ХРОНІКА ПОДІЙ
Комісія з корпоратизації «Укртелекому» завершує роботу, повідомили агентству Інтерфакс-Україна в Держкомітеті зв'язку та інформатизації. В «Укртелекомі» понад 2 млн. одиниць основних засобів виробництва і понад 22 млн. інвентарних одиниць. Крім того, кількість одиниць основних засобів, що вже мають нульову вартість, але підлягають експертній оцінці, перевищує 400 тис., зокрема об'єктів нерухомості понад 1,5 тис. одиниць і 900 об'єктів нематеріальних активів.
Як зазначили в Держкомзв'язку, в Україні ще не було прецеденту оцінювання такого виду майна, як володіння правами користування, правами цілковитого або спільного володіння ємностями підводних систем та міжнародних наземних систем. Жодне з приватизованих підприємств не мало необхідності проводити в таких великих обсягах експертну оцінку своїх довгострокових фінансових вкладень у спільні підприємства: ЗАТ «Утел», СП «УМС», СП «Інфоком». За словами представника держкомітету, «все це проводиться вперше і потребує детальної і максимально точної оцінки».
По соняшниковій олії — недобір
Експорт соняшникової олії з України в жовтні 1999 р. майже в 6,5 разу перевищив обсяг його вивезення за вересень і становив 18,7 тис. тонн, повідомили агентству Інтерфакс-Україна в інформаційному відділі Української аграрної біржі. Разом з тим обсяг експорту соняшникової олії за жовтень більше ніж на 90% нижчий, ніж за аналогічний період 1998 р.
За прогнозами експертів, найближчими місяцями обсяги експорту соняшникової олії з України, цілком імовірно, зростуть, що буде пов'язано із збільшенням пропозиції олії на внутрішньому ринку та зниженням внутрішніх цін. У той же час олія експортуватиметься в основному до країн СНД, а частку країн далекого зарубіжжя буде обмежено. Експортні ціни будуть знижуватися, повторюючи рух цін на внутрішньому та експортному ринках.
Разом з тим у тривалішій перспективі, вважають фахівці, внутрішні ціни можуть настільки зменшитися, що це зможе стимулювати експорт. Однак досягнути обсягів експорту олії, порівняно з рівнем жовтня-листопада 1998/99 і 1997/98 маркетингових років (210 тис. тонн і 170 тис. тонн відповідно), не вдасться, вважають експерти.
Вся власність — колективу «Мотор-Січі»
Колектив ВАТ «Мотор-Січ» (Запоріжжя) готовий купити державний 25-відсотковий пакет акцій свого підприємства і взяти участь у відповідному тендері. Про це заявив перший заступник голови правління, головний інженер ВАТ «Мотор-Січ» Павло Жеманюк. «У крайньому випадку, цей пакет акцій було б доцільно передати в управління гендиректора, голови правління ВАТ В'ячеслава Богуслаєва», — вважає він.
За словами П. Жеманюка, зараз 65% акцій ВАТ «Мотор -Січ » належить членам трудового колективу — фізичним особам у кількості 50 тис. чоловік. Близько 50% акцій було продано працівниками підприємства на ринках фізичним особам та фірмам. Як повідомив П. Жеманюк, будучи акціонерним товариством протягом 4 років, «Мотор-Січ» щорічно виплачує по 50— 52% дивідендів на 1 акцію. В першому кварталі 2000 року планується виплатити 51% дивідендів за 1998 рік — 51 коп. на одну акцію номінальною вартістю 1 грн., повідомляє Інтерфакс-Україна.
КСП вже реформуються
Більшість колективних сільськогосподарських підприємств (КСП) почали реформуватися після прийняття указу про реформування АПК, заявив віце-прем'єр з питань АПК Михайло Гладій на засіданні Ради регіонів. При цьому М.Гладій зазначив, що указ сприйнято на місцях краще, ніж очікувалося: «Відверто кажучи, в глибині душі ми чекали більшого опору і нерозуміння з боку керівників, фахівців та самих сільських жителів».
М.Гладій повідомив, що в Рівненській області на стадії реєстрації перебуває 200 приватних господарств і до 1 січня будуть реформовані всі без винятку КСП. З них 40% стали приватно-орендними підприємствами і ще 2% сільськогосподарськими кооперативами. У Львівській області також завершено реформування КСП, і на їхній основі створено 228 товариств з обмеженою відповідальністю, 157 приватних підприємств і 76 кооперативів. Вже укладено більше 200 тис. договорів, за якими в оренду передано 60% угідь, інформують Українські новини.
«Галичина» приєдналася до «Дружби»
Відтепер найстаріше нафтопереробне підприємство України — Дрогобицький НПЗ «Галичина» з'єднано з нафтопроводом «Дружба» 44-кілометровою магістраллю Жулин — Дрогобич. Унікальність нафтопроводу, який розрахований на перекачування 7 млн. тонн нафти за рік, полягає в тому, що це перша така будова за роки незалежності. Під час будівництва нафтопроводу використовувалися тільки вітчизняні матеріали та устаткування, а все фінансування — 18 млн. грн. — здійснювалося за рахунок АК «Магістральні нафтопроводи «Дружба»». За словами голови правління НПЗ «Галичина» Романа Матолича, 9 березня 2000 року завершується термін гарантій українського уряду під одержання японського кредиту, який має бути використано на налагодження випуску Дрогобицьким НПЗ високооктанових марок бензину. Тож питання надання кредиту мусить вирішитись у лютому наступного року.
Також 2000 року має розпочатися будівництво нафтопроводу Жулин — Надвірна, що дозволить постачати на Надвірнянський НПЗ 3 млн. тонн сирої нафти за рік. Олександр СИРЦОВ, «День»
Випуск газети №:
№242, (1999)Рубрика
Економіка