Перейти до основного вмісту

«Влада ніби виробила імунітет на переселенців»

Міністерство соціальної політики повертає старі правила реєстрації внутрішньо переміщених осіб. Правозахисники переконані: це порушує права людини
23 квітня, 11:25
ФОТО REUTERS

Представник середнього бізнесу, який прожив у Києві певний час, вирішив повернутись додому, до окупованого Донецька, бо так і не зміг налагодити життя у столиці. У тому ж Донецьку мешкає родина пенсіонерів, обом майже по 90 років, які через стан здоров’я не змогли виїхати на вільну територію, щоб оформити українську пенсію. А прожити на одну гуманітарну допомогу не виходило, тому оформили виплати від «ДНР».

Переселенець отримав листа від соціальних служб, що виплати йому припиняються, оскільки скінчився термін дії довідки внутрішньо переміщеної особи. Чоловік спробував її переоформити, однак в управлінні соцзахисту вимагали штампу від Державної міграційної служби, котра зараз не вповноважена цим займатись. Бюрократична тяганина змучила громадянина так, що він просто відмовився від довідки ВПО.

Ці історії, які розповіла Тетяна Дурнєва, експерт з питань ВПО Інституту суспільно-економічних досліджень, демонструють, як люди страждають через бюрократію. Через те, що змушені доводити: мають такі ж права, як і всі громадяни України.

Нагадаємо, офіційно в Україні зареєстровано 1,8 мільйона переселенців. Уряд видав не одну постанову, а парламент ухвалив не одну зміну до законодавства, щоб вирішувати їхні проблеми, але ефект – мізерний. Чому?

ЗАКОНОДАВЧИЙ ДИСОНАНС

У грудні 2015 року були внесені чергові зміни до закону про права ВПО. Минуло три місяці, як вони набрали чинності, Міністерство соціальної політики вже мало привести у відповідність зі змінами усі нормативно-правові акти. Проте ці правки досі відсутні, через що в переселенців – новий клопіт.

Грудневий закон вважався досить позитивним кроком влади, адже довідки ВПО ставали безстроковими, скасовувались перевірки міграційної служби місць проживання людей та обов’язковість штампів цієї служби на звороті довідки. Також мала запрацювати єдина база переселенців, узгоджена з міжнародними партнерами. З одного боку, закон начебто працює, а з іншого – профільне міністерство вимагає від органів соцзахисту на місцях керуватись постановою №509 про облік ВПО, котра передбачає проставляння відміток міграційною службою і подовження дії довідок раз на півроку. Тобто, повністю дисонує з нормами закону.

Щоб розплутати цей клубок, в офісі Уповноваженого Верховної Ради з прав людини створили робочу групу за участі громадськості, нардепів та представників Мінсоцу. Спільно експерти вносили зміни до постанови №509, закладені у грудневому законі. Однак на початку квітня у міністерстві повідомили, що мають власний проект такої постанови, яку вислали на узгодження з іншими органами виконавчої влади, а обговорення з громадськістю не передбачається.

«Проект міністерства нас здивував, адже він повертає у гру Державну міграційну службу, яка з 4 квітня не має повноважень обліковувати переселенців, - зауважує Ольга Гвоздьова, координатор з розвитку ГО «Донбас SOS». – За цим проектом усі, хто отримує пенсію чи виплати, мають кожні шість місяців поновлювати довідку. Таким чином нівелюється норма закону про її безстроковість. У пояснювальній записці йдеться, що тут немає дискримінаційних норм. Але як бути з перевіркою цих осіб за місцем проживання, що знову повертається?».

«ЛЮДИ ВТРАЧАЮТЬ ПРАВО НА ПРИВАТНІСТЬ»

Тобто, усі попередні напрацювання щодо прав переселенців скасовуються. Активісти вважають, що загалом кожна урядова постанова лише погіршує ситуацію з правами внутрішньо переміщених осіб як громадян України. Яскравий приклад – ставлення до пенсіонерів.

«Спочатку було достатньо показати паспорт та пенсійне посвідчення, щоб оформити пенсію. Тепер треба довідка, рахунок в «Ощадбанку», підтвердження місця проживання. Держава забуває про свої позитивні зобов’язання щодо громадян, які лишаються такими ж, незалежно від того, де живуть, - зазначає Олександра Дворецька, координатор БФ «Восток-SOS». – Жодну людину, котра пересувається в межах України, ніхто не перевіряє так, як переселенців. Вони втрачають своє право на приватність, бо держава слідкує, у яких школах вчаться їхні діти, хто і з якими діагнозами перебуває в лікарні. Все це порушує права людей».

За словами Тетяни Дурнєвої, влада ніби виробила імунітет на проблеми внутрішньо переміщених осіб: не реагує на звернення громадськості, офісу Омбудсмана та навіть міжнародних партнерів, котрі давно вимагають привести законодавство у відповідність до європейських норм.

Зараз правозахисники побоюються ще одного ризику: у новому уряді має запрацювати Міністерство з питань окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, і поки відомство ставатиме на рейки, Мінсоц може зняти з себе відповідальність за проблеми переселенців. А за таких умов люди опиняться у правовому вакуумі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати