Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Києві активісти привітали Надію Савченко з днем народження (фото)

Учасники акції писали листівки та запускали у небо повітряні кульки

Сьогодні українська льотчиця Надія Савченко святкує своє 34-річчя. Хоча це і не ювілей, але дня Надії річниця стала «особливою», в поганому сенсі цього слова. 329 дні Надя неправомірно позбавлена волі на території Росії. Справа мужньої української жінки вже давно перетнула кордони. Тому у день народження Надії українці спільно з активістами з інших країн світу провели ряд акцій та флешмобів, щоб продемонструвати свою незгоду з діями російської влади. 

Поблизу пам’ятника Кию, Щеку та Хориву, що на Майдані Незалежності, ще зранку зібралося близько 30-ти людей з білими кульками та плакатами. Це активісти кількох благодійних організацій міста Києва, що відгукнулися на заклик адвоката Надії Савченко Марка Фейгіна та організували флешмоб підтримки. 

«Ідея з білими кульками виникла у «Фундації «Відкритий діалог» та «Euromaidan Press». – розповідає координатор проекту «Фундація «Відкритий діалог» Анастасія Чорногорська. –  Ми вирішили написати на них побажання Наді та запустити у небо. Ці кульки символізують невинуватість Надії. Вони намагаються вирватися і полетіти вгору та демонструють прагнення Надії Савченко до свободи і прагнення України вибороти незалежність у війні з агресором. Також ми змогли залучити до акцій активістів Євромайданів у інших країнах світу. Зокрема, наші колеги у Варшаві організували захід підтримки Надії Савченко 9-го травня, під час параду на честь Дня Європи. Сьогодні ми очікуємо, що схожі заходи відбудуться у Італії, Іспанії, США, Канаді та Ізраїлі». 

На думку активістки громадянського руху «Відсіч» Катерини Чепури, ці акції важливо спрямовувати саме у бік європейських колег: «Надя не перша з політичних ув’язнених хто голодує. – розповідає Катерина. – У нашій історії були й інші випадки. На жаль, деякі закінчувалися дуже плачевно. Але наразі ми використали не всі методи впливу. Щодо такого кричущого, несправедливого випадку в Україні не піднялося масового руху. Якби наш народ був більш активним, то, можливо, це б допомогло Наді швидше повернутися на Батьківщину. В першу чергу розголос впливає на поведінку Європи, а вже вона може вплинути на рішення Путіна. Надя ж не просто так голодує, вона хоче довести свою принципову позицію, а ми тут повинні цю позицію підтримувати». 

Окрім запуску кульок активісти також пропонували всім охочим написати листа з привітаннями Надії Савченко та підписати величезне паперове серце, яке днями також передадуть Надії як символ любові українців до своєї героїні.

Єгору Хайданському всього одинадцять років. Прийти на акцію йому запропонувала бабуся і хлопчик з радістю погодився, адже також пишається, що у його країні проживають такі сильні люди. «Ми з бабусею поважаємо Надію. – розповідає Єгор. - Вона дуже хороша, вона захищала український народ, і зараз не здається. Я хочу побажати Надії Савченко, щоб вона повернулася додому здорова і щоб в неї все було добре».

Наталія Божок дізналася про акцію зі ЗМІ й переконана, що Надю зараз повинні підтримати усі свідомі громадяни:

 «Кожна свідома людина бачить, що Надія – справжня героїня. Безумовно, ми всі – за справедливість. Всі розуміють, якими методами російська вдала бореться проти народу України, а Надія Савченко символ нашої свободи. Вочевидь, ув’язнивши Надю російський уряд хоче показати, що вони нас зламають. Але ми повинні вірити у краще. Думаю, Надії буде дуже приємно, що про неї пам’ятають».

По інший бік дороги все на тому ж Майдані Незалежності також зібралися активісти у підтримку Наді. Тут усі можуть написати своє побажання до дня народження льотчиці та озвучити слова підтримки біля вільного мікрофону. 

Однією з перших слово бере Віра, сестра Надії Савченко. Вона розповідає присутнім про перебіг справи та свої сподівання:

«Зараз з адвокатом та з Надьою активно працюють слідчі і справа готується до передачі на суд. Сподіватимемося, що до кінця літа все вирішиться. 10 місяців Надя просто сиділа у камері. Щоб ви розуміли, навколо неї увесь час чотири стіни. Дворик для прогулянок – це теж чотири стіни. Вона не бачить ні трави ні дерев. Людина навіть не знає, яка зараз пора року. Це дуже гризе. Будемо сподіватися, що найближчим часом Надя буде з нами. Так чи інакше, ми не зупинимося. Увесь світ сьогодні нас підтримує».

Неподалік мікрофону розмістилися активісти з плакатами та прапорами. Пенсіонерка Валентина Олійник здивована мужності Надії:

 «Надя дуже молода людина, але дуже мужня. Вона боролася за те, щоб Україна була вільною, щоб люди жили якнайкраще. Я прийшла сьогодні привітати Надю з днем народження, побажати їй міцного здоров’я, сил, щоб вона не здавалася. Ми молимося за неї кожного дня».

Інша пенсіонерка Олександра Волкова тримає плакат вже кілька годин. По-секрету розповідає, що Надя втілила її давню мрію:

«У дитинстві я і сама мріяла стати льотчицею, але на жаль, не склалося. Ця жіночка, маленька, гарненька, втілила цю мрію, тому я нею захоплююся. Те, що вона робить зараз – це просто неймовірно. Надії я бажаю щасливого життя на волі з сім’єю та діточками. Адже вона не лише воїн, а й жінка».

Окрім Києва акції підтримки Надії Савченко пройшли також на головних площах інших міст України. Ті, хто не встиг долучитися до заходів, можуть зробити це через мережу інтернет. Зокрема, активісти організовують твіт-шторм з метою вивести тег #FreeSavchenko у світовий топ, щоб привернути увагу усіх користувачів до української політув’язненої. 

Олена БЕРЕЖНЮК, «День», фото Артема СЛІПАЧУКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів