це, до речі, 5 тисяч гривень) стала першою премією, отриманою ним в Україні.

- Це книга, на яку чекали багато людей, - говорить учасниця експертної ради рейтингу, поетка Ірина Шувалова, - Це дуже прозора книга, яка здається простою, але на мою думку, говорити про прості речі – чи не найскладніше. Це книга, котру кожна людина, якій не байдужа поезія, мала би взяти до рук.

У номінації «Літературознавство» нагороду вручили викладачці Києво-Могилянської академії, доктору філологічних наук Вірі Агеєвій за біографічне дослідження «Мистецтво рівноваги. Максим Рильський на тлі епохи».

- Певна сміливість була в тому, що Віра Павлівна взялася до жанру літературного портрету, – підкреслює літературознавець Ярина Цимбал, –  З радянських часів цей жанр у нас непопулярний, занедбаний. Недостойно вважається для солідного літературознавця вдаватися до такого жанру як біографія, особливо до біографії такого поета, як Максим Рильський. Через те, що всі ми вчили Рильського в школі, здається, що ми все про нього знаємо, і через те, нічого сказати нового про нього не можна. Книжка Віри Агеєвої «Мистецтво рівноваги» –  і нова, і свіжа, і цікава, і захоплива, і ще її величезний плюс – вона всім зрозуміла.

Не  виправдала жодних сподівань експертного журі книжка Любка Дереша «Голова Якова», якій і присудили «Золоту бульку».

- Рішення було практично одностайним, – коментує відзнаку Ірина Шувалова. – Як на мене, роман не тримається купи, книжка перенасичена деталями, там безліч задумок, наміток. У якості чернетки – це працює, а як цілісна книга «Голова Якова» не спрацювала.

- Це дуже добре, коли увага прикута до антипремії. – підсумовує заступниця директора з наукової роботи Харківського літературного музею, літературний критик Тетяна Трофименко. –  Бо наша сучасна літературна критика – це критика компліментів. Ми або хвалимо якусь книгу, або на неї спускаємо всіх собак. І нам бракує української школи злослів’я, майданчика, на якому можна з іронією, із сарказмом обговорювати книжки такі, як вони є. А Любку Дерешу бажаємо працювати.

Нагадаємо, що минулоріч «Золоту бульку» за книгу «Лексикон інтимних міст» отримав Юрій Андрухович, що викликало шквал обговорень. Раніше переможцями рейтингу «ЛітАкцент» ставали такі знані письменники, як Петро Мідянка, Володимир Рутківський, Андрій Содомора…

Любов ЯКИМЧУК. Фото Руслана КАНЮКИ

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів